Almanya

Published on Eylül 9th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

MLKP’nin kuruluşu Stuttgart’ta kutlandı

10 Eylül 1994’de kurulan MLKP’nin 25.Kuruluş yıldönümü, Stuttgart’ta düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Kutlama etkinliği, Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) MK üyesi ve Rojava Temsilcisi Bayram Namaz, komünist önderler Hüseyin Demircioğlu, Süleyman Yeter ve Ahmet Metin Koyuncu, Yeliz Erbay, Hasan Ocak, Suphi Nejat Ağırnaslı, Ivana Hoffmann şahsında tüm parti ve devrim şehitleri, Türkiye ve Kürdistan’da ölümsüzleşen özgürlük ve sosyalizm mücadelesinin şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.


Saygı duruşunun ardından MLKP’nin 25.Kuruluş yıldönümü vesilesiyle hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. Duygulu anların yaşandığı sinevizyon gösterisini katılımcılar yoğun olarak alkışladı.

MLKP adına yapılan konuşmada, “10 Eylül 1994’den 2019’a 25 yıllık bir tarihtir söz konuşu olan. Komünist örgütlerin 1989’da başlattıkları birlik mücadelesi, tüm zorlukları aşarak 1993 Nisan toplantısında Birlik Kongresi için yol haritası çıkarılır, 10 Eylül 1994’de gerçekleşen kongreyle birlik devrimi başarıya ulaşır.” denildi.

Birliği koparıp almanın kolay olmadığı vurgulanan konuşmada, 10 Eylül 1994’de gerçekleşen Birlik Devriminin tarihsel anlamı konusunda “Birincisi, 10 Eylül gruplar dünyasına isyandır. İkincisi, Türk burjuvazisine devrimci bir meydan okumadır. Üçüncüsü, Sovyetler Birliği ve Doğu Bloku’nun 89-91 döneminde çöküşüyle dünya burjuvazisinin kapitalizmin ebediliğini ilan ettiği ve sosyalizmin öldüğü yalanını yaydığı bir süreçte Türkiye ve Kürdistan’dan verilen cüretli komünist bir yanıttır. Dördüncüsü, Mustafa Suphi’lerin, Deniz’lerin, Mahir’lerin, İbrahim’lerin devrimci miraslarının buluşmasıdır” vurgusu yapıldı.

“Bazı grupların, MLKP kurulduktan sonra 6 ay, bir yıl dayanmaz, bölünürler gibi beklenti içine girmelerine rağmen, sömürgeci faşist Türk devletinin tüm saldırılarına rağmen Partinin dimdik ayakta olduğunu, umudu yeşertmeye devam ettiğini” söyleyen MLKP temsilcisi, 25 yılın ateş altında geçen bir 25 yıl olduğunu belirtti.

MLKP temsilcisi, MLKP’nin 25.Kuruluş yıldönümü etkinliklerinin Avrupa çapında düzenlenecek festivalle taçlandırılacağı duyurusunu yaparak konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından MLKP Merkez Komitesi’nin “Devrimin Feda Bölüğü 25. Savaş Yılında Yine Genç, Yine Boyun Eğmez! İşçi-Emekçi Meclisleri İktidarı ve Sosyalizm için Savaşımı Yükseltelim” başlıklı açıklaması okundu.

25 yıllık MLKP tarihinden kesitler sunulan açıklama, “Özgürlük ve sosyalizm için toprağa düşenlerin yolundayız! Zafer, zafer, zafer! Şan olsun devrimin feda bölüğüne! Özgürlük, adalet, halklara ve kadınlara eşitlik! Devrimin zaferi için yaşasın MLKP! Tek yol devrim, yaşasın sosyalizm, yaşasın kadın devrimi! Yaşasın dünya devrimi!” şiarlarıyla ve alkışlarla sonlandı.

Partizan Stuttgart’ın mesajının da okunduğu etkinliğin ikinci bölümünde konuklar duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Anma etkinliği, 25.Yıl pastasının kesilmesi ve konuklara ikramıyla sonlandı.

(Atılım Stuttgart)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑