Almanya

Published on Nisan 28th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

“Nubar Yalımyan, Çatlı ekibi tarafından öldürüldü”

Münih TKP/ML Davasında bilirkişi Prof. Neumann: Nubar Yalımyan, Çatlı ekibi tarafından öldürüldü.

AF (Münih)

Avrupa Haber’de yer alan konuya ilişkin haber şöyle:


Münih TKP/ML Davasında bilirkişi Prof. Neumann: Nubar Yalımyan, Çatlı ekibi tarafından öldürüldü !

27 Nisan Cuma ( Dün ) Münih`te TKP/ML tutsaklarının davası görülmeye devam edildi.

Dünkü duruşmada bilirkişi sıfatıyla Ludwig Maximilians Üniversitesi Türkoloji bölümü başkanı Prof. Dr. Neumann tanık olarak dinlenmeye devam edildi.

15 Nisan 2015 ten buyana tutuklulukları devam eden 10 devrimci komünistin 5 i geçtiğimiz aylarda duruşmalara katılmaları zorunluluğuyla şartlı tahliye edilmişlerdi. 5 Tutsak ; Müslüm Elma, Seyit Ali Uğur, Deniz Pektaş, Haydar Bern ve Erhan Aktürk`ün tutuklulukları devam etmekte.

3 yılı aşkın bir zamandır özgürlükleri kısıtlanan, zindanlarda tutulan devrimci komünistlere yönelik, Alman devletin ve mahkemelerince iddia edilen “suçlar” somut delillere dayanmamakta. Yapılan toplantılarda ve görüşmelerde konuşmaların ve tartışmaların polisçe dinlenmesi kayıtları üzerinden ve Türk devletince Alman devletine sunulan bilgi ve belgelere dayanmakta. Hukuken dayanakları olmayan 129 b maddesine dayanılarak açılan davanın, politik bir dava olduğu kamuoyunca da bilinmektedir.

Bilirkişi, Prof. Dr. Neumann dün 1980’ler Askeri Faşist Cuntası sürecinde Türkiye ile bugünkü Türkiyenin siyasal, hukuksal sürecine dair kıyaslamalar yaptı. Kürt sorunu karşısında Türk devletinin tutumuna dikkat çekerek, faaili meçhul cinayetleri, hapishanelerde katledilen tutsakları, 2000 ” Hayata dönüş” adli katliam operasyonunu, Musa Anter ve Av. Elçi cinayetinin Türk devletinin hükümetler değişsede sistemli şekilde ya direkt yada teşvik ettiği örgütlerce siyasi cinayetlere imza attığını biliniyor dedi.

Pınar Selek davasından örnekler sunarak , sahte delillerle insanların yargılandığı çokça örnekler var diyerek, Türkiye de yargının siyasallaştığını ve son süreçte dahada siyasi iktidarın kontrolünde kararlar verdiğini belirtti.

Avukatların soruları üzerine, Türk devletinin Yurtdışında da cinayetleri varmı, TKP/ML ye yönelik saldırıları oldumu? sorusuna ise; “1982 de Ermeni kökenli TKP/ML faaliyetçisi Nubar Yalımyan Utrecht`te öldürüldü. Bu cinayeti Türk devletinin yönlendirmesiyle Çatlı ekibinin yaptığına dair işaretler vardı” dedi.

Münih Komünistler davası 4 Mayıs Cuma günü görülmeye devam edilecek.

Partizan Avrupa temsilcileri; davaya gösterilen ilgi ve dayanışmanın devam ettirilmesi gerektiğini belirterek, “duyarlı kitleyi, yoldaşlarımızı ve devrimci dostlarımızı duruşmalara katılmaya ve dayanışmalarını devam ettirmeye çağırıyoruz “ dediler.

TKP/ML Münih davası, haftada 2 gün yapılan duruşmalarla 07. 01. 2019 tarihine kadar sürecek.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑