Halklar ve İnançlar

Published on Mart 10th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Pontuslular’dan Kobane Kadın Sağlık Merkezi için kan bağışı eylemi

‘‘Biz kanımızı geri istemiyor, kanımızla hayat vermek istiyoruz’’ başlığı altında, Baden-Württemberg Pontus Rum dernekleri Kobane Kadın Sağlık Merkezi’yle dayanışmada bulundu.

Gül Güzel (Stuttgart)


Bu yıl, Rum Pontus’lular yaşadıkları katliamın 100. Yılı olması vesilesiyle,  8 Mart’ta Stuttgart’tan Kobane kadın sağlık merkezi için kan bağışı eylemi düzenlediler. “ölüme karşı hayat/yaşam, baskılara karşı mücadele’’ sloganıyla kan bağışı yapıldı.

Almanya’nın Baden – Württemberg bölgesindeki Dodenkapolis Pontuslu dernekler aldıkları bir karar ile, bu yılki 8 Mart eylemi olarak, Kobane sağlık merkezi için kan bağışı yapacaklarını daha önce de yaptıkları basın ve medya duyuruları ile çağrıda bulundular.

Pontus Rum dernekleri Dodenkapolis adına, eylemin en büyük aktivisti sayın Eleni S.  kan bağışı hakkında yaptığı açıklama ile, ‘’Kanlarımızı geri istemiyoruz, biz kanlarımızla yaşam vermek istiyoruz. Bu kan bağışı eylemi ile Kuzey Suriye’deki Kobane Kadın Sağlık merkeziyle dayanışmamızı göstermek istiyoruz. Bugün hava çok güzel ve her kes meydanlarda 8 Mart kutlamalarını yapıyor. Biz ise yaşam mücadelesi veren, zalim İS canavarlarına karşı direnenlere kanlarımızla destek vermek istiyoruz. Bu eylem son olmayacak. Kobane kadın sağlık merkezi ile bir de salon programı düzenleyeceğiz. Bu programda hem Kobane kadın sağlık merkezini tanıtacağız hem de bugün buraya gelemeyenlerin bağış yapmalarını isteyeceğiz!’’ diyerek bu konudaki düşüncelerini dile getirdikten sonra devam ile, ‘’bizler Pontos Rum dernekleri olarak her sene 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününde, Alman Kızılhaç’ına(Rotekreuz) kan bağışında bulunuyorduk. Bu sene de yine kan bağışını yaptık. Ancak bu sene yaptığımız kan bağışlarımızdan elde edilecek geliri Alman Kızılhaç’ına değil, Kobane Kadın sağlık merkezine göndereceğiz. Yapacağımız bu eylemi kendimize,  gayet normal insani bir görev olarak belirliyoruz. Çünkü halk olarak bizim de 100 yıl önce çok kanımız döküldü. Görüyorum ki bu sene ki eylemimize ilgi çok büyük. Bugün 23’ü ilk olarak , toplam 73 kişi yarım litre kan bağışında bulundu. Benim en çok ilgimi çeken kan bağışı yapanların genç kadın ve erkeklerden oluşması. Bu da sevindirici bir durum. Dileriz ki, bu eylemimize, Kobane kadın sağlık merkezine yeterince maddi destek verebiliriz’’ diyerek, eyleme dair gözlem ve düşüncelerini dile getiriyor.

Bağışlar Heyva Sor’a havale edilecek

Yapılan kan konservelerinin Kobane kadın sağlık merkezine transportu mümkün olmadığı için, yapılan kan bağışları Deutsche Rotekreuz tarafından satın alınıp, para değeri karşılığı dernek yöneticilerine havale edilecek. Pontos Rum- Dodenkapolis dernekleri de bu para kendilerine geldikten sonra, diğer derneklerle birlikte düzenleyecekleri ortak basın açıklaması ile, bağıştan gelen miktarın tamamını Kobane kadın sağlık merkezine gönderilmek üzere, Kürdistan kızıl haçı ‘’Heyva Sor’’ hesabına havale edecekler.

Kadınlara kırmızı karanfiller

Kobane kadın sağlık merkezine yapılan kan bağış eyleminin 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününe  denk getirilmesinden dolayı, kan vermeye gelen kadınlara, Pontos Rum dernekleri yöneticisi Eleni S. kırmızı karanfiller dağıtarak, yaptıkları kan bağışından dolayı kendilerine teşekkür etti.

8 Mart, saat 15.00’ten 19.00’a kadar devam eden kan bağış eylemi, Alman Kızılhaç örgütünün Alb strasse 70 numaralı Turn und Versammlungshalle salonu , Stuttgart – Degerloch  semtinde yapıldı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑