fbpx

Almanya

Published on Aralık 3rd, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası coşkulu bir eylemle sona erdi

ATİK tarafından 4 Kasım’da başlatılan “Müslüm Elma’ya Özgürlük” kampanyası çerçevesinde dün AGİF, ADHK, Süryaniler Meclisi, SYKP ve MLPD gibi demokratik kurumların katılımı ile son eylem gerçekleştirildi. -VİDEO ve FOTO GALERİLİ-

AF (Münih)

Münih Komünistler davasında tutukluğu devam eden Müslüm Elma için Mahkeme önünde başlayan bir yürüyüş gerçekleşti. ATİK tarafından 4 Kasım, 2 Aralık tarihleri arasında başlatılan “Müslüm Elma’ya Özgürlük” kampanyası çerçevesinde dün AGİF, ADHK, Süryaniler Meclisi, SYKP ve MLPD gibi demokratik kurumların katilimi ile son eylem gerçekleştirildi. 

Yürüyüş öncesi mahkeme salonu önünde yapılan miting ’de çeşitli konuşmalar gerçekleştirildi. İlk olarak söz Müslüm Elma’nın avukatı Antonia v.d. Behrens’e verildi. Behrens dava ile ilgili bilgi verirken Elma’nın moralinin çok yüksek olduğunu ve sokağa çıkanları selamladığını söyledi.  

Devaminda eylemin ortak örgütleyenleri olan Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) adına MLPD Genel Sekreteri Gabi Fechtner’e konuştu. Fechtner “Müslüm Elma hayati boyunca mücadeleden kopmayan ve bas eğmeyen örnek bir komünisttir” diyerek Müslüm Elma’nın geçmişine vurgu yaptı. Konuşmanın devamında bu davanın esasta emperyalizmin tarafından komünizme karşı yürütülen bir davanın olduğunu ve tüm Sosyalizm ve Komünizm taraftarlarının bu anlamda TKP-ML ile dayanışması gerektiğini vurguladı. 

Gabi Fechtner’den sonra söz ATIK Eşbaşkanı Zeynep Çalışkan’a verildi. Konuşmasında yine başlatılan bu politik davayı kınarken, mücadeleyi büyütmeye çağırdı: “Bugün kampanyamızın son günü olsa da şüphe yok ki mücadelemiz bitmiş değil. Aksine Müslüm Elma’yı buradan alacağımız güne kadar mücadele devam edecek.” Son olarak bu kampanyaya dahil olan ve destek olan tüm kurumlara teşekkür etti. 

Son olarak 2016’da başlaya mahkemelerin ilk günüden takip eden ve tutsakları yalnız bırakmayan Yıldız, Lothar ve Ulli’ye çiçek verilerek alkışlandılar.  

Münih şehrinin merkezinde gerçekleştirilen yürüyüş boyunca sık sık “Freiheit für alle politischen Gefangen”, “Freiheit für Müslüm Elma” ve “Hoch die internationale Solidarität” sloganları atıldı. Grup Umuda Haykırış eylem esnasında söyledikleri marşlarla yürüyüşe coşku kattılar. Eylem Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGIF), Courage, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Kadın Meclisi ve Süryani Halk Meclisleri‘nin yaptıkları konuşmalara sona erdi.

Bir aylık kampanya sona erdi 

Müslüm Elma ile birlikte tutuklanan 9 arkadaşının tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarından sonra, “MÜSLÜM ELMA’YA ÖZGÜRLÜK” şiarıyla Elma’nın serbest bırakılması için ATİK  4 Kasım günü Münih Eyalet Mahkemesi önünde gerçekleştirilen bir mitingle, bir aylık yoğunlaşılmış bir kampanyanın startını vermişti. 

4 Kasım mitinginin ardından 6 Kasım’da başta Almanya olmak üzere, Avusturya, İsviçre, İtalya, Polonya, Hollanda, Fransa, Belçika, İngiltere, Rojava, Türkiye, ABD, Tunus ve daha birçok coğrafyada başarılı bir hashtag kampanyası gerçekleştirildi. Dünyanın çeşitli coğrafyalarından “Free Müslüm Elma” sloganları yükseldi… 

15 Kasım’da hashtag kampanyasının gerçekleştirildiği ülkeler başta olmak üzere daha birçok coğrafyada Alman Konsolosluklarının olduğu şehirlerde, Konsolosluk önünde mitingler ve basın açıklamaları gerçekleştirildi, konsolosluklara birçok dilde hazırladığımız dosyalar verildi.  

18 Kasım’da Uluslararası avukatların mahkemeye katılması örgütlense de o günkü duruşmanın iptal edilmesi sonucu, avukatların duruşmaya katılmaları gerçekleştirilemedi. Ancak bu etkinlik, avukatlar için uygun olan ileri bir tarihte gerçekleştirilecektir.  

27 Kasım’da Müslüm Elma ile birlikte 1980 sürecini Diyarbakır Askerî Hapishane’sinde geçirip hayatta kalmayı başarabilmiş olan ve Müslüm’ü Diyarbakır’dan tanıyan dostları duruşmaya katıldılar. Elma’yı tanıyan 21 Diyarbakır tutsağının daha önceden ortak hazırladıkları tanıklık dilekçesi, avukatlar tarafından mahkemeye verildi. 

Ayrıca bir çok devrimci kurum, kişiler ve politikacılar tarafından dayanışma açıklamaları yapıldı ve televizyon kanalarında Kampanya ’ya özel programlar gerçekleştirildi. 

Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası 2 Aralik’ta Münih Eyalet Mahkemesi önünde gerçekleştirilen miting ve akabinde gerçekleştirilen yürüyüş ile sona erdi.

Müslüm Elma’ya Özgürlük – Münih 02.12.2019

Coşkulu bir eylemle sona eren Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası gösterisinde Courage ve SYKP Avrupa Kadın Meclisi adına yapılan konuşma…ATİK tarafından 4 Kasım’da başlatılan “Müslüm Elma’ya Özgürlük” kampanyası çerçevesinde dün Münih'te AGİF, ADHK, Süryaniler Meclisi, SYKP ve MLPD gibi demokratik kurumların katılımı ile son eylem gerçekleştirildi..https://avrupaforum1.org/muslum-elmaya-ozgurluk-kampanyasi…/

Gepostet von Avrupa Forum am Dienstag, 3. Dezember 2019
Coşkulu bir eylemle sona eren Müslüm Elma’ya Özgürlük Kampanyası gösterisinde Courage ve SYKP Avrupa Kadın Meclisi adına yapılan konuşma…

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑