Ekoloji

Published on Mayıs 24th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Milyonlarca öğrenci iklim için meydanlarda

Bugün tüm dünyada 120 ülkede öğrenciler “2. Küresel İklim Eylemi” için meydanlara çıktı. Eyleme Almanya’da 200’den fazla şehir ve kasabada da yüz binlerce kişi iklim için sokağa çıkarken, Ulm şehrinde de 3 bin kişi gösteri yaptı.

-FOTO GALERİLİ-


AF (Ulm)

Fridays for Future (Gelecek için cumalar) tarafından çağrısı yapılan ve bugün ikincisi gerçekleştirilen “Küresel İklim Eylemi” için tüm dünyada 120 ülkede öğrenciler ve onları destekleyenler meydanlara çıktı. Eyleme Almanya’da 200’den fazla şehir ve kasabada da yüz binlerce kişi iklim için sokağa çıkarken, Ulm şehrinde de 3 bin kişi gösteri yaptı.

            Greta Thunberg’in Ağustos 2018’de iklim krizine dikkat çekmek için başlattığı okul grevi bugün 40. haftasında. İstanbul’daki grev için buluşma noktası Maçka Sanat Parkı oldu.

İsveçli aktivist Greta Thunberg’in Ağustos 2018’de iklim krizine dikkat çekmek için başlattığı okul grevi bugün 40. haftasında.

Greta’nın çağrısıyla bugün 120 ülkede genç iklim aktivistleri ikinci kez küresel iklim grevi için okullarını “kırdılar.”

Bugün, 24 Mayıs’ta tekrar 120 ülkede, bin 500’den fazla şehir ve kasabada ikinci defa iklim grevine çıkıldı.

Fridays for Future’un bildirdiği sayılara göre, iklim grevine en fazla şehir ve kasabayla katılan ülkeler Almanya (215), ABD (159), Birleşik Krallık (141) ve İsveç (116).

İklim değişikliğiyle mücadele için ilk küresel okul grevi 15 Mart Cuma günü iklim aktivisti Greta Thunberg’in çağrısıyla yaklaşık 1 milyon 600 bin çocuğun katılımıyla yapılmıştı. 

Ulm’da da 3 bin öğrenci katıldı

            Almanya çapında 200’den fazla şehir ve kasaba’da gerçekleştirilen eyleme, Ulm’da da 3 binden fazla öğrenci katıldı.

            Belediye Binasının bulunduğu Marktplatz’da toplanan öğrenciler, burada gerçekleştirilen mitingten sonra, şehir merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrencilkere çok sayıda yetişkinlerin de destek verdiği dikkat çekti.

            Miting ve yürüyüşte yapılan konuşmalarda öğrenciler iklim soruna acil önlem alınmasını dillendiriken, taşıdıkları pankart ve dövizlerle de bunu gösterdiler. Öğrenciler adına konuşma yapanlardan biri olan Sophia Ognissanti “Sokağa çıkmaya, dersleri kırmaya, politikacılar bizi mecbur kılıyor” diyerek, mücadelede kararlı olduklarının altını çizdi.

Eyleme Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), ÖDP, Rebell, MLPD, Doğa Sendikası ve Dünya İklimi İçin Ulm Birliği gibi kurumlar da katıldı.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑