Ekoloji

Published on Şubat 1st, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

Mulhouse’da Kanal İstanbul söyleşisi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Fransa’nın Mulhouse şehrinde Avukat Mehmet Horuş’un katılımıyla Kanal İstanbul söyleşisi düzenledi.

Mulhouse Halkevi’nde gerçekleşen söyleşide Avukat Mehmet Horuş Kanal İstanbul projesinin bilimsel ve teknik tehlikelerine dikkat çekerek asıl olarak hukuki ve siyasal anlamı üzerine bir sunum gerçekleştirdi.


Horuş konuyla ilgili pek çok meslek odası ve bilim insanının Kanal İstanbul projesinin gerçekleştirilmesi durumunda ortaya çıkacak tehlikelere işaret ettiğini söyledi. AKP’nin iktidara gelmesinden bu yana inşaat, maden ve arazi rantı üzerinden kendini var ettiğine dikkat çeken Horuş, Kanal İstanbul projesinin AKP çevresi için yeni bir sermaye aktarımı projesi olduğuna dikkat çekti.

Horuş ekoloji mücadelelerinin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada başat mücadele konusu haline geldiğini vurgulayarak, bu mücadelelerin enternasyonalist bir anlayışla birbirleriyle ilişkilenmesi gerektiğinin altını çizdi.

HDP’nin Kanal İstanbul’a ilişkin başlattığı hukuki sürece dikkat çeken Horuş, önümüzdeki süreçte uluslararası alanda da bu itirazları büyüteceklerini belirtti.

Söyleşi soru, cevap ve Kanal İstanbul üzerine konuşmalarla tamamlandı.

AF Haber Merkezi

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑