Türkiye

Published on Mayıs 6th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

PKK ve PJAK’lı tutsaklardan açıklama: Açlık grevi sürecek

Asrın Hukuk Bürosu Avukatlarının Abdullah Öcalan ile 2 Mayıs’ta yapılan görüşmeye ilişkin bugün yaptıkları açıklamanın ardından PKK ve PJAK’lı tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya; “Talebimiz kabul edilinceye kadar eylemimiz sürecek” dedi.

Abdullah Öcalan ile 2 Mayıs’ta görüşme yapan avukatların bugün yaptıkları basın toplantısı ile İmralı’dan mesaj iletmesinin ardından açlık grevindeki tutsaklar adına Deniz Kaya tarafından bir açıklama yapıldı.


Görüşmenin olumlu olduğunu belirten Kaya, ancak, “Yasal güvencesinin Adalet Bakanlığı tarafından sağlanması gerçekleşene kadar direnişimiz devam edecektir” dedi. 

Öcalan Avukatları aracılığıyla paylaştığı açıklamada ” Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz. Bizim için onların akli, fiziki ve ruhi sağlıkları her şeyin üstündedir. Ayrıca en anlamlı yaklaşımın zihinsel ve ruhi duruşun geliştirilmesiyle bağlantılı olduğuna inanıyoruz. ” demişti

‘Direniş kırılmak isteniyor’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Öcalan üzerindeki tecritin Kürt halkına, insanlığa ve Türkiye’nin demokratikleşmesine uygulandığı belirtilen açıklamada, şunlar söylendi: “12 Ocak’ta Öcalan’ın kardeşini İmralı’ya göndermelerinin temel amacı tecridi devam ettirmek ve bu görüşmeyle direnişi kırmak olduğu çok net olarak bilinmektedir. 12 Ocak’tan 2 Mayıs’a kadar özel savaş politikalarıyla Öcalan’ın kardeşi üzerinden sonuç alamayınca bu defa avukat görüşü üzerinden sonuç alma ve direnişi kırma politikaları yürütmektedirler.”

‘Talebimiz kabul edilinceye kadar sürecek’

Açlık grevi direnişlerinin süreceğini belirten Kaya şöyle devam etti: “2 Mayıs günü iki avukatın Öcalan’la yaptığı görüşme her şeyden önce önemli ve değerli gördüğümüzü belirtmek istiyoruz. Ancak böylesi bir görüşme tecridin ortadan kaldırıldığı anlamına gelmez. Özünde yapılan görüşme tecrit koşullarında yapılmıştır ve bizler bu görüşme sürecini böyle okumaktayız. Daha önce basına deklere ettiğimiz maddelerin gerçekleşmesi ve yasal güvencesinin Adalet Bakanlığı tarafından sağlanması gerçekleşene kadar direnişimiz devam edecektir. Her koşul ve şart altında tecrit kalkana kadar direnişimizden asla taviz vermeyeceğimiz bilinmelidir. Kamuoyuna deklere ettiğimiz maddelerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yeri olmasına rağmen uygulanmaması adalet anlayışını sarsmış ve şahsileştirerek bağımsızlığını zedelemiştir. Bizler PKK ve PAJK’lı tutsaklar olarak içinde bulunduğumuz direnişlerimizin kapsamı, aynı zamanda hükümet ve devlet erkanının eliyle itibarı yitirilen adalet sistemine tekrardan itibar kazandırma direnişi olduğu bilinmelidir.” 

Dışarıdaki dayanışma ve eylemlerin önemine dikkat çeken Kaya, “Talebimiz kabul edilmeyene kadar direnişten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.  

“Tüm halkımızı demokrasi savunucularını, akademisyen, yazar, aydın şahsiyetleri direnişlere ses vermeye davet ediyoruz” ifadeleriyle açıklamayı sonlandırdı. 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑