fbpx

Kürdistan

Published on Mayıs 17th, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

PKK Irak Kürdistan Bölgesindeki Türk askeri üssüne saldırdı

Saldırı, Kürdistan bölgesindeki PKK ve Türkiye varlığının Kürdistan siyasetindeki iç gerilimleri arasında gerçekleşiyor.

Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) bugün Irak Kürdistan Bölgesinde bir Türk askeri üssüne saldırdığı bildirildi.

PKK, Türkiye sınırına yakın Dohuk ilinde karışık bir Süryani-Kürt bölgesi olan Kani Masi’deki Türkiye üssüne saldırdı. Rudaw, yerel bir yetkiliye atıfta bulunarak, bir saat boyunca meydana gelen çatışmalar ve çatışma nedeniyle bölgede elektrik kesintileri yaşandığını bildirdi.

Türkiye olayla ilgili yayın tarihi itibariyle bir açıklama yapmadı, ancak bir gün önce hava saldırılarında Dohuk’taki Hakurk ve Metina bölgelerindeki dört PKK üyesini “etkisiz hale getirdiğini” söyledi.

PKK, on yıllardır özerklik için Türkiye ile savaşıyor. Türkiye ve ABD, PKK’yi terörist bir grup olarak görüyor.

PKK uzun zamandır kendisini Kürdistan Bölgesi ve Türkiye arasındaki dağlık sınır alanına konumlandırmıştır. Ayrıca Erbil’in güneyinde Mahmur ve Suriye sınırına yakın Sincar (Şengal) şehri gibi Irak hükümetinin kontrol ettiği bölgelerde de bulunuyor. Türkiye, bu sınırlarda, özellikle de sınıra yakın dağlarda belirgin PKK hedeflerini sık sık bombalıyor.

Türkiye’nin Erbil ve Dohuk illeri başta olmak üzere Irak Kürdistan Bölgesi’nde birçok üssü vardır. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) bu alanları kontrol ediyor ve Türkiye ile Kürt petrol ihracatına ve Türk mal ithalatına dayalı ekonomik bir ilişkiye sahip. KDP liderliğindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi, hem Türkiye’nin hem de PKK’nin topraklarındaki eylemlerini eleştiriyor.

Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesindeki askeri üsleri

Süleymaniye eyaletini kontrol eden parti olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) tarihsel olarak PKK ile daha iyi ilişkilere sahiptir. Ancak KYB yetkilileri, geçen yıl Türkiye’den gelen baskıdan sonra PKK’ye bağlı siyasi ofisleri kapattı.

PKK’nin varlığı son zamanlarda KDP ve KYB arasında daha büyük gerilimler yarattı. Geçen ay KDP’ye bağlı peşmerge güçleri PKK’nin faaliyet gösterdiği Zini Werte’ye konuşlandırıldı. KYB, KDP ile KYB arasında bir tampon bölge görevi gören bölgeye kendi peşmerge kuvvetlerini gönderdi.

Son zamanlarda Kürt sivilleri ve PKK üyeleri tarafından KDP topraklarında artan Türk askeri varlığına yönelik çok fazla eleştiri var.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑