fbpx

Almanya

Published on Haziran 18th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Münih’te yargılanan devrimcilerle dayanışma eylemi

Son yıllarda Almanya’da toplu şekilde görülen en kalabalık siyasi davası niteliğini taşıyan Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) üye ve yöneticisi 10 kişinin yargılandığı dava sona doğru yaklaşıyor. Almanya’nın Münih kentinde 5 yıldır devam davada savcı yargılananlar hakkında mütalaasını okudu ve son savunmalara başlandı.

10 devrimcinin Türkiye’nin talebi üzerine Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yapılan Almanya merkezli operasyonla tutuklanmasının üzerinden 5, mahkemenin başlamasının üzerinden ise 4 yıl geçti.

Savcının Esas Hakkında Mütaala’yı okumasıyla birlikte dava süreci de sona doğru yaklaşmış oldu. Hukuksuz bir şekilde yargılanmak istenen devrimcilerin yargılanan değil de yargılayan tavır takınması nedeniyle karşı-devrimci burjuvazi tarafından istenildiği gibi ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılamayan davanın başlamasının yıldönümünde Almanya, Holanda, İsviçre, Avusturya başta olmak üzere, Avrupa’nın pek çok kentinde dayanışma eylemleri düzenlendi.

Dayanışma eylemlerinin yanı sıra Münih’te mahkeme salonu önünde de bir miting gerçekleştirildi.

ATİK tarafından düzenlenen mitinge birçok devrimci ve demokrat kurum da destek verdi. Miting’de ilk sözü ATİK Eş Başkanı Süleyman Gürcan alırken davanın birçok skandala imza attığını ve Türk istihbaratı tarafından sözde bilgiler ve kanıtlar ile birlikte alman Adalet Bakanlığı’nın izni ile başladığını belirtti. Gürcan, Alman Devleti’nin tüm devrimci faaliyetleri ‘’suç’’ kapsamında ele almayı amaçladığına vurgu yaptı.

Yaklaşık 150 kişilik bir katılımla kötü hava şartlarına rağmen devrimci dayanışma gereği katılım sağlayan kurumlardan Enternasyonalist Birlik, AvEG-Kon, ADHK, SYKP Avrupa, Rote Hilfe, Kurdistan Solidarität, TJK-E, MLPD, Zukunft Erkämpfen ve Avrupa Devrimci Demokrat Komün İnisiyatifi adına temsilciler söz hakkı aldı. Diyarbakır Zindanlarından Münih’e uzanan mücadele ruhu selamlanırken Müslüm Elma’nın bir an önce tahliye edilmesi gerektiği vurgulandı.

Mitingde SYKP Avrupa adına konuşma yapan Tuncay Yılmaz, tutuklamaların ve devam eden hukuksuz yargılamanın esas olarak dünya-kapitalist siteminin artan baskı ve sömürüsüne karşı koyuşları her coğrafyada engelleme çabasının sonucu olduğuna vurgu yaptı. George Floyde’un boynundaki dizin bugün Münih’te Müslüm Elma ve arkadaşlarının boynuna konulmak istediğine dikkat çeken Yılmaz, birlikte mücadeleyi büyütmenin önemine vurgu yaptı.

Tuncay Yılmaz / SYKP Avrupa

Mitingde Onur Olgun ve Lukas tarafından marşlar ve türküler seslendirilirken miting ‘‘Yaşasın Devrimci Dayanışma‘‘ sloganı ile sonlandırıldı.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑