fbpx

Fransa

Published on Ekim 13th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Paris’te on binler Rojava işgaline karşı yürüdü

Fransa’nın Başkenti Paris’te on binlerce kişi işgalci sömürgeci Türk devletini protesto ederek Rojava ve Kürdistan ile dayanışma içinde olduğunu haykırdı. -FOTO GALERİLİ-

AF (Paris)

Faşist AKP-MHP bloğunun iktidarda bulunduğu Türk devletinin Kürdistan’ı işgal hareketine karşı on binlerce Kürdistanlı ,Türkiyeli göçmen parti ve kurumlar , Fransız kurumlar, siyasi Partiler, Arap, Ermeni, Tamil, Cezayir, Kabil halkları, feminist örgütlenmeler, ekolojistler, Sarı Yelekliler, Antifaşistler, Anti kapitalistler, Komünistler Republique Meydanı’nda toplandı.

Eyleme aralarında Paris Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı ve Fransız Komünist Parti temsilcisi Ian Brossat, PCF genel sekreteri, Fabien Roussel, PCF senatörü Pierre Laurent, Boyun Eğmeyenler Hareketi lideri Jean Luc Melenchon delegesyonu ile birlikte, Yeşiller senatörü Estere Benbessa, Eric Chalen, UDİ, Sosyalist Parti Remi Fereau senatör, Jenerasyon Hareketi Pierre Ceure, NPA temsilcisi Olivier Bezoncenot, iktidar partisi LAREM’den Paris Belediye Başkan adayı, matematik şampiyonu Cedric Villani,, Avrupa Parlamentosu eski milletvekili ve Humanite gazetesi editörü Patric Le Hyaric’in ve çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve dernek temsilcisi katıldı.

BÜTÜN GÜCÜMÜZLE KÜRTLERİN YANINDAYIZ

Fransa Komünist Partisi( PCF ) genel sekreteri Faien Roussel, yaptığı konuşmasında “Türk askeri hareketi Trump’un ortaklığında başladı. Bu barbarlık kabul edilemez. Yaşanan savaş suçudur. Bu utanç verici sessizliği kabul edemeyiz. Bütün gücümüzle Kürtlerin yanında olduğumuzu bilmelisiniz” dedi. Roussel, Erdoğan’ın Rojava’yı terk etmesi ve Fransa’nın da Türkiye’ye derhal silah satışını durdurması gerektiğini belirtti.

Eylemde Sol Parti adına konuşan milletvekili Eric Coquerel, “Yıllardır gösterdiğiniz direnişten sonra biz sizleri bu pozisyonda yeniden bu alanda göreceğimizi düşünemedik. Oysa Fransa’nın terörizme karşı bölgede en etkin mücadele eden gücü Kürtlerdi. Şimdi bu tarihi direnişi gösterenler saldırı altında. Erdoğan diktatörü kaybını Kürtlere saldırarak kapatıyor. Öcalan serbest kalmalı ve PKK terör örgütleri listesinden derhal çıkarılmalı, Türkiye NATO’dan çıkarılmalı. Yanındayız, çünkü biz barışın ve demokrasinin yanındayız” diye konuştu.

Rojava ile dayanışma mesajı veren Yeşiller senatörü Estere Benbessa, “İstanbul’da kaybeden Erdoğan şimdi ulusalcıları Kürt düşmanlığı etrafından yeniden topluyor” diyerek Avrupa’nın artık Erdoğan’ın göçmen tehdidi karşısında boyun eğmemesi gerektiğini hatırlattı. Sosyalist Parti senatörü Remi Fereau da Avrupa’yı harekete geçirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

FRANSA ROJAVA’NIN YANINDA OLMALIDIR

Fransa Boyun Eğmeyenler Hareketi lideri ve bir önceki seçimde cumhurbaşkanı adayı olan Jean Luc Melenchon da alanda bir konuşma gerçekleştirdi. Melenchon, “Bayraklarınız sevginizi ve direnişinizi simgeliyor. Fransa Türkiye’ye karşı kendi pozisyonu almalı. Türkiye bu saldırıyla uluslararası hukuku çiğnemiştir. Fransa Rojava’nın yanında olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Anti Kapitalist Parti ( NPA) temsilcisi Olivier Bezoncenot, yaptığı konuşmasında artık sözün hükmü bitmiştir pratik adımlar atılmalıdır. Türk devletinin saldırılarına karşı pratik yaptırımlar uygulanmalıdır diyerek Rojava’da savaşan enternasyonal savaşçılar da olduğu belirterek emperyalizme ve kapitalime karşı mücadeleye vurgu yaptı. Kürt halkının yanında oluklarını ve verilen mücadeleyi sahiplendiklerini ifade etti.

Diğer siyasi temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda Kürtlerin yanında olduklarını belirerek, Fransa’ya harekete geçmesi yönünde çağrı yaptı.

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) eşbaşkanı Fatoş Göksungur ise yaptığı konuşmada : “Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırı tarihinin, 9 Ekim uluslararası komplo tarihine denk getirilmesi tesadüf değildir. Halkların direnişi kazanacak.” dedi.

Republique meydanından yapılan miting ardından kitle sloganlar ve marşlar eşliğinde Chetelet meydanına doğru yürüdü. Eylem Chetelet meydanında yapılan konuşmalar ardından sona erdi.”

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑