Genel

Published on Şubat 3rd, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

PYD hakkında Münih’te görüşme

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, 11 Şubat’ta Münih’te gerçekleştirilecek Suriye konulu zirvede, Kürt temsilcilerin Suriye görüşmelerine katılımının ele alınacağını açıkladı.

İsviçre’nin ev sahipliğinde düzenlenen Suriye görüşmelerine PYD’nin davet edilmemesinin yankıları sürerken, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, konunun Almanya’nın Münih kentinde 11 Şubat’ta gerçekleştirilecek zirvenin ana gündem maddelerinden biri olacağını belirtti. Sputnik haber ajansının haberine göre Bogdanov, “Bu konu halihazırda görüşülüyor ve gelecek toplantının da ana gündem maddelerinden biri olacak” dedi.


20’ye yakın devletin içerisinde bulunduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu 11 Şubat Perşembe günü Münih’te toplanarak Cenevre görüşmelerini değerlendirecek.

‘GÖRÜŞMELER 6 AYI GEÇEBİLİR’

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov da önceki akşam yaptığı açıklamada Cenevre’deki görüşmelerin altı aydan daha uzun sürebileceğine dikkat çekti. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın “Müzakereler altı ay sürebilir” açıklamasına atıf yapan Gatilov, “Problemlerin karmaşıklığı nedeniyle çok katı son tarihlere kendimizi bağlamamalıyız. Eğer görüşmeler planlanandan daha uzun sürüyor ancak ilerleme de kaydediliyorsa, o zaman bu görüşmelere devam edilmesi mantıklı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Gatilov’un bu açıklamaları, Cenevre’de Suriye görüşmelerinde hükümet heyetinin başkanlığını yapan Suriye’nin BM Elçisi Beşar Caferi ve Suriyeli muhaliflerin önemli isimlerinden Heysem Menna ile Kadri Cemil’le yaptığı görüşmelerin ardından geldi.

LAVROV: ATEŞKES İÇİN SURİYE-TÜRKİYE SINIRI KAPATILMALI

Umman’da konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Suriye’deki hava saldırılarına son vermek için henüz bir sebep göremediğini söyledi. Cenevre’deki Suriye görüşmelerinde de muhaliflerin “Alakasız ön koşullar öne sürdüklerini” belirten Lavrov, ülkede ateşkes sağlanmasının yolunun Suriye-Türkiye sınırının kapatılmasından geçtiğini belirterek, “Türkiye-Suriye sınırındaki kaçakçılık faaliyetleri militanların beslenmesini sağlıyor. Bu nedenle sınır kapatılmadıkça gerçek bir ateşkes sağlanmasını beklemek zor” dedi.  Lavrov, ayrıca “Suriyeli muhalifler arasında kaprisli insanlar olduğu anlaşıldı. Sanıyorum, Riyad görüşmeleri sonucunda oluşturulan muhaliflerden bazıları, Kürt PYD partisinin görüşmelere katılmasına engel olan Türkiye gibi sponsorları tarafından bir hayli şımartılmış” ifadelerini de kullandı.

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑