Kürdistan

Published on Mayıs 18th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yeğeni PKK saflarında

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yeğeni olduğunu iddia eden Egid Zilan, 2015 yılında Van’ın Erciş ilçesinden PKK’ye katılmış.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’ın yeğeni olduğunu iddia eden PKK’li Egid Zilan, ANF’ye MİT Müsteşarı ile akrabalığına ailişkin açıklamalarda bulundu.


Kendi dedesi ile Hakan Fidan’ın babasının öz kardeş olduklarını, Fidan’ı büyük amcası olarak tanıdığını belirten Zilan, kendisinin de PKK’ye katılmadan önce Hakan Fidan gibi Yatılı İlköğretim Bölge Okulları’nda (YİBO) eğitim gördüğünü söyledi.

YİBO’larda yetişenlerin büyük çoğunluğunun asimile edildiğini aktaran Zilan, Kürt çocuklarına okumak için YİBO’lardan başka şans tanınmadığını ve kendisinin de ailesinin isteği üzerine bu okullarda okumak zorunda kaldığını belirtti.

“HAKAN FİDAN DA YİBO’DA BÜYÜDÜ”

Van’ın Erciş ilçesinden olduğunu belirten Zilan asıl adını vermezken, “Biz ve çevremizdeki çocuklar genelde YİBO’da okuduk. Kendi kültürümüz yerine, Türk kültürü ile yetiştik. Asimile tarzları da şiddetle besleniyordu. Ancak şiddet yalnız Kürt çocukları için geçerliydi. Türk çocuklarına şiddet uygulamazlardı. Çünkü onların aileleri şiddeti kabul etmezdi. Bizim ailelerimiz ise ‘büyük insan’ olmanın tek yolunun okumak olduğuna inandıkları için hangi koşullar altında olursak olalım bizi ısrarla bu okullarda okutmak istiyorlardı” dedi.

YİBO’da öğrenci iken ailesinin ve yakın çevresinin sürekli Hakan Fidan’ı örnek gösterdiğini dile getiren Zilan, Kürtlerin yaşadıklarını 2011 yılındaki Van Depremi’nde daha iyi anladığını belirtti. Zilan, deprem sonrası yaşadığı değişimlerin akabinde “ailesinin istediği ‘büyük insan’ olmak yerine PKK’ye katılarak yok edilmek istenen kimliğini ve kişiliğini korumak istediğini” söyledi.

Hakan Fidan’ın yeğeni olduğunu iddia eden Egid Zilan, Van Depremi’nden sonra yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi:

“Kürt düşmanlığını en çok 2011 yılında gerçekleşen depremde anladım. Müge Anlı’nın ‘Allah’ta Kürtlerin ölmesini istiyor’ sözü çok şey ifade ediyor. Allah neden kendi yarattığı bir dilden insanı yok etmek isteyebilir ki. Burada ciddi bir düşmanlık yatıyordu. O depremde yüzlerce insan hayatını kaybetti. Her geçen gün Kürt düşmanlığı artıyordu.”

 

Kaynak: Artı Gerçek

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑