Halklar ve İnançlar

Published on Mart 30th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

MÖP: Akitu Bayramı Kutlu Olsun

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) yayınladığı mesajla “1 Nisan Akitu Bayramı”nı kutladı.

AF Haber Merkezi


Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) tarafından yayınlanan mesaj şöyle:

MÖP 1 Nisan Akitu Bayramını Asuri/Süryani/Keldani halkına, halklara, insanlığa ve demokrasi mücadelesi uğruna direnenlere kutlu olmasını diliyoruz! Bu vesile ile bu değerli günün kutlamasını hazırlayan ADO’yu içtenlikle selamlıyor, verdikleri demokrasi mücadelesini desteklediğimizi belirtiyoruz!
Mezopotamya/Betnahrin merkezinden Ortadoğu, Orta Asya bölgelerine, dünya insanlığına büyük değerler yaratmış, bu değerleri tüm insanlığın hizmetine sunmuştur. Asuri/Süryani/Keldani halkı 1 Nisan Akitu baharın, dirilişin, direnişin, bereketin, açılımın, emeğin ve kültürel zenginliğin 18 Mart’a başlayıp 1 Nisan’a kadar devam eden ulusal bayramını 6769. yılında diaspora, Betnahrin vatanında kutlamktadır. Bu tarihi değerlerini koruyan halkımız, elbette kendini dünya halkları arasında hisetmektedir.
Halkımız siyasi iktidarını yitirdiği andan, günümüze sömürgeci Batı ve Doğu poltikalarından büyük zararlar görmüş, buna rağmen M.Ö. kendisine kalan sistemin etrafında inanç, kültür, sosyal yaşam, dil ve tarihini kendi bünyesinde yaşatmaya çalışmış, bu günlere kadar getirmiştir. Eğer bu halkın çok değerli bir tarihi olmasaydı, üzerine gelen amansız felaketlerden özellikle 1915 Seyfo/Soykırım dan sonra, yeryüzünde ondan eser dahi kalmazdı. Ama bu halk kendi bağrında Betnahrin ülkesine karşı, büyük bir vatan sevgisi besliyor. Dünya hegemon güçlerin ‘’Arap Baharı’’ adıyla ortaya sürdükleri yeni planlar, bunun devamında gelişen Üçüncü Dünya Savaşı halkımıza Irak, Suriye, Ürdün, Türkiye, Lübnan, İran ve Mezopotamya bölgesinde büyük zararlar vermiştir. Buna rağmen halkımız kendi vatanında kalmayı tercih etmesi, tümden göç etmemesi gelecek açısından bir umuttur.
Bu Üçüncü Dünya Savaşı döneminde Türk soykırımcı devlet eliyle desteklenen İŞİD halkımıza, halklara büyük zararlar vermiş, ama akibeti halkların direnişi sayesinde yerin dibi olmuştur..!! Türk soykırımcı, faşit devlet günümüzde Betnahrin ülkesinde İttihat Terakki poltikasını demokrasi isteyen Asuri/Süryani/Keldani, Ermeni, Kürt, Ezidi, Alevi, sosyalist, devrimci ve diğer demokrasi isteyen kesimlere karşı uygulamaktadır. Bu faşist zihniyete karşı halkların onurlu duruşu, tarihin akışını demokrasiden yana değiştirecektir. 1 Nisan Akitu bayramı vesilesiyle halkımıza çağrımız; Türk soykırımcı, Arap Milliyetçi, Pers mezhepçi devlet politikalarına karşı, toplumsal demokrasi zihniyetini savunan kesimlerle haraket etmelerini.. Asuri/Süryani/Keldani halkı yaşadığı her alanda, kendi öz iradesine dayanarak halklarla ittifak halinde olmalı, sürekli toplumsal, eşitlikçi ve özgürlükçü demokrasi zihniyetini öne sürmelidir.
Tihe 1 Nisın Akitu Bayramı!
Kahrolsun Türk Soykırımcı, Faşist Devleti!

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑