Kadın

Published on Mart 9th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Polis engeline rağmen İstanbul Feminist gece yürüyüşü gerçekleşti

İstanbul’da 17 yıldır yapılan 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne bu yıl polis saldırısı gerçekleşti. İstiklal Caddesi’nde yürümek isteyen onbinlerce kadının önüne barikat kuran polis, kadınların yürümekte ısrar etmesi üzerine gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı.

Feminist Gece Yürüyüşü çağrıcıları polis saldırısına karşı şu açıklamayı yaptı: “Feminist Gece Yürüyüşümüzden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olduğunu biliyoruz!”


İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde 17 yıldır yapılan Feminist Kadın Yürüyüşü’ne yönelik polis engellemeleri bugün öğle saatlerinden itibaren başladı. İstiklal Caddesine çıkan sokakların çoğu polis bariyerleriyle kapatıldı.

Buna rağmen onbinlerce kadın şarkılarıyla, danslarıyla, renkli ve çok dilli pankart ve dövizleriyle Taksim’e geldiler. Fransız Konsolosluğu önünde toplandılar ve yürüyüşe geçmek istediler. Ancak polis İstiklal Caddesi’nde barikat kurarak yürüyüşü engelledi.

Yürüyüşün sözcülerinin Emniyet yetkilileriyle görüşmeleri sonuç vermedi. Yetkililer yürüyüşün yasaklandığına ilişkin herhangi bir belge gösteremese de, kadınların yürümesini engelleyeceklerini söylediler.

Bir süre sonra, barışçı biçimde yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Saldırıyla dağılan kadın göstericiler ara sokaklarda eylemlerini sürdürdüler.

Polisin İstiklal Caddesi’nde saldırması üzerine dağılıp sonra toplanan 5 bin kadın Taksim’den Tophaneye inip Galata Köprüsü üzerinden Eminönü’ne kadar yürüyerek yaparak Feminist yürüyüşü burada gerçekleştirdi.

Feminist Gece Yürüyüşü çağrıcıları polis saldırısına karşı şu açıklamayı yaptı: “Feminist Gece Yürüyüşümüzden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olduğunu biliyoruz!”

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑