fbpx

LGBTİ

Published on Nisan 26th, 2019 | by Avrupa Forum 5

0

Polis, Mersin’de trans kadını darp etti

Mersin 7 Renk LGBTİ+ Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü Yağmur Arıcan, Mersin’de translara yönelik şiddetin sistematik hale geldiğini söyledi.

Polis, Mersin’de trans kadın Işıl’ı darp etti. Kaos GL’den Yıldız Tar’ın haberine göre, olay şöyle oldu:

Işıl, gece 11.30’da GMK Bulvarı’nda evine dönerken polis durdurdu ve kimlik sordu. Kimliğini çıkardığı sırada polis Işıl’a, “Utanmıyor musun? Sen erkeksin, kadın gibi niye giyindin” dedi.

Işıl, polisin transfobik ifadelerini kayıt altına almak isteyince polis biber gazıyla saldırdı ve Işıl’ı darp etti.

Işıl darp raporu aldı

Polis, Işıl’ı darp ederek MTSO Mağazalar Polis Merkezi Amirliği’ne götürdü. Polis merkezinde Işıl’ın ifadesi uzunca süre alınmadı. Keyfî olarak bekletilirken Mersin 7 Renk LGBTİ+ Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü Yağmur Arıcan ile iletişime geçti. Arıcan, polis merkezine gelerek polislere yaptıklarının hukuksuz olduğunu, görevlerini yapıp ifade almaları gerektiğini söyledi.

Arıcan’ın polis merkezine gelmesinin ardından Işıl hastaneye sevk edildi ve darp raporu aldı.

Işıl’ın ifadesi avukat gözetiminde alındı ancak darp edilen Işıl olmasına rağmen hâlâ polis merkezinde keyfî bir şekilde tutuluyor. Polisin hakkında “hakaret” ve “görevli memura direnme” üzerinden şikâyetçi olması üzerine Savcılığa çıkarıldı. İfadesinin ardından serbest bırakıldı.

“Mersin’de saldırılar sistematik”

KaosGL.org’a yaşananları aktaran Yağmur Arıcan, Mersin’de trans kadınlara yönelik sistematik saldırılar yaşandığını söylüyor:

“Genel bir tecrit havası var. Trans kadınlar kapılarının önünden hukuki bir dayanak olmaksızın gözaltına alınıyor. Aslında resmî olarak biz gözaltı da değil, alıkoyma işlemi söz konusu. Her gün derneğe yeni bir saldırı ve şiddet haberi geliyor.”

Kaynak:SiyasiHaber

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑