fbpx

İsviçre

Published on Temmuz 7th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

PdAS: Koruyucu maskeler herkese ücretsiz olarak dağıtılmalıdır!

İsviçre Emek Partisi (Partei der Arbeit Schweiz – PdAS) İsviçre’de kullanımı zorunla halen gelen maskelerin halka ücretsiz dağıtılması talebiyle bir açıklama yaptı.

PdAS açıklamasında vatandaşın vergileriyle stoklanan maskelerin vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılması gerektiğine vurgu yaptı. Özellikle işsizler, mülteciler, kağıtsız göçmenlerin pandemi sürecinde ekonomik sıkıntılarının arttığına dikkat çekilen açıklamada Federal Hükümet’in bunu dikkate alması gerektiğinin altını çizdi.

PdAS’ın açıklamasının tam metni şöyle:

Koruyucu maskeler herkese ücretsiz olarak dağıtılmalıdır!

İsviçre Emek Partisi (PdAS) toplu taşıma araçlarında (ve kimi kantonlarda dükkanlarda da) zorunlu hale getirilen koruyucu maskelerin halka ücretsiz olarak dağıtılmasını talep eder. Bunun ana nedenleri:

– Zengin İsviçre’de bile, sayısının azlığından çokluğundan bağımsız olarak pandemi sürecinin yarattığı ek mali yüklerin önemli sorunlar yarattığı birçok insan var. Caritas’a göre İsviçre’de yoksulluk sınırının altında yaşayan 660.000 kişi ve güvencesiz koşullarda yaşayan veya bu tür koşullara düşme riski bulunan yaklaşık bir milyon insan var. Sadece onlarla sınırlı olmasa da bu süreç temelde fakir, evsiz, sans-papier (kağıtsız/kayıtsız) ve mülteciler gibi toplumumuzda marjinalleştirilmiş insanları etkiledi.

– Salgının tetiklediği kriz işçilere çok sert vurdu. Binlerce kişi işini kaybetti ya da kısa süreli çalışmak zorunda kaldı, bu da ücretlerde düşüşe neden oldu. Maskeleri ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirmek işçi sınıfıyla bir dayanışma ve saygı işareti olacaktır. İsviçre’nin siyasi liderleri işçilerle ilgili her iki konuda da eksik tutum içerisindedir.

– Bir gecede 57 milyar CHF ekonomiye dahil edildi. PdAS’a göre, Federal Konsey bu nedenle nüfusa koruyucu önlemleri ücretsiz olarak uygulamak için gereken materyalleri sağlamakla yükümlüdür.

– Maske satışını serbest piyasa ekonomisine bırakırsanız, maskelerin kıtlığı sözkonusu olduğunda karaborsa ortaya çıkacaktır. Bu nedenle Federal hükümet, koruyucu maskelerin spekülatif nesneler haline gelmemesi için dağıtımdan sorumlu olmalıdır.

– Son olarak, PdAS, Federal hükümetin geçtiğimiz aylar içerisinde vergilerimizle finanse edilen maske stoku yaptığını da hatırlatır. Bu nedenle, vatandaşlar maskeler için iki kez ödemek zorunda olmamalıdır. Pandemi sürecinde maskeler bütün topluma ücretsiz olarak dağıtılmalıdır.

İsviçre Emek Partisi (PdAS)

4 Temmuz 2020

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑