Emek

Published on Şubat 6th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Otobüs şoförleri uyardı

Sabah saat beş, sarı yelekler giyilip kol kola otobüs garajının önünde sıra olundu. Türkiyeli İşçiler Ankara Misket Havasıyla renk kattılar.

Ali ÇARMAN (Ludwigsburg)


Almanya’da çok çalışıp düşük ücret alan işçiler katagorisinde olan özel otobüs firmaları işçileri devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine ver.di Stuttgart (Kamu Hizmetleri) sendikasının çağrısıyla uyarı grevlerine çıktılar.

Backnang, Waiblingen, Ludwigsburg  şehirlerinde sırasıyla sabahın erken saatlerinde grev startı verildi. Yunanistan, Türkiye ve Afrika ülkelerinden göçmen emekçilerin ağırlıklı olduğu bu iş dalında çalışma koşulları çok ağır. Bu duruma öfkeli ve kızgın olan şoförler uyarı grevinde yerinde durmak bilmiyorlar!

Ankara Misket Havası

Ver.di sendikası bir yıl geçerli toplusözleşme, ücret talebi %5,8 ve çıraklar için: birinci yıl 850, ikinci yıl 950, üçüncü yıl için 1050 euro istemektedir. Ancak işveren temsilcileri işçilerin haklı taleplerine kulak tıkadı.

Sabah saat beş, sarı yelekler giyilip kol kola otobüs garajının önünde sıra olundu. Diğer yanda işçiler Ankara Misket müziği ile karşılıklı oyuna başladılar. Hep işveren mi oynayacak biraz da bizler oynayalım diyordu bir işçi.

Metal sendikası dayanışmada

Stuttgart ver.di başkanı Cuno Hagele konuşmasında grevimizin başarılı geçmesi için tüm üyelerimiz ve üye olmayanlar hep birlik olmalı. Bizler kararlı ve birlik olursak sonunda kazanarız demesi Grev, Grev, Grev sözleri ile destek buldu.

IG Metall sendikası temsilcisi de dayanışma temelinde uyarı grevine katılarak 300 kişinin olduğu mitingde bir konuşma yaptı.

Özel otobüs çalışanlarının görüşmeleri önümüzdeki dönem devam edecek. Şoförler neşe ve coşkuyla eşit ücret ve hakkımız olanı istiyoruz diyerek patronlara kırmızı kart gösterdiler. 

İki gün peş peşe yüzlerce otobüs durdu. Grevin devam edip etmeyeceği Perşembe günü gerçekleşecek  TİS görüşmesine bağlı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑