fbpx

Sömürgecilik

Published on Aralık 2nd, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

“Rojava’da son durum” paneli

Ulm’daki söyleşiye konuşmacı olarak Sol Parti Federal Milletvekili ve Grup Başkanvekili olan Heike Hänsel ile Gazeteci Meşale Tolu katıldı.

AF (Ulm)

            “Defend Rojava Ulm Platformu” tarafından düzenlen “Rojava’da son durum” ana bşlığıyla dünenlenen panelin alt başlığı da şöyleydi: “Türkiye’nin Rojava’daki amacı ne? NATO, ABD, Rusya ve Almanya’nın rolü ne”. Gazeteci Hüseyin Şenol’un moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye konuşmacı olarak Sol Parti (Die Linke) Federal Milletvekili ve Grup Başkanvekili olan Heike Hänsel ile Gazeteci Meşale Tolu katıldı.

            Rojava’da işgal esnasında savaşırken hayatını kaybeden özgürlük savaşçıları ve IŞİD’in katliamlarında katledilenler için yapılan saygı duruşundan sonra ilk sözü, Türkiye’de bir yıl tutsak tutulan ve davası halen süren ETHA muhabiri ve şimdi de SchwäbischeZeitung gazetesinde çalışan gazeteci Meşale Tolu aldı. Tolu, Rojava’daki duruma değinirken, ağırlıklı olarak Türkiye’nin rolüne değindi. Meşale Tolu, Rojava işgalini ve dünyanın buna sessiz kalmasını eleştirirken “Rojava’dan önce, katliamlar Türkiye’deki Kürt illerinde zaten sürüyordu. İnsanlar bodrumlarda canlı canlı yakılırken, yaşlı Kürt kadınlarının cesetleri günlerce cadde üzerinde bekletildi. Anneler bebeklerinin ölüsünü günlerce buzdolaplarında turmak zorunda kaldı” diyerek “Tüm bunlar Avrupa’nın ve dünyanın gözü önünde gerçekleştirildi” dedi.

            “IŞİD’i destekleyen Türkiye’nin önü kesilmedi, sessiz kalındı” yorumunda bulunan Tolu, “HDP’nin seçim zaferini de hazmedemeyen Erdoğan1012’de başlayan, Öcalan’la da yapılan çözüm görüşmelerini bundan sonra tamamen rafa kaldırdı ve katliamlar da başlamış oldu” dedi. Tolu’ya göre; Sosyalist gençlere yönelik olan Suruç katliamı da Türkiyeli sosyalistlerin Kürt halkıyla dayanışma içerisinde bulunmasını engellemek için gerçekleştirildi.

Hänsel: PKK yasağı kalkmalı

            Eskisi gibi, sosyalist blok ve emperyalist blok olarak ayrılmasa da, şimdi de emperyalistler arası blokların bulunduğunu belirten Sol Parti Milletvekili Heike Hänsel, ağırlıklı olarak Rovava’daki duruma değinirken, başta Almanya olmak üzere, Fransa, ABD, Rusya ve diğer ülkelerin de rolüne değindi. Hänsel’e göre Türkiye’nin “ateşkese uyduğu” bir yalan ve saldırılarına devam ediyor.

“Türkiye dinci muhalefetin ve IŞİD’in son kalesi olan İblid’i korumak istiyor” diyen Händel “Türkiye’silah satışı derhal durdurulmalı ve ambargo uygulanmalı” dedi.

            Heike Hänsel “Almanya’da PKK yasağı kalkmalı, Abdullah Öcalan serbest bırakılmalı” diyen Sol Partili milletvekli, “Özgürlük Hareketi siyasal çözümü savunuyor” dedi. Yine Hänsel, kış aylarında durumun daha da kötüleştirği ve insanların yardıma ihtiyacı olduğu söylereken “Dayanışmanız eksik etmeyin” dedi.

            Özellikle Almanlar’ın büyük ilgi gösterdiği “Defend Rojava Ulm Platformu” tarafından düzenlenen etkinliğe Antifa, MLPD, Rebell, Linke, InterBündnis, ADHF, AGEB, AGİF, SKB, DKTM ve SYKP destek verdi.

Panel, soru cevap bölümünden sonra sonlandı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑