fbpx

Ekoloji

Published on Haziran 22nd, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

‘Normalleşme’ İstanbul’da havayı tekrar kirletti

Haziran itibariyle başlayan ‘normalleşme’ süreci İstanbul’da havanın tekrar kirlenmesine yol açtı. Mart, nisan, mayıs aylarında temizlenen hava, 1 Haziran’dan bu yana yüzde 38 kirlendi.

İstanbul’da korona virüsü sebebiyle yaşanan eve kapanma döneminde temizlenen hava, ‘normalleşme’yle birlikte yeniden kirlenmeye başladı. 1 Haziran’da başlayan ‘normalleşme’ süreciyle beraber İstanbul’da hava kirliliği mart, nisan, mayıs aylarına göre yüzde 38 arttı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hava kalitesi ölçüm istasyonlarının verilerini değerlendiren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, hava kirliliğinin azaldığı dönemde açık havada İstanbul’dan Uludağ’ın rahat bir şekilde görüldüğünü belirtti ve “Mart, nisan, mayıs ayında İstanbul’da hava kirliliği büyük oranda azalmıştı. Çünkü insanlar korona virüsü tedbirleri nedeniyle evde kalıyor, araç pek kullanmıyordu” dedi.

‘ARAÇ KULLANIMI ARTMAYA BAŞLADI’

Havayı en çok kirleten gazlardan azotdioksitin daha çok fosil yakıtların yanması sırasında atmosfere salındığını belirten Toros şöyle konuştu:

“Araçlar, sanayi tesisleri ve enerji santralleri en önemli azot oksitlerin kaynağıdır. Önemli bir kirletici olan azotdioksit göz ve solunum yolu hastalıkları, akciğerlerde iltihaplanmalara karşı bağışıklığı azaltabilmektedir. İnsan sağlığının korunması için Çevre ve Şehircilik ve Avrupa mevzuatlarına göre NO2 saatlik ortalamasının 200 µg/m3 değerinin altında olması gerekiyor. Normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber kentte insan kaynaklı hareketlilik arttı. İnsanlar yeniden dışarıda ve araç kullanımı artmaya başladı. İnsanların dışarıdaki hareketliliğin artması iyileşen havanın yeniden kirlenmesine neden oldu. İstanbul’da 1 Haziran’da normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber azotdioksit (NO2) hava kirliliği oranı, mart, nisan, mayıs ayıyla kıyaslandığında yüzde 38 arttı.”

“Soluğumuz hava iyi olursa solunum sistemlerimiz iyi çalışır. Hele ki korona virüsüyle mücadele ettiğimiz dönemde havanın kalitesinin iyi olması sağlığımız açısından da önemli” diyen Toros, hava kirliliğinin azaltılması için tavsiyelerde bulundu:

“Havanın kalitesini iyileştirmek için öncelikle kaynakları verimli kullanmalıyız ve her türlü israfa son vermeliyiz. Hava kirliliği farkındalığı ve duyarlılığı çalışmalarını desteklemeliyiz, süreklilik sağlamalıyız, sanayide temiz teknolojileri kullanmaya özen göstermeliyiz. Binalarda doğal havalandırma ve aydınlatmaya önem verilmeli, çatı ve duvar yalıtımları yaptırmalı, insanların ulaşımda toplu taşımaları tercih etmeleri gerekiyor. Güvenli yürüyüş ve bisiklet için alanlar arttırılmalı. Ağaçlar da hava kirliliğini süzen doğal süzgeçlerdir. Hidroelektrik, rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırmalıyız. Atıkları azaltmalı ve oluşan atıkları yerinde ayrıştırarak geri dönüşüm ve yeniden kullanım veya atıkların yeniden işlenmesini sağlamalıyız.”

Gazete Duvar


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑