fbpx

Halklar ve İnançlar

Published on Mayıs 21st, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

MÖP: Pontus soykırımı Hristiyan soykırım zincirinin son halkasıdır

Mezopotamya Özgürlük Partisi yayımladığı açıklamada Pontos soykırımını anarak, halen devam eden bu zihniyetle hesaplaşılması çağrısı yaptı.

MÖP’ün konuya ilişkin açıklamalarının tam metni şöyle:

MÖP olarak, 1919 yılında İttihat Terakki’nin devamı, Mustafa Kemal öncülüğünde Türk devletine doğru evirilmeye doğru ilerleyen zihniyet, 1914-15 yıllarında tamamlayamadığı Hristiyan Soykırımını, 350.000 Rumu katlederek Pontus coğrafyasını Hristiyan uluslardan temizledi.

Bu insanları saygı ile anarken, onları soykırıma uğratan zihniyeti o gün, bu gün lanetliyor, kınıyoruz!

Bu soykırımı unutturmak, toplumda farklı bir algı geliştirmek için, Türk ırkçı, faşist ve soykırımcı devleti 1919 soykırım gününü, 19 Mayıs gençlik bayramı olarak ilan edildi. Daha sonra Pontus oldu Karadeniz. Pontus hep var olacak.. O günden kalma Pontus insanları kendilerini bir şekilde koruyarak, Pontus coğrafyasında gizli bir şekilde yaşamlarını devam ettirip bu günlere kadar geldiler. Türk soykırımcı devleti bu korku hezeyanından dolayı, Pontus coğrafyasında Türk faşizmine büyük bir önem verdi, en değme faşist kesimleri bu alandan Türkiye’nin içine sızdırdı. Kendi özlerinden uzaklaşsın, bir daha o öze uyanmasınlar diye. Buna rağmen o güzel ’’Yiğit Pontus’’ özünü korumaya çalışanlar oldu. Türk soykırımcı devleti, işgal ettiği Pontus ülkesini Pontusluluların yüreğinden silemez, bunun hesabını demokratik bir sistemde verecektir. Türk devletine çağrımız; Pontus ve diğer soykırımlarla yüzleş, insanlıkla onurlu bir bağ kur!

Bu zihniyet değişmediği gibi, bu zihniyette karşı gelenleri baskı altına almaya yönelmektedir. Türk devleti gerçeklerle yüzleşmemek için, yanlış üzerine yanlışları yükseltmektedir. Kendisi darbeci, hırsız, arsız, katliamcı, baskıcı, gaspçı ve inkarcı.. Yeri geldiğinde bir yazarın yazdığı doğrulardan korkan, Türk devlet reisi faşist Erdoğan kıyameti koparmaya çalışmaktadır.

Muhterem Ragıp Zarakolu yarım asıra yakın insanlık, medeniyet, demokrasi, özgürlük ve eşitlik uğruna verdiği demokratik mücadele, birçok halkın yanında, onurlu bir üye, Dünya kamuoyu nezdinde tanınan, özellikle Ermeni, Pontus, Yahudi ve Asuri/Süryani/Keldani halklarının uğradıkları 1915 Seyfo/Soykırım, Ezidi, Alevi ve Kürtlerin uğradıkları soykırım, katliam ve baskılara karşı sergilediği onurlu irade ile bu halkların yüreğinde yer edindi. Faşist Erdoğan bu gibi yazar, aydın ve demokrat insanlardan korktuğu için, en ufak bir söylemlerini, tahammül etmeyerek Türk ırkçılığını bu insanlara karşı saldırtmaya çalışmaktadır. Dünya kamuoyu bu faşist Türk devlet reisinin saldırgan, azgınlığını görmelerine rağmen, gerekli tavrı göstermemekteler. Aslında Sayın Ragıp Zarakolu şahsında, kendisine muhalif olan tüm kesimleri açıktan tehdit etmektedir. Sayın Ragıp Zarakolu insanlığın onurudur, faşist Erdoğan İnsanlığın yüz karası ve İŞİD yandaşıdır.. Bu yüzden Sayın Ragıp Zarakolu’na sahip çıkmak, insanlık değerlerine, demokrasiye, eşitliğe ve özgürlüğe sahip çıkmak, soykırımcı zihniyete karşı durmaktır. MÖP olarak Asuri/Süryani/Keldani halkının onurlu dostu olan Sayın Ragıp Zarakolu’na sahip çıkıyoruz..

Kudurdukça kuduran soykırımcı Türk devleti, başındaki faşist reis utanmadan ahlaksız bir zihniyetle ’’Kılıç Artığı’’ demesinin ardında bir içine girdiği siyasi panik, ikincisi her 1915 Seyfo/Soykırım gününde onları, derinden sarsan bir yüzleşme korkusu var. 4,500,000 milyona yakın Asuri/Süryani/Keldani, Ermeni, Pontus ve Yahudi nüfüsünü soykırımdan geçirmiş, tüm mal varlıklarına el konulmuş, tüm değerleri tahrib edilmiş ve coğrafyaları işgal edilmiş yetmiyormuş, bir asırdır onları inkar etmişler, faili meçhul olaylarda vurmuşlar, Manastır mallarına el koymuşlar, daha dündü Türk devletin Kontra Gücü, Korucularla birlikte Mehre köyünde kendi kadim Mezopotamya topraklarında yaşayan Diril ailesi kaçırılmış, Şımuni diril iki aydan sonra derenin yatağında öldürülüp bırakılmış, kocası Hürmüz Diril’den hala haber yok. Bu ailenin şahsında halkımıza yeni bir 1915 Seyfo/Soykırım yaşatılmıştır. Bütün bunlar görmezden gelinecek, ’’Kılıç Artığı’’ denilecek. Bu kadar aşağılık bir zihniyet başka bir yerde yoktur. Bu zihniyet sadece Türk ırkçılığında vardır.

Bu Diril ailesi sorununda, Türk devleti Asuri/Süryani/Keldani ve Kürt halkının arasını açmak için olayı PKK üzerine muğlak propagandalarla atmaya çalıştılar. Tabii ö dönemde MÖP olarak ’’halkımızın, insanlığın ve demokrasinin düşmanı kimse o yaptı diye dile’’ getirmiştik. Türk devletin ve ona bağlı alçak kesimlerin yönelimleri, halkımıza yeni bir şey değildi, geçmiş dönemlerde de bu yönelimler oldu. Bu soykırımcı zihniyet var olduğu sürece hiç kimseye rahat yok. MÖP olarak, HPG’nin Diril ailesi konusunda yaptıkları araştırma, ulaştıkları neticeyi değerli buluyor HPG’yi saygıyla selamlıyoruz. Gerçekler her zaman değerlidir.. Türk devletin Diril ailesinin katledilmesinde yeri nettir.. Halkımız ve kamuoyu bunu iyice görsün, ona göre Türk soykırımcı devletine ve ona bağlı kesimlere gerekli tavrı alsın, tepkisini her yerde göstersin. Halkımızdan bazı kişiler, Türk devletin propagandalarına kanarak, olayı çok yanlış değerlendirdiler. O kişiler ortaya çıkan gerçekleri görüp, bundan sonra ona göre olayları analiz etsinler..

Halkımıza, demokrasi meyilli kesimlere ve dünya kamuoyuna çağrımız Hürmüz Diril nerde diye, Türk devletinden hesap sormaya davet ediyoruz..

Halkların oylarıyla seçilen Belediyeleri gasp etmek, o halkların iradesinden korkmak ve onu inkâr etmektir. Son günlerde geriye kalan Belediyelere saldırmak, onları gasp etmek, bu Belediyelere gönül verenleri dıştalamak, adeta kendine göre bir kukla Belediye zihniyeti geliştirmeye çalışmaktır. Bu Belediyelerin gaspıyla, Türk devletin ırkçı, faşist zihniyetinin hangi aşamada olduğunu gösteriyor. Hakların iradesini temsil eden Belediyelerden elinizi çekin. Bu korkuyla, bir yere varamazsınız. Eninde sonunda insanlık değerlerini savunanlar, zalimlere karşı zaferlerini ilan edecekler..

Mezopotamya Özgürlük Partisi

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑