Almanya

Published on Şubat 17th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Münih’te NATO’ya karşı büyük protesto

Münih’te bu yıl 55.si düzenlenen NATO Güvenlik Konferansı, bu yıl da yürüyüş ve mitingle protesto edildi. Protestolar “Silahlanmaya Karşı Barış – Savaşa Hayır!“ mottosuyla gerçekleştirildi.
-FOTO GALERİLİ-

AF (Münih)
55.si düzenlenen NATO Güvenlik Konferansı, uluslararası birçok sivil toplum kuruluşu, gençlik örgütü, parti ve sendikaların yer aldığı, “NATO Güvenlik Konferansına karşı Platform”un gerçekleştirdiği mitingle protesto edildi. Bu yılki protestoların çağrısı „Savaşa Karşı Barış – Savaşa Hayır!“ mottosuyla yapıldı. Gösterilere binlerce kişi katıldı.
Karlsplatz Stachus’da (Karl Meydanı) biraraya gelen savaş karşıtları, NATO’yu ve saldırgan politikalarını protesto etti. NATO-Güvenlik Konferansına Karşı Birlik’in düzenlediği protestolarda onlarca kuruluş yer aldı.
Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Partizan, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) protesto öncesi yaptıkları çağrılarla, aktif bir şekilde konferansı protesto edeceklerini açıklamıştı. Yine gösteriye FİDEF, ATİF, Emek ve Özgürlük Cephesi, MLPD, NAV-DEM, TKP gibi çok sayıda Türkiyeli kurum katıldı.


SYKP Almanya Örgütü tarafından protesto yürüyüş ve mitingine yapılan çağrıda “Türk Ordusu Kürdistan’tan defol!” ve “Savaş Örgütü NATO’ya hayır! Tüm uluslardan savaş karşıtlarını, NATO’yu ve saldırgan politikalarını protestoya çağırıyoruz!“ dendi.
Emperyalist ülkeler ve onların savaş örgütü NATO toplantısı, binlerin katılımıyla düzenlenen miting ve yürüyüş ile protesto edildi. Stauchus’taki başlangıç mitinginden sonra, uzun yürüyüşün sonunda Marienplatz’ta da bir miting gerçekleştirildi.

Yapılan konuşma, taşınan pankart ve dövizler, atılan sloganlarda güncel konulara dikkat çekildi.

“NATO tamamen dağıtılmalıdır”
NATO Güvenlik Konferansı, her yıl Şubat ayında 4 gün boyunca Münih kentindeki Bayerischer Hof otelinde toplanıyor. 100’e yakın ülkeden yüksek rütbeli askeri uzman ve siyasi temsilcinin katıldığı konferans, her yıl gelenekselleşmiş bir şekilde kentte düzenlenen büyük bir miting ile protesto ediliyor.
Stachus meydanında gerçekleştirilen başlangıç mitinginde yapılan konuşmalarda, NATO’nun savaş politikaları eleştirilirken “NATO tamamen dağıtılmalıdır” dendi. Yine burada yapılan konuşmalarda, Türk devletinin Afrin’i işgal saldırısı protesto edildi. Bir NATO üyesi olan Türkiye’nin Suriye topraklarına, Kürdistan topraklarına girmesi protesto edilirken, işgal saldırısına Avrupa ülkelerinin sessizliği iki yüzlülük olarak değerlendirildi.
Daha sonra şehir içinde yürüyüşe geçen kitleyle, Marienplatz’da bir miting daha gerçekleştirildi. Burada yapılan mitingte kitle daha da arttı. Konuşmacılar Alman devletinin Türkiye’ye verdiği desteği, silah satışının da milyarlarca euro daha artmasını eleştirdi. Merkel’in Erdoğan hükümetine destek vermesinin de anlaşılmasının mümkün olmadığını belirtilen konuşma ve taşınan döviz ile atılan sloganlarda, insan haklarını hiçe sayanlara karşı çıkılması vurgulandı.
Protesto gösterilerinin düzenlendiği, başta Stachus ve Merienplatz çevresi olmak üzere, şehir merkezinde 4 binden fazla polis görev aldı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑