fbpx

Halklar ve İnançlar

Published on Nisan 1st, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

MÖP Akitu bayramını kutladı

Mezopotamya Özgürlük Partisi bir basın açıklaması yayımlayarak Asuri/Süryani/Keldani Halkının 1 Nisan Akitu yeni yıl, yenilik, diriliş, bahar, emek ve ulusal kültürel bayramını kutladı.

AKitu bayramının Asuri/Süryani/Keldani halkı için öneminin ve tarihinin de aktarıldığı açıklamada, demokrasi mücadelesi veren tüm ulusların demokratik haklarına kavuşması, Özgür Kadın Mücadelesinin etki alanını geliştirmesi. Tüm Dünya’da Demokratik Sosyalizmin, Toplumsal Demokrasinin ön plana çıkması, insanlığın kapitalizm, siyasal İslam, diktatörlük, faşizm, milliyetçilik, ırkçılık, şovenizm, mezhepçilik ve Kronavirüs’ten kurtulması temennisi dile getirildi ve Küba Sosyalist Kültürün insanlığa verdiği hizmet selamlandı!

 MÖP’ün yaptığa açıklamanın tam metni şöyle:

MÖP, Asuri/Süryani/Keldani Halkının 1. Nisan Akitu yeni yıl, yenilik, diriliş, bahar, emek ve ulusal kültürel bayramını 6770 yıl dönümünde Mezopotamya ve Diaspora da yaşayan Asuri/Süryani/Keldani halkına, insanlığa, halklara, demokrasiye, ekolojiye, kadınlara ve gençlere kutlu olmasını diliyoruz!

Mezopotamya coğrafyasında şekillenen Sümerlerden, Asuri/Süryani/Keldanilere kadar uzanan bu değerli ulusal kültürel bayramın bu günlere ulaşmasını sağlayan, her koşul altında mücadele veren, vermekte olan bu uğurda yaşamını yitirenleri saygı ile anıyoruz..!!

Dünya medeniyetlerinden biri olan, önemli etki yaratan ’’Mezopotamya Ülkesi’’ bu medeniyete damgasını vurmuş Asuri/Süryani/Keldani halkı, M.Ö. siyasi iktidarını yitirdikten sonra, egemen güçler tarafından kendi ulusal değerlerinden gittikçe uzaklaştırılmıştır. Tüm baskı, soykırım, katliam, talan, şiddet ve sürgünlere rağmen, sürekli kendi içinde tarihin medeniyetini yaşatmaya çalışıyordu. Bundan dolayı kendi  kimliğini, dinini, inancını, sosyal yaşamını, dilini ve kültürünü imkanlar dahilinde korumaya çalıştı. Dolaysıyla tarihi değerlerini, dönemlere göre kesintisiz bir şekilde Sümerlerden, günümüze kadar taşıdı.

Modern ulusal politikaların ’’Fransız Devriminden’’ sonra gündeme gelmesi ile birlikte, Mezopotamya coğrafyasında yeniden Asuri/Süryani/Keldani halkı ulusal politika ile kendi değerlerini gündeme getirmeye çalıştı, bu değerlerden biri de 1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayramıdır. Bu ulusal kültürel bayram M.Ö. Mezopotamya coğrafyası merkez, Ortadoğu, Orta Asya, Afrika ve Kıbrıs’ı içeren Asur İmparatorluğu sahasında 21 Mart günü başlayan, 1 Nisan günü Festival finali olarak bu ulusal kültürel bayram kutlanıyordu. Birçok halk bu ulusal kültürel bayramı örnek alıp, kendi ulusal değerlerine uyarlıyarak kutladı. 1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayramın her bir günü bir değere adanıyordu. Bayramın son günü olan 1 Nisan Kral ve Kraliçeye adanıyor ve onlar o gün yeniliği, dirilişi, baharı, emeği, bilgiyi, berekti, toprağı, sevgiyi ve ulusu yeni bir yıl için kutsuyordu. Bütün İmparatorluk bu çoşku ile, yeni yıla moral ile giriyordu.

Asuri/Süryani/Keldani halkı 6770 1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayram coşkusu ile, Sümerlerden, Asuri/Süryani/Keldanilere kadar uzanan tüm tarihsel, ulusal, siyasal, kültürel, dilsel, inançsal ve dinsel değerlerine sahip çıkması. Bu onurlu ruh, psikoloji ve karakterle demokrasi mücadelesinde bulunduğu her alanda yer alması, 1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayramın yenilemesi anlamına gelir.. Dolayısıyla demokrasinin olduğu ortamlarda 1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayramı vb özgürce kutlanır.!

Yaşadığımız 21 asırda feodalizm, kapitalizm, siyasal İslam, faşizm ve diktatörlüklerin dünyamızı insanlığa cehenem ettikleri gibi, Asuri/Süryani/Keldani halkı ve birçok tarihi medeniyeti nerdeyse tasfiye aşamasına getirmek istediler. Eğer bugün az sayıda halkımız Mezopotamya coğrafyasının dört parçasında kalmışsa sebebi bu zihniyetlerdir. Aynı zamanda bugün Asuri/Süryani/Keldani halkı Mezopotamya coğrafyasında hala umutlarını özgür geleceğe koruyorsa, toplumsal demokrasi mücadelesi ile bağlantılıdır.

Bu sömürgeci zihniyetler insanlıktan yana ne varsa, ila saldırmaya çalışmaktalar. Bugün Türk soykırımcı devletin demokrasiyi savunan HDP, Kuzey Suriye Demokratik Halklar Sistemine, Kürt Özgürlük Hareketine, Sosyalistlere, Devrimcilere, Demokratlara, Asuri/Süryani/Keldani, Ermeni, Rum/Pontus, Ezidi, Alevi ve Kadınlara saldırıyorsa, dünya buna sesiz kalıyorsa, demekki aynı zihniyete mensuplar. Tabii Türk soykırımcı devleti onlarla birlikte yürürken, aynı zamanda ırkçı zihniyeti ile emperyal bir politikayı da bölgeye yaymaya çalışıyor. Böylesi anti-demokratik ortamda Asuri/Süryani/Keldani halkı 1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayramını özgürce kutlama koşulları ortadan kalkmaktadır. Dolayısıyla 1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayramın özgürce kutlanması için, Türk soykırımcı zihniyete vb zihniyetlere karşı, demokrasi mücadelesinde ısrarlı olmak gerekir. Bu da Asuri/Süryani/Keldani halkının en doğal demokratik hakkıdır..

Egemen politikalar bayramların özgürce kutlanmasını engellediği gibi, dünyamızın doğasını bozmaları neticesinde ’’Crona Virus’’ diye bir hastalık dünyayı ayırım yapmadan eşitçe, insanları hedef aldı. Tabii yaşlı, hasta olanlar ve zindanlarda bulunanlar farklı bir risk taşıyor. Bu hastalık her ne kadar bütün dünyayı teslim almış, herkes yaptığı yanlışları sorgulamaya başlamışsa, gene kapiatalizm, siyasal İslam ve anti-demokratik zihniyetler bundan yararlanıp, insanları daha fazla denetime almayı düşünmekteler. Özellikle tehlike arz eden ihtiyarlara yaklaşım, insanlık dışı denilebilir, bilinçli olarak ölüme terk edilmekteler, şu ana kadar dünya devletleri ve dünya sağlık örgütleri insanlığı kurtaracak ilacı bulmamaları anlaşılır bir durum değil, insanlığa verdikleri değer ortadadır. Dikkat edilirse ’’Crona Virus’’ insanlığa, demokrasiye, eşitliğe, özgürlüğe, ekolojiye, kadınlara ve gençlere değer veren ideoloji, felsefe, politika ve sistemleri haklı çıkardı. Küba, Çin, Kuzey Kore ve demokrasi mücadelesi veren hareketler buna örnektir. Çünkü dünya da yapılan tahribatlar sonucu ’’Crona Virus’’ ortaya çıktı..

Bu tahribatların baş sorumlusu sömürüden, zülmden ve savaştan beslenen kapitalizm, siyasal İslam ve diktatörlüklerdir.

Dünya ’’Crona Virus’’ ile uğraşırken, bölgede siyasal İslama dayalı ’’Siyasal Virus’’ olan Türk soykrımcı devleti insanlarını soymaya, HDP’ye saldırmaya ve halk Belediyelerini gasp etmektedir. Bu kadar ahlaksızca bir yaklaşım, dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Yanlız konu Türk devleti ve temsili faşist AKP, MHP ve Ergenekon hükümeti olunca şaşırmamak lazım. Bu durumda Türk devletini kınıyor! Bir sistem bu kadar anti-hukuk olamaz..

MÖP olarak Asuri/Süryani/Keldani halkının 1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayramı vesilesiyle, Birleşmiş Milletlerin ’’Crona Virus’’ ile ilgili tüm devletlere zindanlarda bulunan tutukluların serbest bırkılması çağrısını yerinde buluyor, devletlerin buna uyması lazım! Türk devleti tüm dünya’nın gözleri önünde hırsızı, arsızı, ahlaksızı, kedın düşmanını, tecavüzcüyü ve kriminali serbest bırakmya yöneliyor, o ahlaksız hukukunu demokrasiden, insanlıktan ve özgürlükten yana olanlara karşı uygulamaya çalışıyor onları ’’Crona Virus’’ tehlikesi ile baş başa bırakmaya çalışıyor. Zindanların yaşam koşulları, siyasi tutukluların içerde yaşadıkları doğası gereği büyük ölçüde risk taşıyor. Türk devleti bunu çok iyi biliyor, adeta siyasi tutukluları bilinçli olarak ölüme terk ediyor.

Tüm insanlıktan yana olan herkes, bu durumda duyarlı olmalı ve gerekli tavırları Türk soykırımcı devlete karşı sergilemeli..

Türk devletine çağrımız tutuklulara eşit hukuk uygulamasını esas al. Sayın Öcalan, Gülten Kışanak, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tüncel, Osman Kavala, Gülser Yıldırım, İdris Baluken vb  kişilerin şahsında siyasi tutukluların tümünü serbest bırak!!

Tekrar 1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayramı 6770 yıl dönümünde tüm insanlık için yeni bir döneme vesile olması, Asuri/Süryani/Keldani halkının ulusal, toplumsal demokratik mücadelesinde başarılı bir yıl olması dileğiyle, Mezopotamya coğrafyasında özgürce yaşaması. Demokrasi mücadelesi veren tüm ulusların demokratik haklarına kavuşması. Özgür Kadın Mücadelesinin daha da etki alanını geliştirmesi. Dünya’da Demokratik Sosyalizmin, Toplumsal Demokrasinin ön plana çıkması. İnsanlığın kapitalizm, siyasal İslam, diktatörlük, faşizm, milliyetçilik, ırkçılık, şövenizm, mezhepçilik ve ’’Crona Virus’ten kurtulması temmenisiyle Küba Sosyalist Kültürün insanlığa verdiği hizmeti selamlıyoruz!!

1 Nisan Akitu yeni yıl, ulusal kültürel bayramı Asuri/Süryani/Keldani halkının, insanlığın ve tarihin değeridir. MÖP olarak bu değerlerimize sahip çıktıkça, ulus olarak varlığımızı sürdürdüğümüzü diyebiliriz. Dolayısyla sürekli ulusal, toplumsal demokrasi mücadelesinde ısrarlı olmalıyız!

Tihe, Bijji, Yaşasın, Yağiş 1 Nisan Akitu Yeni Yıl, Ulusal Kültürel Bayramı!

Kahrolsun Her Türden Gericilik!  

Mezopotamya Özgürlük Partisi

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑