fbpx

Genel

Published on Nisan 22nd, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Ölenlerin sayısı 290’a yükseldi, 500 yaralı var

Sri Lanka’da dün düzenlenen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 290’a yükseldi. Saldırıları üstlenen olmadı.

Sri Lanka’da dün (21 Nisan, Pazar) yapılan bombalı saldırılarda ölenlerin sayısı 290’a yükseldi. 500’e yakın da yaralı olduğu öğrenildi. Polis, bazı kiliseleri ve otelleri hedef alan saldırılarla bağlantılı oldukları şüphesiyle 24 kişiyi gözaltına aldı. Şu ana kadar saldırıları üstlenen olmadı.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, güvenlik güçlerinin, ülkesinde saldırılar düzenlenebileceğine dair istihbarat raporlarını neden görmezden geldiklerinin soruşturulması gerektiğini söyledi.

Ranil Wickremesinghe ne kendisinin ne de herhangi bir bakanının böylesi bir istihbarattan haberi olmadığını belirtti, önceliklerinin saldırıların sorumlularının yakalanması olduğunu vurguladı.

Sri Lanka Telekomünikasyon Bakanı Harin Fernando, adını vermediği bir örgütün 10 gün önce saldırılar düzenleyebileceği uyarısında bulunduğunu ancak Devlet Başkanı Maithripala Sirisena’nın bu bilgiyi hükümetle paylaşmadığını söylemişti.

Sosyal medyaya kısıtlama

Sri Lanka’da yerel saatle dün akşam 6’dan bu sabah 6’ya kadar tüm adada geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ülkede sosyal medya ağlarına ve mesajlaşma uygulamalarına da kısıtlamalar getirildi. Facebook ve WhatsApp’ı da içeren karar, yanlış bilgi ve söylentilerin yayılmaması için alındı.

Yetkililer, eşgüdüm içinde düzenlenen saldırılardan bazılarının intihar saldırıları olduğunu açıkladı.

2 Türkiyeli de yaşamını yitirdi

Saldırılarda hayatını kaybedenler arasında 35 yabancı olduğu tespit edildi.

Türkiye’nin Sri Lanka Büyükelçisi Tunca Özçuhadar, 2 Türk mühendisin saldırılarda hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Saldırılar Kochchikade, Negombo ve Batticaloa’da Paskalya ayini sırasında 3 kilisede, başkent Colombo’da da 3 otelde (The Shangri La, Cinnamon Grand ve Kingsbury), Colombo’nun hemen dışındaki Dehiwela’da ulusal hayvanat bahçesi yakınlarında bir otelde ve Colombo’un Dematagoda bölgesinde düzenlenmişti.

İç savaş 26 yıl sürdü

Sri Lanka, iç savaşın 1983’ten 2009’a kadar sürdüğü bir ülke. Sri Lanka ordusu ve Tamil Kaplanları arasındaki çatışmalar, bağımsızlık isteyen Tamil Kaplanları’nın yenilgisiyle sona ermişti.

İç savaşta yaklaşık 40 bini azınlık Tamillerden olmak üzere 70 binden fazla kişinin öldüğü sanılıyor.

Nüfusun çoğunun Budist olan ülkede Müslümanlar ile Budistler arasında da zaman zaman gerilim yaşanıyor.

Sri Lanka’da geçen yıl Budistlerin bazı camileri ve Müslümanların iş yerlerini hedef alan saldırıları sonrası ülkenin bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

(BBC Türkçe)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑