fbpx

Almanya

Published on Ocak 10th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

MLPD ve SYKP’den ortak açıklama: Sosyalistler engellenemez

Küresel İklim eylemlerinde, bayrakları yasaklanmak, bildirileri engellenmek istenen partilerden, SYKP ve MLPD’den ortak açıklama yapılarak “Sosyalizmin bayrağı indirilemez!” dendi. Yine MLPD ve REBELL komiteye yönelik açık mektup yayınlarken, InterBündnis de suç duyurusunda bulundu.

AF (Ulm)

            Marksist Leninist Parti Almanya (MLPD), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) ve Enternasyonal Birlik (İnterBündnis)’in Ulm örgütlenmeleri tarafından yapılan ortak açıklamada, Ulm şehrindeki iklim gösterilerinde bayrak, pankart, döviz ve bildirilerinin engellenmesine tepki gösterildi. Açıklamada, “Bugün, parti imzaları bahanesiyle yapılan bu saldırılar, eğer tepki gösterilmezse, ileriki dönemde federasyon ve yerel derneklerine de yönelecektir” denerek, özellikle de Küresel İklim Eylemlerinde “SYKP bayrağının zorla indirilmek istenmesi, Rojava Defend, MLPD, Rebell, Çevre Sendikası ve İnterBündnis’in de bildirilerin dağıtımının engellenmek istenmesini şiddetle kınıyoruz” dendi.

            Özellikle komünistlere karşı tavır sergileyen “Fridays for Future – FFF” (Gelecek için Cumalar) ve kendilerini “anti-deutsche” olarak adlandıran otonom grup, Esslingen, Stuttgart, Ulm, Heidenheim ve Almanya’nın diğer bir çok şehirde bu tür tavırlar sergiledi.

            Küresel İklim Eylemlerine, AGİF, ADHF, KON-MED, SYKP, İnterBündnis, MLPD, Rebell, Umweltgewerkschaft gibi kurumlar ortak kortejle katılıyorlar.

Açık mektup ve suç duyurusu

            Son üç gösteride de benzeri tavırlar sergileyen FFF Ulm’un görevlilerinin provokatif ve engleleyici girişimine karşı, InterBündnis temsilcisi Gerhard Schönfeld savcılığa suç duyurusunda bulundu.

            Bayrakların kullanılmaması konusunda keyfi tavır sergileyen FFF’nin, yeri geldiğinde zor ve şiddet kullanabileceğini belirten Schönfeld “Sosyalistlere yönelik bu girişime izin vermeyecek ve susmayacağız.” derken, SYKP ve InterBündnis sorumluları ise bundan sonraki gösterilere de bayrak ve dövizleriyle güçlü bir şekilde katılacaklarını belirttiler.

            “Sosyalizmi savunmak onurdur” diyen sosyalistler adına İnterBündnis imzasıyla bir açık mektup da yayınlandı. FFF Ulm Komitesinin eleştirildiği mektup, sosyal medyada paylaşıldı ve çok sayıda sendika, parti, örgütlenme, kurum ve kuruluşa da gönderildi.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑