Genel

Published on Ocak 7th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Mülteciler Interpol Kayıtlarını Sildirebilir


Siyasi nedenlerle başka ülkelere iltica etmek zorunda kalmış mültecilerin en büyük sorunlarından biri de baskı görmeleri nedeniyle kaçtıkları ülkelerin kendileri hakkında çıkardıkları interpol bültenlerinden dolayı uluslararası seyahatleri sırasında gözaltına alınmaları, tutuklanmaları ve iade riski ile karşı karşıya kalmalarıdır.

Kişilerin yakalanıp gözaltına alınmasına ve tutuklanmasına neden olan İnterpol Bülteni Kırmızı Bülten’dir.


İnterpol hakkında özet bilgi edinmek ve kurumun diğer bültenlerinin hangi amaçla kullanıldığını öğrenmek için sitemizde daha önce yayınlanan ve linkini vereceğimiz yazıyı okuyabilirsiniz. http://avrupasurgunleri.com/interpol-aramalari-son-surecteki-gelismeler-ve-interpol-aramalarina-karsi-yapilabilecekler/

Bu yazıda da belirttiğimiz gibi mültecilerin haklarındaki İnterpol kayıtlarını sildirmeleri için başvuruda bulunmaları mümkündür.

Interpol 18/02/2015 tarihli la/51489-4/5.1 sayılı kararında Cenevre Sözleşmesi’ne göre mülteci statüsünde bulunan kişiler hakkında arama bültenleri çıkarılamayacağına karar vermiştir.

Bu karara göre, kendileriyle ilgili arama bülteni olan ve Cenevre Mülteciler Sözleşmesi’ne göre koruma altında bulunan mülteciler İnterpol Dosyalarının Kontrolü Komisyonu’na (CCF) başvurarak haklarındaki kayıtların silinmesini isteyebilirler.

7 üyeli Komisyon, 4’er aylık periyotlarla yılda 3 kez toplanmakta ve gelen başvuruları incelemekte. Komisyon, başvuran kişinin Cenevre Sözleşmesi’ne göre mülteci olduğunu ve hakkında bir arama bülteni çıkarıldığını tespit ettiğinde bu bülteni kaldırıyor ve kendisine üye tüm ülkelerdeki İnterpol bürolarına yazı göndererek kayıtların silinmesini talep ediyor.

Bu başvuruları mülteciler İnterpol bürosuna doğrudan ya da avukatları aracılığıyla ya da İngiltere’de kurulu Fair Trials isimli derneğe vekalet vererek de gerçekleştirebilirler.

Fair Trials’a https://www.fairtrials.org/ linkinden ulaşmak mümkün.D ernekle casework@fairtrials.net mail adresi üzerinde yazışabilir ya da +44 (0)20 7822 2370 no’lu telefon üzerinden görüşme yapabilirsiniz. Derneğin faks numarası +44 (0)20 7822 2371, posta adresi ise Fair Trials, 5 Castle Road, London, NW1 8PR, United Kingdom.

Yazışmalar İngilizce gerçekleştiriliyor. Fair Trials’a yetki belgesi göndererek sizin adına İnterpol’e başvuru yapmasını talep edebilirsiniz. Dernek bunun için ücret talep etmiyor.

Bu konuda faaliyet gösteren başka bir kurum ise, http://mojust.org/ MESOPOTAMIA OBSERVATORY OF JUSTICE, bu kurumla nejbir@hotmail.co.uk  mail adresi üzerinde yazışabilir, veya

+ 44 7934 761336  no’lu telefon üzerinden görüşme yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için, ASM mail adresi, exil-vorstand@web.de  yada Hukuk Komisyonundan Avukat Ahmet Fazıl Tamer ( fatamer@gmail.com ) adresi üzerinden yazışmanız da mümkün.

Kaynak: http://avrupasurgunleri.com

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑