Kadın

Published on Mayıs 12th, 2019 | by Avrupa 5

0

Nisan 2019’da basına yansıyan erkek şiddeti!!

Nisan’da basına yansıyan erkek şiddeti, cinayet, çocuğa yönelik şiddet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakalarının gün gün tam listesi…

Erkekler, 2019’un dördüncü ayında en az 31 kadını öldürdü.  Erkekler, 2019’un ilk dört ayında 99 kadını öldürdü.


 Erkekler, Nisan 2019’da en az iki kadına tecavüz etti, en az 22 kadını da taciz etti. Erkekler, aralarında bir transın olduğu 23 kadına da şiddet uyguladı. 

Nisan’da 13 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan erkekler, bir kız çocuğunu kaçırmaya teşebbüs etti. Erkekler, en az iki erkek çocuğa da ateş açtı.

TIKLAYIN- Erkek Şiddeti Çeteleleri 2008-2019

1 Nisan

Taciz

* Konya ve Isparta’da cinsel saldırı ve hırsızlıktan tutuklu bulunan C.Ö. (34) cezaevinden izinli olarak çıkmasının ardından kadın yurdundaki ve evlerindeki kadınları taciz etti. C.Ö. gözaltına alındı.

2 Nisan

Cinayet

* İzmir’de C.Ö. (60) sevgilisi Hamide Gezer’i (37) ayrılmak istediği gerekçesiyle bir otel odasında pompalı tüfekle öldürdü. C.Ö. ve ona yardım eden M.K. adliyeye sevk edildi. Gezer, bir hafta önce ölüm tehditlerinde bulunduğu için C.Ö. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

* Kahramanmaraş’ta A.D. çocuğunu göstermeme konusunda tartıştığı eski karısı Aslı Yıldız Güçlü’yü çocuğunun okulunun önünde silahla öldürdü. Kocası A.G.’yi ise yaraladı. A.D. gözaltına alındı.

Şiddet/ Yaralama

* Adana’da 31 Mart Pazar günü baba F.E.’den şiddet gördüğü için evden kaçan V.E. bulunup kadın sığınma evine yerleştirildi. Olay, kadının bulunması ile basına yansıdı.

Taciz/Tehdit

* Samsun’da E.Ç. (39) sosyal medyada arkadaşlık isteğini reddeden kadınları, fotoğraflarını çıplak kadın vücutlarına montajlayarak görüntüleri paylaşmakla tehdit etti. Taciz edilen G.S.’nin şikâyeti üzerine erkek, tutuklandı.

* İzmir’de bir mağazada çalışan A.K. kabinde kıyafet deneyen N.Y.’nin gizlice görüntülerini çekerek taciz etti. N.Y. çalışandan şikâyetçi oldu.

3 Nisan

Cinayet

* Maraş’ta A.K. kayınbiraderinin karısı Emine Yıldız’ın (45) evine giderek kızının gözü önünde av tüfeği ile başından vurarak öldürdü. Olay sonrası kaçan erkek, yakalanıp gözaltına alındı.

* Osmaniye’de A.B. aldattığını düşündüğü gerekçesiyle karısının kullandığı aracın direksiyonunu sulama kanalına doğru kırdı. Devrilen aracın içinden çıkardığı karısını suda boğarak öldürdü. Erkek tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Denizli’de Y.D. (58) ayrı yaşadığı karısı A.D.’nin (48) evine giderek bıçakla yaraladı. Y.D. tutuklandı.

* Kilis’te Y.S. oğlu D.S. ile birlikte karısı F.S.’yi darp etti. Olay sonrası iki erkek kaçtı.

Tecavüz

* Ankara’da özel bir kliniğin ortağı olan Profesör H.B. (53) alkol alma teklifini reddeden nöbetçi hekim Ç.B.’yi (24) taciz etti. Kafasını yere vurarak darp eden erkek, bayılan Ç.B.’ye tecavüz etti. Şikâyetçi olmaması için Ç.B.’yi tehdit eden H.B. “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öğretim üyesi olduğu üniversitenin yaptığı açıklamaya göre erkek, açığa alındı. H.B.’nin üç yıl önce de bir öğrencisini taciz ettiği ve mahkemesinin sürdüğü ortaya çıktı.

4 Nisan

Cinayet

* 30 Mart’ta günlük kiralanan bir dairede ölü bulunan Najıa Arabzai’nin (25) haberi, katil Z.G.R.’nin yakalanması ile basına yansıdı. Evlenme isteğini reddettiği bahanesiyle Z.G.R. Arabzai’nin vücudunun belli uzuvlarını kesip boğarak öldürdü. Erkek gözaltına alındı.

Taciz

* İstanbul’da A.A. (32) otobüsteyken A.Ö.’yü taciz etti. Gözaltına alınan erkeğin adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Çocuk İstismarı

*Ankara’da Y.Ö. (64) sahibi olduğu spor salonunda dört kız çocuğunu istismar etti. 31 Mart’ta tutuklanan erkeğin istismar vakası 4 Nisan’da basına yansıdı. Erkeğin, başka çocuklara cinsel istismarda bulunduğu ve bu suçtan davasının sürdüğü öğrenildi.

5 Nisan

Çocuk İstismarı

* Samsun’da bir lisede güvenlik görevlisi olan Y.Z. (42) 16 ve 17 yaşındaki iki öğrenciyi soyunma odasında taciz etti. Gözaltına alınan Y.Z. tutuklandı.

6 Nisan

Tecavüz

* Trabzon’da M.S.M. ve M.A. evine zorla girdikleri G.R.’ye elini ve ayağını bağlayarak tecavüz etti. G.R.’nin çıplak fotoğraflarını çeken iki erkek görüntüleri yaymakla, çocuğunu öldürmekle ve uyuşturucu sattığı yönünde ihbar etmekle tehdit etti. Tutuklanan iki erkeğin  “nitelikli cinsel saldırı”, “konut dokunulmazlığını ihlal etme”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “şantaj ve tehdit” suçlarından 16 yıldan 39 yıla kadar hapsi isteniyor.

Taciz

* Manisa’da O.E. (23) yolcu M.K.’yi (21) otobüste taciz etti. Erkeğin birçok suçtan kaydının olduğu ve cezaevinden kaçtığı ortaya çıktı. O.E. gözaltına alındı.

7 Nisan

Cinayet

* Mersin’de U.T. kıskançlık bahanesiyle sevgilisi Eda Kaymaklı’yı (38) evde bıçakla öldürdü. Tutuklanarak cezaevine gönderilen erkek cezaevinde kendini asarak intihar etti.

* Niğde’de Y.M.B. (29) nedeni bilinmeyen bir tartışmanın ardından evde kardeşi Nur Muhammet Berzo’yu bıçaklayarak öldürdü, babası M.B.’yi (60) ve annesi F.G.’yi yaraladı. Kendisi de yaralanan erkek, hastaneye götürüldü. Hastanenin ardından gözaltına alınacağı belirtildi.

Taciz/Şiddet

* İstanbul’da bir otelin sahibi M.D. lobide oturan R.Ö., H.Ö. ve H.V.’yi taciz etti. Erkek tacize karşı koyan kadınları darp etti.  M.D. hakkında “basit yaralama” suçundan 1,5 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. 15 Aralık’ta yaşanan olay basına 7 Nisan’da yansıdı.

8 Nisan

Şüpheli Ölüm

* Batman’da nehrin kıyısında Hayriye Arıca (31) ölü bulundu. Ceset, otopsiye gönderildi. Darp edilerek öldürüldüğü öne sürülüyor.

* Çorum’da astım hastası Y.Y. evinin önünde ölü bulundu. Savcılık soruşturma başlattı.

Cinayet

* Bursa’da A.H. istediği parayı vermedikleri gerekçesiyle karısı Hayat H.’yi (30) ve kayınvalidesi Sabah Meşail’i evde ellerini ve ayaklarını bağlayıp boğarak öldürdü. Olay sonrası kaçan A.H. ve ona yardım eden K.J.  tutuklandı.

* Adana’da karısına şiddet uygulayan ve uyuşturucu kullanmaya zorlayan koca M.Ö. (45) evden ayrılan karısı Ayla Ö.’yü (39) ailesinin evinde silahla öldürdü. Ayrıca, Ayla Ö.’yü ağabeyi Bahri İrketi’yi (45) ve kız kardeşi Reyhan İrketi’yi (51) de aynı silahla öldürdü, annesi H.i.’yi (70) ise ayağından yaraladı. M.Ö. olay yerinden kaçtı.

* Afyon’da N.D. (30) tartıştığı dini nikâhlı karısı Mukadder Nogay’ı (40) darp ettikten sonra sopayla kafasına vurarak öldürdü. N.D. tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Düzce’de O.C. nedeni bilinmeyen bir tartışmanın ardından karısı L.C.’yi parkta darp etti. Erkek, gözaltına alındı.

* Edirne’de B.E. kadın arkadaşı G.D.’yi kaldığı pansiyonda darp etti. G.D.’nin şikâyeti üzerine erkek hakkında soruşturma başlatıldı.

* Aydın’da uyuşturucu bağımlısı K.E. (27) ilaçlarını almadığı için sinir krizi geçirdiği iddiasıyla karısı Ö.E.’yi rehin alıp evde yanan sobayı devirdi. Polislerin iknası sonucu K.E. ve Ö.E. hastaneye kaldırıldı.  

Tehdit

* Kocaeli’de H.B. (40) eski sevgilisi A.Y.’den (43) cinsel içerikli görüntülerini paylaşmakla tehdit ederek para istedi. A.Y.’nin şikâyetçi olması üzerine erkek tutuklandı. H.B.’nin ayrıca 19 ayrı suçtan arandığı ve 8,5 yıl kesinleşmiş hapis cezası olduğu ortaya çıktı. 26 Mart’ta gerçekleşen olay basına 8 Nisan’da yansıdı.

Taciz

* Zonguldak’ta E.D. bir alışveriş merkezindeki kadınlar tuvaletinde gizlice kadınların görüntülerini çekmeye çalıştı. Kadınların şikâyetçi olduğu erkek, tutuklandı.

9 Nisan

Şiddet/Yaralama

* İzmir’de bir erkek sokakta bir kadına tekme ve yumruk atarak şiddet uyguladı. Olay, görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine ortaya çıktı. 

* İzmir’de M.C. boşanma aşamasında olduğu karısı Gülden C.’yi ailesinin evinde pompalı tüfekle yaraladı, aynı evde bulunan anne Ayşe Demir ile baba Süleyman Demir’i öldürdü. Erkek yakalandı.

* Aydın’da N.M. sokakta trans bir kadını bıçakladı. Erkek ve yanındaki bir arkadaşı gözaltına alındı.

10 Nisan

Cinayet

* Zonguldak’ta M.B. (41) boşandığı eşi Dudu Çeştepe’yi (40) ormanlık alanda bıçaklayarak öldürdü. Ağustos 2018’de yaşanan vaka, katilin bulunması ile 11 Nisan’da basına yansıdı. Öldürdükten sonra eski karısı hakkında kayıp başvurusu yapan erkek tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ayrıca gözaltına alınan sanığın annesi Y.B. (68) ilk eşi H.V. (40) kızları T.B. (22) ve G.B. (19) adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

* Şanlıurfa’da M.Y. karısı Özge Y.’yi silahla öldürdü. Erkek, gözaltına alındı.

Şiddet/Yaralama

* Edirne’de T.K. karısı S.A.K.’yi annesinin evinde darp etti. Erkek hakkında yasal işlem başlatıldı.

* Edirne’de M.Ö. karısı G.Ö.’ye şiddet uyguladı.

11 Nisan

Cinayet

* İstanbul’da D.Ç. (43) boşanma aşamasındaki karısı Mehtap Ç.’yi kıskançlık bahanesiyle evde bıçaklayarak öldürdü. Polise teslim olan D.Ç. emniyete götürüldü. Çoban’ın kocasından şiddet gördüğü için boşanmak istediği öğrenildi.

Çocuk İstismarı

* İstanbul’da H.C. (48) N.K.’yi (17) istismar etti, zorla uyuşturucu kullandırdı. Tehdit ederek fuhuşa zorladı. Ocak 2019’da yaşanan olay, erkeğin yakalanması ile basına yansıdı. Erkek, gözaltına alındıktan sonra mahkemeye sevk edildi.

Taciz

* Kocaeli’de A.D. (19) sokakta bir kadını taciz etti. Ayrıca A.D.’nin 2 Nisan, 28-29 Mart’ta da 3 kadını taciz ettiği öğrenildi. Gözaltına alınan erkek, adliyeye sevk edildi.

12 Nisan

Cinayet

* Bilecik’te A.K. (45) karısı Dilek K.’yi  (41) bıçaklayarak öldürdü. Önce cinayeti oğlunun işlediğini iddia eden erkek, sorguda suçu işlediğini itiraf etti. Erkek, tutuklandı. 

Şüpheli Ölüm

* Kocaeli’de Ayten Ö.’yü (65) oğlu yatağında ölü buldu. Polis, soruşturma başlattı.

*Aydın’da Şerife İ. (18) intihar etti. Polisin intiharın nedeni hakkındaki incelemesi sürüyor.

Şiddet/Yaralama

* Antep’te bir erkek, karısını önce arabadan attı, yumruk attıktan sonra sopa ile darp etti. Yaşananlar güvenlik kamerası ile kaydedilmesine rağmen erkek hakkında bir yaptırım uygulanmadı.

Taciz

* Karaman’da H.P. (30) motosikletle gezerek sokakta yürüyen pek çok kadını taciz etti. Bir hafta sonra yakalandı. 

* Uşak’ta H.K. sahibi olduğu kafede çalışan garson E.D.’yi (21) sözlü olarak ve elle taciz etti. Gözaltına alınan erkek, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Diğer çalışan H.D. (21) de erkeğin çalışırlarken sürekli bakışlarıyla taciz ettiğini belirtti.

Seks işçiliğine zorlama

*Antalya’da 10 kişi, iş bulma vaadiyle Türkiye’ye getirdikleri 17 kadını seks işçiliğine zorladı. Pasaportlarına el koyan, senetle kadınları borçlandıran ve seks işçiliğini reddeden kadınlara şiddet uygulayan 10 kişi tutuklandı. 7 kadın ise ülkesine gönderildi.

13 Nisan

Cinayet

* Afyonkarahisar’da B.Ş. (21) dört yıl boyunca istismar ettiği kız kardeşleri Aysel Ş. (20) ve Hatice Ş.’yi (16) tabanca ile  öldürdü. Cinsel saldırıya maruz kalan Aysel Ş.’nin beş aylık hamile olduğu belirtildi. Cinayeti işlediğini kabul eden B.Ş. tutuklandı, baba N.Ş. ve iki erkek kardeşi gözaltına alındı.

Şüpheli Ölüm

* İzmir’de Burcu Saraçoğlu (30) evde ölü bulundu. Vücudunda darp ve yara izi olmayan kadının cesedi otopsiye gönderildi.

* Erzurum’da evinde hayatını kaybeden ve ölümü şüpheli bulunan kadın anestezi teknikerinin cesedi, otopsi yapılması amacıyla Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.

Çocuk İstismarı

* Aydın’da T.Y. (26) minibüste yolcu D.B.’yi (17) taciz etti. T.Y. gözaltına alındı.

14 Nisan

Şiddet/Yaralama

* İzmir’de şiddet uyguladığı için hakkında uzaklaştırma kararı bulunan R.D. boşanma aşamasında olduğu karısı H.D.’yi barışma isteğini reddettiği gerekçesiyle silahla yaraladı. Fare zehri içen R.D. hastaneye kaldırıldı. R.D.’nin durumu iyiyken, H.D.’nin durumunun ağır olduğu belirtildi.

* İstanbul’da A.O. (52) evi terk ettiği gerekçesiyle karısı E.O.’ya (52) kamyon ile çarptı. A.O.tutuklandı.

15 Nisan

Şiddet/Yaralama

* İstanbul’da M.Y. parkta tartıştığı karısı S.Y.’yi kaynanası ve çocuklarının önünde darp etti. Olaya müdahale eden kişilerden biri erkeği bacağından bıçakladı. M.Y. kendisini bıçaklayanlardan şikâyetçi olurken, S.Y. şiddet uygulayan kocasından şikâyetçi olmadı.

Çocuk İstismarı

* Tekirdağ’da İ.G. (67) işyerinde M.E.’yi (13) istismar etti. Erkek, tutuklandı.

16 Nisan

İntihara Sürükleme

* Aksaray’da kocasından şiddet gören T.Ç. (28) ilaç içerek intihara kalkıştı. T.Ç. hastaneye kaldırıldı.

Şiddet/Yaralama

* Aksaray’da G.Ş. (39) kocası tarafından darp edildi. G.Ş. hastaneye kaldırıldı.

* Adana’da Z.K. dini nikâhlı karısı A.Ç.‘yi (23) darp ettikten sonra eve kilitledi. Erkek yakalanmadı.

* İstanbul’da Ü.M. şiddet gördüğü için ailesinin evine dönen ve boşanma aşamasında olduğu karısı A.M.’nin ailesinin evine giderek erkek kardeşleri S.P.’yi ve A.P.’yi bıçakladı. Erkek yakalanmadı.

Seks işçiliğine zorlama

* Ankara’da 6 kişi, yabancı uyruklu 13 kadını seks işçiliğine zorladı. Polis, 6 kişiyi gözaltına alırken, cezaevindeki M.U.’nun da bu suçta etkin rol üstlendiğini tespit etti.

17 Nisan

18 Nisan

Şiddet/Yaralama

* Sakarya’da bir erkek, tartışmanın ardından elindeki silahla GSM bayisindeki çalışanlara ateş etti. A.Ü. ve T.Y. yaralandı. Erkek polise teslim oldu.

19 Nisan

Cinayet

* Manisa’da T.Ö. (31) sevgilisinin evine giderek annesi Fatma Bayram’ı (48) silahla öldürdü. Balkondan atlayarak kaçmaya çalışan Rabia Bayram’ı (23) ise parkta silahla başından ve boynundan vurarak öldürdü. T.Ö. cinayetin ardından intihar etti.

20 Nisan

Cinayet

* Malatya’da Ö.A. gelini Şeynur  A.’yı (31) otoparkta silahla ateş ederek öldürdü. Erkek, gözaltına alındı.

* İstanbul’da D.S. (34) boşanmak istediği gerekçesiyle karısı Arzu S.’yi (25) pompalı tüfekle öldürdü. Öldürdüğü karını araçla özel bir hastanenin önüne attı. Erkek yakalandı.

* İzmir’de A.Y. (24) barışma teklifini kabul etmediği gerekçesiyle eski sevgilisi Dilan Tutucu’yu (22) silahla öldürdü. Cezaevinden kaçmış olan erkek, olay sonrasında kaçtı. Ölmeden önce Dilan Tutucu’nun, tehdit mesajları atan erkeği polise defalarca şikâyet ettiği öğrenildi.

Şiddet/Yaralama

Bursa’da eve alkollü gelen G.A. (41) bulaşıkları yıkamadığı gerekçesiyle karısı E.A.’yı (36) bacağından bıçakladı. Gözaltına alınan erkek, karısının şikâyetçi olmaması üzerine adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

21 Nisan

Tecavüz

İstanbul’da taksici F.K. yolcu Y.S.’ye (32) tecavüz etti, cüzdanını ve cep telefonunu çaldıktan sonra arabadan attı. Tutuklanan erkek hakkında “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “nitelikli yağma” suçlarından iddianame hazırlandı. Erkek, ağır ceza mahkemesinde yargılanacak. Kasım 2018’de yaşanan olay 21 Nisan’da basına yansıdı.

Faili meçhul cinayet

Dersim Pertek ilçesinde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından bıçaklanarak öldürülen 3 çocuk annesi Gülsüm Taş’ın cenazesi, Elazığ’da yapılan otopsinin ardından toprağa verilmek üzere memleketine gönderildi.

22 Nisan

Cinayet

* Osmaniye’de emekli uzman çavuş A.R.Ç. (45) evde tartıştığı 4 aylık hamile karısı Sultan Ç.’yı (42) silahla öldürdü. Ardından erkek, aynı silahla intihar etti.

Şiddet/Yaralama

* Bursa’da E.A. evden ayrılmak isteyen karısı S.A.’yı rehin aldı. S.A.’nın yakınlarının balta ile eve gelmesi ile kavga çıktı. E.A. çıkan kavgada S.A.’nın yakınları D.S, İ.Z, R.M, N.A ve M.Z.’yi yaraladı. Erkek, adliyeye sevk edildi.

* Edirne’de D.B. tartıştığı karısı T.B.’yi darp etti. Kadının şikâyeti üzerine erkek hakkında soruşturma başlatıldı.

* İstanbul’da alkollü S.S. tartıştığı karısı D.S.’yi evde darp etti. Kendini korumak isteyen kadın, S.S.’yi ekmek bıçağı ile sırtından yaraladı. Evden kaçan D.S, daha sonra polise haber verdi. Kadın emniyete götürüldü.

Çocuk İstismarı

* İstanbul’da M.V. (20) sokakta oynayan M.E.’yi (5)apartman boşluğuna götürerek istismar etti. M.V. “cinsel saldırı” suçundan tutuklandı. Kız çocuğu ise yoğun bakıma alındı. Yaşanan bölgede halk, “çocuğa uzanan eller kırılsın” diyerek olayı protesto etti. 

* M.K. kardeşini okula götüren eski karısının kız kardeşi K.B.’yi (15) kaçırdı. Erkeğin 12 yaşından beri K.B.’yi istismar ettiği ortaya çıktı. 29 Nisan’da erkek, kız çocuğunu bırakıp kaçtı. 

23 Nisan

Cinayete Teşebbüs

* Batman’da V.G. tartıştığı karısı E.G.’yi bir alışveriş merkezinde başına silah dayayarak rehin aldı. Polisin ikna etmesi üzerine V.G. silahı bırakıp emniyete götürüldü.

Taciz

* İstanbul’da yolcu F.Ö. metrobüste bir kadını taciz etti. Kadının şikâyeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı. 

24 Nisan

Cinayet

* İzmir’de K.A. (52) kıskançlık bahanesiyle karısı Sibel Akçalı’yı (50)evde bıçaklayarak öldürdü. Erkek tutuklandı.

Şiddet/Yaralama

* Trabzon’da K.B. kendisinden boşanmak isteyen karısı D.B.’yi darp etti. Polise giden erkek, D.B.’nin kırık cep telefonu ile kafasına vurduğunu ve mutfaktan aldığı bıçağı kendisine doğrulttuğunu söyledi. K.B. şikâyetçi olmazken D.B, telefonla vurmadığını, erkeğin kendisine tokat attığını söyleyerek şikâyetçi oldu. Savcı, telefonu silah sayarak “eşe karşı silahla yaralama” suçundan D.B hakkında  dava açtı.

* Mersin’de polis, kimliğini sorduğu trans kadın I.’ya transfobik ifadelerde bulundu, I.’nın tepki göstermesi üzerine biber gazı sıkıp, darp etti. Gözaltına alınan I.’nın uzun bir süre ifadesi alınmadı. Polisin şikâyetçi olması üzerine “hakaret” ve “görevli memura direnme” suçlarından savcılık karşısına çıkan I. serbest bırakıldı. Polise ise bir yaptırım uygulanmadı.

Çocuk İstismarı

*İstanbul’da A.M. (37) annesinin bakkala gitmesi üzerine 7 yaşındaki bir kız çocuğunu evine girerek istismar etmeye kalkıştı. Kız çocuğunun bağırması üzerine kaçan erkek, yakalanarak adliyeye sevk edildi. Erkeğin daha önce aynı suçtan kaydı olduğu öğrenildi.

Taciz

* İstanbul’da bir takipçisi şarkıcı H.’yi şubat ayında cinsel içerikli mesajlar atarak ve daha sonrasında evine mektuplar yollayarak taciz etti. H. hakarete ve tehdide maruz kaldığını söyleyerek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

* İstanbul’da F.A.İ. yolda yürüyen G.Y.’yi (23) cinsel organını göstererek taciz etti. Tacizi kayıt altına alan kadın, erkeği polise şikâyet etti. Bursa’da yakalanan erkek, tutuklandı.

25 Nisan

Şüpheli Ölüm

* Adana’da eşinden boşandıktan sonra annesi ile yaşamaya başlayan Hülya Hanay (45)evinde ölü bulundu. Konya’ya giden annesi ile telefonda konuşurken bir anda sesi kesilen Hanay’ın neden öldüğü otopsi sonucundan sonra öğrenilecek.

* Batman’da Cemile A. (38) arabasında başından silahla vurulmuş halde bulundu. Jandarma, kadının intihar etmiş olabileceği üzerinde duruyor.

Çocuk İstismarı

* Zonguldak’ta S.S (26), N.İ’yi (14) takip etti. Yolda S.S.’nin kendisini takip ettiğini fark eden N.İ. çığlık atınca erkek kaçtı. Yakalanan erkek, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Kız çocuğu, erkeğin 4 gündür kendisini takip ettiğini söyledi.

* İstanbul’da bir erkek, 14 yaşındaki bir kız çocuğuna sözlü tacizde bulundu. Çevredeki insanlar erkeğe linç girişiminde bulundu. Erkek, zırhlı araç ile gözaltına alındı.

26 Nisan

Şiddet/Yaralama

* Adana’da A.Ç. dini nikâhlı 8 aylık hamile karısı H.A.’yı (20) darp etti. Hayati tehlikesi olan H.A. bebeğini kaybetti. Erkek gözaltına alındı.

* Ankara’da N.E. bir anaokulunda karısının ortağı olan öğretmen A.E.’yi sahip olduğu anaokulu hisselerini devretmediği gerekçesiyle darp etti. Darp raporu alan A.E, erkek hakkında “hakaret”, “yağmaya teşebbüs” ve “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından dava açtı. Erkek ise A.E.’ye “hakaret” suçundan; olay esnasında A.E.’ye yardım etmeye çalışan Y.Ş.’ye ise “basit yaralama” ve “haksız fiil nedeniyle karşılıklı hakaret” suçlarından dava açtı. Kasım 2018’de yaşanan olay, kamera kayıtlarının ortaya çıkması ile 26 Nisan’da basına yansıdı.

Taciz

* Denizli’de bir giyim mağazasında çalışan E.Y. giyim mağazasına gelen E.P.’yi kabinde elle taciz etti. Erkek gözaltına alındı.

Çocuk İstismarı

* Muğla’da T.Ç. (59) kız çocuğu S.J.’ye (10) “seni İzmir’e götüreyim” diyerek, oğlan çocuğu M.S.’ye (12) ilişki teklifinde bulunarak taciz etti. Ayrıca okul bahçesine giren erkeğin, çocukların ellerini okşadığı görüldü. Gözaltına alınan erkek, iki yıl önce Y.K.’yi (9) de istismar etmişti. Mahkemede T.Ç. ile tekrar karşılaşacağını öğrenen Y.K. kalp krizi geçirip ölmüştü. T.Ç. ise serbest bırakılmıştı.

* Antalya’da E.A. (22) üvey kızı P.P.’yi (16) istismar etti. Anne E.A.’nın (36) polise şikâyet etmesi üzerine erkek tutuklandı.

27 Nisan

Cinayet

* Şanlıurfa’da B.İ. (49) ailevi sorunları bahane ederek karısı Ayşe İ.’yi (45) bıçaklayarak öldürdü. Erkek, gözaltına alındı.

* Muğla’da B.Ü. (37) tartıştığı karısı Gamze Ü.’yü evde ruhsatsız silahla  öldürdü. Erkek, gözaltına alındı. Gamze Ü.’nün iki yıl önce şiddet gördüğü için üç ay boyunca kadın sığınma evinde kaldığı öğrenildi.

* Sakarya’da İ.B. önce aynı işyerinde çalıştığı Ahmet Kuzgun’u silahla üç kez ateş ederek öldürdü. Daha sonra eve giden erkek, karısı Aycan B.’yi ve kızı Serra B.’yi de silahla öldürdü. Erkek daha sonra aynı silahla intihar etti. Geride bıraktığı mektupta erkek, Kuzgun’u kazara, karısı ve kızını ise kendisinden sonra perişan olmamaları için öldürdüğünü iddia etti.

Çocuk Kaçırmaya Teşebbüs

* İstanbul’da araçla gezen kişiler, F.Ç.’yi (9) bileğinden tutup kaçırmaya çalıştı. Kız çocuğunun bağırması üzerine şahıslar, kız çocuğunun elindeki telefonu çalıp kaçtı. Aynı şahıslar, diğer sokakta bir kadının çantasını da çaldı. Polis, olayı soruşturuyor.

Taciz

* İstanbul’da bir erkek, barışma teklifini kabul etmeyen eski sevgilisinin fotoğrafını sosyal medya üzerinden “işte evleneceğim kadın” diyerek paylaştı. Erkekle paylaşımı silmesini söylemek için buluşan kadın, erkeğin paylaşımı silmemesi üzerine polisi çağırdı. Kadın ve erkek polis merkezine götürüldü.

28 Nisan

Cinayet

* İstanbul’da T.D. eski sevgilisi İlkay Sivaslı’yı evinde silahla vurarak öldürdü. Erkek, daha önce de Sivaslı’yı apartman dairesinden aşağı atmıştı. Parmaklıklara takılarak kurtulan kadın, erkekten kurtulmak için defalarca ev değiştirmişti. Olay sonrası Adana’da yakalanan erkek, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.         

Faili Meçhul Cinayet

* Konya’da kesilmiş bir kadın kafası bulundu. İnceleme yapan polisler, kadının bedeninin de gömüldüğünü belirtti. Kadının 15-20 gün önce gömüldüğü ortaya çıktı.

Taciz

* Samsun’da A.A. (38) sahilde altı kadına cinsel organını göstererek taciz etti. Gözaltına alınan erkek, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Erkeğin “cinsel saldırı” ve “taciz”den beş suç kaydı olduğu öğrenildi.

Çocuğa Şiddet/Yaralama

* Kütahya’da K.D. (69) gürültü yaptıkları gerekçesiyle B.P. (15) ve B.K.’ya (14) av tüfeği ile ateş etti. Çocuklar hafif bir şekilde yaralanırken, erkek gözaltına alındı.

Çocuk İstismarı

* Gaziantep’te M.D. (29) 10 yaşındaki bir kız çocuğunu markete gitme bahanesiyle apartman boşluğuna götürüp taciz etti. Kız çocuğunun çığlık atması üzerine erkek, gözaltına alındı. Mahalledekiler erkeğe linç girişiminde bulundu. Erkek, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

29 Nisan

Cinayet

* İzmir’de S.Ü. yüklü borcu olduğu ve bunalıma girdiği gerekçesiyle karısı Hatice Ü.’yü evde uyurken yastıkla boğarak öldürdü. Erkek gözaltına alındı.

Şiddet/Yaralama

* Antalya’da V.Y. (51) başka biriyle evleneceği gerekçesiyle eski karısı G.D.’yi (46) apartman girişinde bıçaklayarak yaraladı. Erkek, tutuklandı.

Taciz

* Sakarya’da M.Y. (23) terminalde kadınlar tuvaletine girerek G.B.’nin (27) görüntülerini çekmeye çalıştı. G.B.’nin tepkisi üzerine gözaltına alınan erkek, adliyeye sevk edildi.

30 Nisan

Cinayet

* Kocaeli’nin Darıca ilçesinde, Birkan Ö. (20) iddiaya göre kendisinde yaşça büyük bir kadınla birlikte olmasına karşı çıkan babası Fethi (49) ve annesi Dilek Ö.’yü (41) tüfekle ateş ederek öldürdü..

* Tekirdağ’da F.K. Naciye Saygın’ı (72) apartman girişinde bıçaklayarak öldürdü. Erkek, gözaltına alındı.

Şüpheli ölüm

* İstanbul Başakşehir’de 21 katlı binanın 9’uncu katından düşen kaptan pilot Gökselin Türkel hayatını kaybetti.

Tecavüz Girişimi

* Kocaeli’de bir kargo şirketinde şoför olan H.Ö. (41) kendisine adres soran N.B.’yi (24) otomobiline alıp tecavüz etmeye kalkıştı. N.B. kaçıp bölgedeki bir eve girerek yardım istedi. H.Ö. gözaltına alındı.

Taciz

* Konya’da İ.E.H. (23) İngilizce kurs merkezinin önünde durdurduğu H.K.K.’yı (20) eteğini kaldırarak taciz etti. Olayı gören vatandaşlar erkeği darp etti. Erkek gözaltına alındı.

Seks işçiliğine zorlama

* Mersin’de üç erkek sevgili oldukları kadınları fuhuşa zorladıkları için gözaltına alındı. Erkeklere yardım ettiği öğrenilen iki kadının da gözaltına alındığı olayda A.E, İ.K, M.G. ve T.D. adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Erkek şüpheli Y.H. tutuklandı.

Çocuk İstismarı

* Ardahan’da S.Ç. okul çıkışı E.Y.’ye (8) sözlü tacizde bulundu. Olayı öğrenen vatandaşlar kaymakamlık önünde toplandı. Gözaltına alınan erkek “silahla tehdit” suçundan tutuklandı. Ayrıca erkeğin daha öncesinden de E.Y.’ye sözlü tacizde bulunduğu öğrenildi.

Evin Arslan Evrim Kepenek

Kaynak:Bianet

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑