fbpx

Kadın

Published on Mart 9th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

’’Paris’in Büyük Kazananları’’ Sokakları Zaptetti

Paris’te 8 Mart kollektifi kadınları “Paris’in büyük kazananları” olmaya, sokağa ve eyleme çağırmıştı. Kolektifin dünya emekçi kadınlar günü için, günler öncesinden yaptığı bu çağrıya onbinlerce kişi katıldı. Sağanak yağmura karşın sokakları dolduran kadınlar, ataerkil sisteme meydan okudu.

AF (Paris)

Kadınlar 8 Mart’tan bir gün önce yapılan feminist gece yürüyüşüne saldıran polise karşı öfkeyi kuşanarak eylem alanına geldi.

“8 Mart, büyük kazananların yürüyüşü” çağrısına yanıt veren kadınlar Place d’Italie meydanında toplandı ve Republique meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Renkli, yaratıcı, birleştirici, coşkulu ve aynı zamanda sisteme karşı öfkeli ve yüksek mücadele azmi sergileyen 60 bini aşkın kadın yürüyüşte yerini aldı. Sosyal adaletsiliği daha da büyütecek olan yeni emeklilik yasasına karşı mücadele karalılıklarını yinelediler ve “büyük kazanlar büyük kaybedenler olacaktır’’ dediler. Ezilen kadınların büyük kazanan olacağını yinelediler. Yarı zamanlı çalışma, ücret eşitsizliği, güvencesizlik, kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi, kürtaj hakkının kısıtlanması, ırkçılık, ayrımcılık, Lezbofobi-transfobi gibi patriarkal standartlara tepkilerini dile getirdiler.

Yürüyüş boyunca ‘’anti patriarkal, “anti kapitalist’’, “kadın devrimi’’, “sokaklar bizimdir’’, “katil tecavüzcü polis’’ sloganları sık sık atılırken taşınan dövizlerde yeni emeklilik reformu, kadın katliamları, kadına yönelik şiddet, 12 çocuğa cinsel tacizde bulunmasına rağmen Cesar ödülü verilen yönetmen Polonski’yi protesto edilen sloganlar yazıldı.

Eşit işe eşit ücret talebinin yanı sıra ekonomik sorunlara dikkat çeken dövizler yer aldı. Yine “göçmen kadınlar evinizdesiniz’’ sloganı ile son dönemlerde artış gösteren ırkçılığa karşı da duruş gösterildi. Yine eylemde genç kadınların yüksek katılımı dikkat çekiciydi.

Paris’te gece yürüyüşüne polis saldırısı

Fransa’nın başkenti Paris’te 7 Mart gecesi kadın örgütleri, “Feminist Gece Yürüyüşü”nde bir araya geldi. Place des Fêtes’te başlayan yürüyüşe, kitle Place de là République ulaştığında (Cumhuriyet Meydanı) polis eylemcilere saldırdı.

Patriarkaya karşı sloganların atıldığı yürüyüş, polis engeliyle karşılaştı. Slogan ve alkışlarla eylemin engellenmesini protesto eden kadınlara polis saldırdı. Saldırı sırasında çok sayıda kadın darp edildi ve gözaltına alındı. Polis, kadınları yerlerde sürükleyerek ve iterek zorla metro istasyonuna sokmaya çalıştı. Polisin tüm engelleme çabasına karşın kadınlar taleplerini haykırmayı sürdürdü.

 Kadınlar aynı zamanda duvar yazılamaları yaptı ve afiş astı.

FEMEN: ATAERKİL SALGINI SONLANDIRIN!

Kadın hakları savunucusu gruplardan Femen, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Fransa’nın başkenti Paris’te eylem düzenledi. Aktivist kadınlar, gündemdeki koronavirüs hastalığını da eylemlerine uyarlayarak “Ataerkil salgına son verin” yazılı pankartlar taşıdı.

Yaklaşık 40 kadar kadın, kendilerine özgü eylem biçimini yineleyerek slogan attı ve mor renkli meşaleler yaktı. Gösteriye saldıran polis, başkentin Concorde Meydanı’nda toplanan grubu dağıttı.

Fransa’daki büyük bir işçi sendikası olan Genel Emek Konfederasyonu’nun (CGT) kadınları, II. Dünya Savaşı’nın feminist ikonu Rosie the Riveter (Perçinci Rosie) gibi giyinerek eşitlik talebinde bulunmak için sokaklara çıktı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑