fbpx

Genel

Published on Haziran 28th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Rolling Stones’tan Trump’a: Şarkılarımızı kullanamazsınız

Rolling Stones, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ı, şarkılarını kampanya mitinglerinde kullanmaya devam ederse yasal işlemlerle karşılaşabileceği konusunda uyardı.

Grubun hukuk ekibinden yapılan açıklamada, müziğin izinsiz kullanımını durdurmak için performans hakları kuruluşu BMI ile birlikte çalıştığı belirtildi.

Trump kampanyası, geçen haftaki Tulsa, Oklahoma mitinginde grubun “You Can’t Always Get What You Want” isimli şarkısını kullanmıştı

Aynı şarkı 2016 ABD seçimlerinde Trump kampanyası tarafından da kullanıldı.

“Onu desteklemiyoruz”

Cumartesi günü yapılan açıklamada, grubun temsilcileri, “daha önceki uyarılarının” göz ardı edilmesinden sonra, Trump’ın gelecekteki cumhurbaşkanlığı kampanyalarında Rolling Stones şarkılarını kullanmasını engellemek için daha ileri adımlar “gerektiğini söyledi.

BMI’nin, şarkılarının izinsiz kullanılmasının lisans sözleşmesinin ihlali oluşturacağını ve yasal işlemlere tabi olacağını bildirdiği bildirildi.

Liderliğini 76 yaşındaki şarkıcı Sir Mick Jagger’ın yaptığı grup, sekiz yıl aradan sonra Nisan ayında “Living In A Ghost Town” single’ı ile hayranlarının karşısına çıkmıştı.

Tom Petty’nin şarkısını da kullandı

Bu ayın başlarında, 2017’de hayatını kaybeden rock müzisyeni Tom Petty’nin yakınları, Tulsa mitinginde I Won’t Back Down şarkısının izinsiz kullanımı üzerine Trump kampanyasına yönelik bir mektup yayınladı.

Twitter’da yayınlanan bir açıklamada, aile, merhum sanatçının “asla bir şarkısının nefret kampanyası için kullanılmasını istemeyeceğini” söyledi.

Trump, Kasım ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demokrat Parti adayı Joe Biden ile yüzleşmeye hazırlanırken kampanya önümüzdeki aylarda da devam edecek.

Kaynak ve BBC News’ten çeviri: Bianet

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑