Türkiye

Published on Ocak 4th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

RİZE’ NİN PAZAR İLÇESİNDE LAZCA DERSLER BAŞLADI

2017 yılında kurulan Pazar Kültür ve Sanat Evi’nde, dernek bünyesinde Lazca derslere başlandı. Pazar Kültür ve Sanat Evi yöneticilerinden Devrim Şahinbaş ” 3 Temmuz 2017’de kurulan Pazar Kültür ve Sanat Evi olarak yaklaşık 1,5 yıldır faaliyetlerimize durmadan devam ediyoruz, bölgeye katkı sağlamak istiyoruz. Kültür ve sanat evini açarken amaç olarak Pazar’ın kültürel yapısını tekrar ayağa kaldırmayı hedefledik. Özellikle yeni nesle, gençliğe yönelik kültür, sanat, edebiyat faaliyetlerine giriştik ve onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak istedik.

Ağustos ayında yaptığımız festivale katılan hocamız Memiş Murat Lazca dersi verebileceğini söyledi biz de çok mutlu olduk ve hiç tereddütsüz kabul ettik. Derslerimize başladık, şu anda dördüncü haftasındayız. Ben Laz’ım, Lazca’yı biliyorum fakat yazmasını bilmiyordum. Bize de katkısı oldu. Ben gelecekte daha iyi şeylerin olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.
Lazca kurs hocası Memiş Murat ise “Öncelikle kursumuzun bölgede bir ilk olduğunu belirtelim. Daha önceden ben Sakarya’da okurken yakın mesafede olduğu için İstanbul’daki Laz Enstitüsü’nün açtığı Lazca derslere gidip geliyorduk. Bunu yerele taşımaya karar verdik. Derse katılanlar arasında her yaştan insanlar var, Laz olanlar da olmayanlar da, Lazca bilenler de bilmeyenler de var. Lazca konuşabilen fakat yazmayı öğrenmek isteyenler de var. Nena putxun çara doskidun (Söz uçar yazı kalır). İlçe dışından gelenler de var. Derslerimize onun için temelden başlıyoruz. Derslerimizin dördüncü haftasındayız. İlk ders olarak Laz Alfabesi’nden başladık, bunu basit tanışma cümleleri, aile bireylerimizi tanıtma ve sayılar izledi. Laz Enstitüsü tarafından hazırlanan 14 ünitelik bir kitabımız ve yine ona bağlı olarak eğitici videolarımız üzerinden ders işleyişimize devam edeceğiz.
Katılmak isteyenlerin Pazar Kültür ve Sanat Evi’ne başvurması yeterlidir, herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Burada amacımız kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarabilmek. ” dedi. Kaynak: mezopotamya-24.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑