Fransa

Published on Şubat 11th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Paris’te Irkçılık karşıtı yürüyüş

AvEG-Kon’nun Avrupa’da başlattığı ‘’ırkçılığa hayır dayanışmaya evet ‘’kampanyasının finali Paris’te ACTİT ve SKB’nin örgütlediği bir yürüyüşle yapıldı.

AF (Paris)


ACTİT (Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği) ve SKB ( sosyalist Kadınlar Birliği)’nin çağrısı ile Paris Villier le Bel garı önünde bir araya gelen Türkiyeli Göçmenler bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca  ‘’ ırkçılığa hayır dayanışmaya evet’’, ‘’Yaşasın Halkların Kardeşliği’’ sloganları atıldı. Türkiyeli ve Kürdistanlıların yoğun olarak yaşadığı Villier le bel sokaklarında yapılan yürüyüş boyunca bildiri dağıtımı ve konuşmalar yapıldı.

Yürüyüş sonrası garın önünde yapılan basın açıklamasında ırkçılık karşıtı mücadelenin bir kampanya ile sınırlı kalmayacağı ve bundan sonraki süreçte de örgütsel çalışmaların ana konusu olduğu belirtildi. Göçmenlere ırkçılık karşı mücadelede aktif rol almaları çağrısı yapıldı. Ayrıca Türkiye Kürdistan’da yapılan açlık grevleri ve direnişlerine, Leyla Güven’in eylemine vurgu yapılarak duyarlılık çağrısında bulunuldu.

Eylem atılan sloganlarla son buldu.

Avrupa genelinde 9 Aralık günü stardı verilen ‘’Irkçılığa Hayır Dayanışmaya Evet kampanyası’’ boyunca;

-Irkçı ayrımcı yasalar kaldırılsın, saldırılar önlensın.

-Herkese eşit ve politik haklar tanınsın.

-Göçmenlere yönelik polis katliamları son bulsun

-Göçmen ve mülteciler bahane edilerek çıkartılan “Terörle mücadele yasası” geri çekilsin talepleri dile getirildi.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑