Yazarlar

Published on Şubat 10th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Muhalefet HDP’ye borçlanıyor – A.Mahir Oflaz

31 Mart Yerel Seçim startı verildikten bu yana, siyasetin kazanında gerçekleşen kaynamalar, ülke insanının ve partilerin devletin nasıl bir kuklası yapıldığı, devlet bekası yalanına nelerin feda edildiğinin tipik örnekleriyle dolup taştı. Başından girelim. Meral Hanım ”Iğdır seçimlerinde, HDP’yi kaybettirmek uğruna, olası bir AKP ya da MHP’linin kazanmasına pas vermek, bizim temel duruşumuzun fotoğrafıdır!” dedi.

Anladık. Temel duruşunuz, iktidar partilerinin tarif ettiği, muhalif herkesi terörist ilan eden bir anlayışın saiklerine ortak olmaktır. Faşist olmak hoş boynuzlu bir şey değil ki, sizde bir boynuz olmadığında Faşist olmaktan kurtulmuş sayılasınız! Sizin muhalefetiniz AKP’ye karşıt olmakla eşit bir şeydir. Bu noktada sizi MHP’den ihraç eden gerçeklik, devletin bekasına olan tutkunuzdan sizi bir milim geriye düşürmemektedir. Temel devlet normları ve ayarları bakımından, Türk ve Sünni iradeden ödün vermeyeceğiniz açık. Burada ikiz kardeşiniz olan, ezeli kurucu irade partisi CHP’den de bir farkınız olmadığı kesin. Hayır, iktidardaki partilerin de aynı anadan olduğu da ayrı bir gerçeklik.

İlk Tuğrul Bey iktidar partisine kapağı attığında ”Biz iktidar oluyoruz. Devlet Bey bu nimetten kaçamaz!” minvalinde bir söz etmişti. Doğrusu sonuç onun dediği gibi oldu. Ne ki MHP’den ciddi bir güç ayrılıp, kendi yolunu çizmeye yönelince, büyük heyecan duyanlar, CHP ile ortaklık kurup AKP’yi devireceklerine inanmışlardı. Çok CHP’linin, Meral Hanıma destek verdiğini gördük. Hatta Vekil de vererek, İyi Partiyi arkadan ileriye ittiğini de.

Meral Hanım’ın sicilli, İçişleri Bakanlığı yaptığı döneme ilişkin hiç bir söz söylemediği, özür anlamında hiç bir söylemde bulunmadığını hayretle izledik. Oysa, ülkede yaşanmış herkesçe iyi bilinen, bir karanlık dönemin birebir suç ortağı olan bir insan, mağdur ettiği, acıttığı insanlara hiç olsun bir empati de mi yapamazdı! Yanlışlardan öğrendiğini, yeni Türkiyede barış ve kardeşlik konseptine gereksinim duyulduğunu ilan etseydi ne olurdu?

Devletin, bir garip beka sorunu üzerinden bütün parti ve yapıları zaptürapt altına aldığını gördükçe, insanın eli CHP ve İyi Partinin ittifakına oy vermeye nasıl yanaşabilir? ”Elimiz kırılsın!” diyen sesleri duydukça, böyle bir ittifakın demokratik bir Türkiye hedefinden toplumu bilerek uzaklaştıran bir oyun içinde olduğumuz anlaşılıyor. Evet bir oyun oynanıyor. AKP’yi kaybettirmeyecek bir sonuç almaya odaklı hastalıklı, kontrollü bir muhalefet dansı seyrediyoruz.

Ülkenin gereksindiği şey tek başına AKP ve MHP tasallutundan kurtulmak mıdır, yoksa yeni bir demokratik döneme toplumu hazırlamak mıdır? Doğru! Bu iktidardan kurtulmadan, sözettiğimiz gelişmeyi yaratmak zaten olası değil. Ne ki hiç bir fark koymayan muhalefetin, topluma hangi vaadle gideceği merak konusudur. Farkınız yoksa, neden seçilmeniz gerektiğini, hangi gerekçeyle besleyebilirsiniz? İktidarla danışıklı bir seçim kampanyasından, hangi toplumsal gelişme yaratılabilir?

HDP bu çetrefilli durum karşısında, demokratik ilerleme sürecine hizmet edebileceği hesabıyla stratejisini, iktidarı seçimlerde mağlup etme noktasında sabitledi. Görüldüğü üzere, sıkı bir etüt ve elemeden geçirerek, muhalif adaylara batıda oy vermeyi önerdi. Metropollerde Cumhur ittifakını geriletmek, bu yoldan, zaten siyaseten çoktandır kaybetmeye başlamış bir Partinin, olası çöküşünün önünü açmak olarak özetlenebilecek bir tutum içinde olacağını beyan etti. Muhalif adayın bu noktada pek bir nitelik yoklamasına tutulmasının işi zora sokacağı, eğer HDP destek vermezse, hemen hiç bir yerde CHP ve İyi Parti ittifakının, seçimde başarılı olması sözkonusu bile olmayacağını herkes görmektedir, Bu ise zaten faşizan bir sürece yayılan iktidar fiilinin, seçimleri kazandıktan sonra daha da baskıcı olacağını görenler, elbette taktik sebeplerle de olsa, muhalefet adaylarını destekleyerek, iktidarın kaybını tasarlamaktadır.

Herkesin bu gerçeği gördüğü yerde CHP’nin aday profilinin bir MHP ile yarışma moduna girdiği, İyi Partinin de aynı minvalde iktidarın saiklerine uyum sağlayan konuşmalar yapması insanı çileden çıkartıyor. Ne kadar haysiyetsizsiniz? Muhalefetten HDP’nin yararlanabileceği korkusuyla Faşizm yarışındasınız! Allah belanızı versin! Kusarak da olsa muhalefete HDP oy verecek. Siz HDP’nin desteğiyle kazanmayı, bir kayıp olarak görseniz bile.

HDP bu çapraşık durumu bağrına basarak, lanet kör şeytana diyerek, iktidarla muhalefet arasına bir kama sokmayı deneyecek. İktidar muhalefet işbirliğinde sorun yaratacak ve muhalefete oy vermiş yığınların da onayıyla, zorunlu olarak muhaliflerin pratikte bir birliktelik oluşturma fırsatını yakalayabilecektir. Muhalefete verilen oylar, asla ne CHP ve ne de İyi Partiye verilmiş olmayacak, iktidarı düşürmeye götürebilecek bir yeni dönemi açmaya aday olacaktır.

HDP’nin bu stratejik hamlesi sonrasında elde edilebilecek olumlu sonuç, demokrasi hanesine yazılacağı için değerli ve anlamlıdır. Tüm muhaliflerin HDP’ye borçlanacağı bu süreç, bir AKP istibdadının yıkılmasına götürebilirse, bu hepimizin zaferi olarak anılacaktır.

Muhalefeti böylesi bir kıskaca alma kararı, zorla yapılan bir iyiliğe bezetilecek olsa bile, siyasetin yeniden karılabileceği bir sürece geçmeye teşne olacağı, dengeleri altüst edebileceği için olumludur. Statükoya direnmenin bir açkısı bu! Takılmadan, utanıp sıkılmadan, diyalektiğin yolunu açmaya dönük adımları yüreklice atmak HDP’ye düşüyor.

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑