fbpx

Kadın

Published on Kasım 24th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Paris’te 100 bin kişi kadına yönelik şiddete karşı yürüdü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü vesilesiyle yapılan yürüyüşe Fransa genelinde 150 bin kişi ‘’Stop Feminicides” (Kadın cinayetlerine son)’ dedi.

AF (Paris)

Fransa’nın başkenti Paris’te, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü vesilesiyle yapılan yürüyüşe Fransa genelinde 150 bin Paris’te 100 bin kişi ‘’Stop Feminicides, Kadın cinayetlerine son’’ diyerek Macron hükümetinden kadına yönelik şiddete karşı mücadele için bütçeden 1 miyar Euroluk bütçe ayrılmasını istedi.

Feminist kolektif #NousToutes ve 70 organizasyonun(Planning familial, CGT, CFDT, EELV, LFI, PS, Unef, PCF, NPA, SOS homophobie…) çağrıda bulunduğu eyleme Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F), Jinen Ciwanên Şoreşger Paris ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) pankartlarıyla eylemde yerini aldı.

Sosyalist Kadınlar Birliği eylemde ‘’Stop Feminicides, kadın cinayetlerine son’’ pankartı ile katılırken, Kürt kadınları Rojava’da katledilen Kürt siyasetçi Hevrin Xelef’in fotoğrafları ve 9 Ocak 2013’de Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğraflarını taşıdılar.

Yürüyüşün başladığı Opera meydanını adeta mora büründü. On binlerce kişi kadına yönelik şiddete karşı dövizler taşıdı sloganlar attı.

Eylemde mor renkli dövizlere “Cinsiyetçi ve cinsel şiddete karşı bir milyar”, “Tecavüz tecavüzdür”, “kahrolsun ataerkillik”,’’bedenim satılık değildir.’’,’’ katledilerek sayılmak istemiyoruz’’,’’annesiz bir yılbaşı istemiyoruz’’, ‘’Babam annemi öldürdü’’,’’Anti kapitalizm’’,’’Bir kadın daha ölmeden acil önlem alınsın’’, ‘’Erkek öldürüyor, yasalar koruyor’’,’’ şiddetin kökünü kazmak için kapitalizmi yok edelim’’,’”Bir daha asla” sloganları yazıldı.

Eylemde sembolik tabut taşıyan kadınlar üzerine “Ocak ayından 23 Kasım’a kadar eski eşi ya da erkek arkadaşı tarafından 137 kadın öldürüldü” yazıldı. Ayrıca öldürülen 137 kadının isim ve yaşlarının yazıldığı dövizler taşındı.

Her yaş grubundan kadınların katıldığı eylemde gençlerin sayısı ve enerjisi en dikkat çekiciydi. Kortejin en önünde tanınmış politik şahsiyetlerin yanı sıra ünlü manken ve oyunculardan Muriel Robin, Alexandra Lamy, Julie Gayet, Sandrine Bonnaire, Eva Darlan ve Orlan gibi isimler yer aldı.

Katledilen kadınların ailelerinin oluşturduğu dernek başkanı Noël Agossa basına verdiği demeçte

“Bugün yürüyoruz, ama gerekirse, yarın tekrar yürüyeceğiz. Burada olmak,öfke çığlığımızı hükümete duyurup adım atılması için baskı oluşturuyoruz. “

Opera meydanında başlayan yürüyüş Nation Meydanında yapılan basın açıklamasında “Fransa kadına yönelik şiddete karşı tarihi bir eylem tanıklık etti’’ denildi. Ünlü sanatçıların katıldığı konserden sonra eylem sona erdi.

Fransa’nın Lille, Bordeaux, Toulouse ve Strazburg kentleri başta olmak üzere 30’u aşkın bölgede gösteriler düzenlendi.

Resmi verilere göre, Fransa’da her yıl 213 bin kadın eşi veya resmi olarak birlikte yaşadığı kişi tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑