fbpx

sağlık coronavirus

Published on Mayıs 31st, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Prof. Müftüoğlu: Test sayımız artacağı yerde azalıyor

“Test protokollerinin bir an önce değiştirilmesi, test planlamalarında yeni bir aşamaya geçilmesi lazım”

Hürriyet gazetesinin başyazarı ve iç hastalıkları uzmanı Prof. Osman Müftüoğlu, yeni tip korona virüsüne (Covid-19) yakalanan kişileri belirlemek için yapılan testlerin azaldığına dikkati çekerek “Kanaatimce test protokollerinin bir an önce değiştirilmesi, test planlamalarında yeni bir aşamaya geçilmesi lazım” yorumunu yaptı.

Prof. Müftüoğlu, Türkiye’nin aşı konusundaki tutumuyla ilgili şu satırları kaleme aldı:

Salgının başından beri iyimserim. 

Başlangıçtaki doğru önlemleri görüp Bilim Kurulu’nun da, Sağlık Bakanımızın da süreci doğru, hızlı ve etkili yönettiğini düşünenlerdenim. Bu nedenle de alınan kararları yürekten destekledim, desteklemeye devam edeceğim.

Kolay değil, halkımızın neredeyse tamamını ve sağlık ordumuzu aynı anda ikna ederek süreci mükemmel yönettiler. Ama ne var ki bir an önce harekete geçilmesi gereken bir konuyu yeniden gündeme getirmek isterim: Eğer yeni vaka sayılarını daha kısa zamanda azaltmayı, 1000’li rakamları devirip 500’lü rakamların altına inmeyi istiyorsak, ‘sessiz/hayalet taşıyıcılar’ı hızla belirlememiz ve izole etmemiz lazım.

Bunun yolu da daha çok ‘PCR testi’ yapmaktan geçiyor. Ne var ki bir ara 50 binli rakamları zorlayan günlük test sayımız, artacağı yerde, giderek azalıyor. Son günlerde sürekli, neredeyse, 30 bin rakamının altında.

Kanaatimce test protokollerinin bir an önce değiştirilmesi, test planlamalarında yeni bir aşamaya geçilmesi lazım.

Kaynak : Independent Türkçe

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑