Fransa

Published on Mart 10th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Paris’te tecrite karşı açlık grevi eylemi

Fransa Tecrite Karşı Yaşam Platformu Üç günlük açlık grevi eylemi yapıyor.

Platform adına yapılan açıklamada, sömürgeci Türk Devletinin sessizliği oynadığı, ölümleri beklediğini ve Avrupa Devletlerinin de bu sessizliğe ortak olduğu ifade edildi.


Açıklamanın devamında ;’’ Bizler Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimciler, demokratlar ve aydınlar olarak bu sessizliğe karşı daha gür sesler çıkarmak için kurduğumuz Platformlarla Onların sesi olacağız. Fransa’da Tecrite Karşı Kurulan Platform olarak direnişçilerle dayanışmada bulunmak için üç günlük açlık grevi eylemini bu basın açıklaması ile başlatıyoruz. Cumartesi ve Pazar günü République meydanında saat 11-20 arası olacağız. Akşamları kurumda eyleme devam edeceğiz. Tüm duyarlı halkımızı açlık grevi eylemine destek vermeye ve katılmaya çağırıyoruz. Bugün AKP faşist diktatörlüğünün tüm ezilenler ve devrimci tutsaklara yönelik uyguladığı tecritti direnişimizle kıralım. Yaşam kazansın’’denildi.

ACTIT, CDK-F, HDK-A, ADHK, Fransa PARTİZAN, SYKP, SKB, FEDA,  CİK, ODAK, PPE/H-Evi, HDK-F’nin oluşturduğu Fransa Tecritte Karşı Yaşam Platformu yayınladığı ortak metin

Direnenlerin yanındayız!

AKP Saray diktatörlüğü işçi ve emekçilere, kadınlara ve gençlere, alevi inancına sahip olanlara, Kürt halkına ve tüm ezilen ve ötekileştirilenlere faşist baskı ve terörü boyutlandırarak sürdürüyor. Soykırım operasyonları ile tutsak edilen binlerce kişi tüm bu saldırılara ve başta İmralı’da tutsak edilen Kürt halk önderi Abdullah Öcalan olmak üzere Türkiye ve Kürdistan hapishanelerindeki tecrite karşı açlık grevi direnişindeler. Hapishanelerde boy veren açlık grevi direnişi kısa sürede duvarların sınırılarını başka coğrafyalara yayılarak büyüdü. Şimdi içeride ve dışarıda yüzlerce direnişçi tecrite karşı büyük bir direnişi gerçekleştiriyor. Leyla Güven’in öncülüğünde gerçekleşen bu büyük direniş, AKP faşizminin yasakçı, zorba siyasetini teşhir ediyor. Hapishanelerden Avrupa’ya, Hevler’e yaygın bir şekilde gerçekleşen kitlesel açlık grevleri, talepleri bakımından net olarak baskıcı faşist rejime ve kirli savaşa karşı tutum almasından besleniyor. Leyla Güven, direnen, eşitlik ve özgürlük isteyen kadınların iradesini ve taleplerini temsilen önemli bir mücadele başlatmıştır. Faşist tek adam rejimine karşı direnişin meşruluğunu kuşanarak harekete geçen Leyla Güven bu kirli devlet politikasına karşı her yeri direniş alanına çevirme anlayışı ile tecriti parçalama kararlılığını sürdürmektedir. Başta Leyla Güven olmak üzere tecrit politikasına karşı direnen, tüm saldırılara buz kıran rolü üstlenen direnişçileri selamlıyoruz. Ezilen, yok sayılan, ötekileştirilenler adına faşizmin işkence ve zulmüne karşı direnerek isyanı büyüten Leyla Güven ve zindan direnişçilerinin taleplerini daha fazla sahiplenmek boynumuzun borcudur. Bu direnişi büyütmek için daha fazla öne çıkarak eylem gücümüzü iradeleştirmenin zamanıdır. Leyla Güven başta olmak üzere hapishanelerden ve Hewler’den Strasbourg’a büyütülen açlık grevi direnişini sahipleniyoruz. AKP- MHP faşizminin saldırılarına karşı tüm ezilenlerin barikatını örmek için göçmen işçi ve emekçileri, halklarımızı bu direnişi daha fazla sahiplenmeye çağırıyoruz.

​Leyla Güven ve hapishane direnişçileri yalnız değildir! ​

Tags: , ,


About the Author



Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑