Fransa

Published on Kasım 12th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Paris’te savaş suçluları protesto edildi

Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin yıldönümü dolayısıyla aralarında Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yer aldığı 70 ülke liderinin buluşması, Paris’te protesto edildi. Eylemciler bu barış formu değil savaş formu diyerek tepkilerini dile getirdi.

Birinci Dünya Savaşı’nı sonlandıran Ateşkes Anlaşması’nın 100’ün yıl dönümü vesilesiyle 47 devlet ve 23 hükümet başkanı Paris’te toplandı. Paris’te bulunan başta ABD Devlet Başkanı Donald Trump olmak üzere birçok devlet başkan protestoların hedefinde oldu.
Fransız Devletinin aldığı 10 bin kişilik sıkı güvenlik önlemleri altında Paris République meydanında bir araya gelen binlerce kişi ‘’Erdoğan, Trump, Putin, Netanyahu ve Muhammed bin Salman başta olmak üzere kapitalistlerin temsilcisi olan liderlerin katıldığı bu formun ‘’barış değil savaş formu olduğunu biliyoruz’’ diyerek tepkileri dile getirdi.
Aralarında Antikapitalistler, anarşistler, feministler, sendikalar, siyasi partiler, SKB, HDK-F, Kürdistanlı ve Türkiyeli sol grup ve örgütlerin olduğu protesto eylemine “Ne savaş ne de savaş hali ”kolektifinden Ariden Nicolas ’un çağrısı ile 50 kitle örgüt ve kurumu katıldı.
République Meydanı’nda yapılan mitingde Trump’a benzer bir balon yerleştirildi, çeşitli kurumlar adına konuşmalar yapıldı.
Eylem komitesi adına konuşan Georges Clément, “Şimdilik, Donald Trump tek bir savaş yapmadı. O bir yıldan beri umutsuzca Suriye çıkmaya çalışıyor, Suriye savacını Obama başlattı ve Trump çıkışı bulamıyor.
Evet, kendisi savaşı başlatmamış olabilir ama binlerce askeri kentlerde halkın üzerine bomba yağdıracak asker görevlendirdi. Ben Buna savaş derim. 2017’de Donald Trump seçilmesinden kısa bir süre sonra, Suriye’deki raqqa saldırısını destekledi. Bence Donald Trump gizli devlet arasında bir anlaşma var ve ABD emperyalizmin en barbar en korkunç aşırı temsilcisidir’’ ifadelerini kullandı
Paris Kadın Yürüyüşü (Women’s March Paris) hareketi üyesi Bénédicte Gambirasio, “Dünyayı kendi arasında paylaşan ve dünyada savaşlar yaratan devlet başkanlarını böyle bir anma için toplamak, bize yersiz görünüyor, biz buna tepki gösteriyoruz” dedi.
Fransa Kürt kadın hareketi üyesi Berivan Fırat “Tüm politikasını Kürt soykırımı ve Kürt kazanımlarının yok edilmesi üzerine yapan. Ermeni soykırımı ve Dersim soykırımını kabul etmeyen, halende Kürtlere karşı katliam ve soykırım savaşı yürüten bir diktatörün Fransa’ya gelmesi başta Avrupa ve Fransa’nın ayıbıdır. Yaşasın direnen halkların mücadelesi. Direne direne kazanacağız” dedi.
Kürtler ve ACTİT “Erdoğan hoş gelmedin” yazılı dövizler taşırken eylemde Erdoğan ve Trump karşıtı sloganlar atıldı.
Femen hareketinin üç üyesi güvenlik şeridini geçerek Trump’ ın konvoyunun önünde eylem yaptı. Üç eylemci gözaltına alındı. Femen Fransa örgütü, özellikle Erdoğan, Trump ve Putin’e dikkat çekerek “Savaş suçluları hoş geldiniz” diye tepki gösterdi.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑