Ortadoğu

Published on Ocak 15th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

Rusya’dan Cenevre’deki Suriye görüşmeleri için diplomasi hamlesi

Suriye hükümeti ile muhaliflerin ay sonunda Cenevre’de müzakere masasına oturmasını destekleyen Rusya, bu doğrultuda çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürüyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, Cenevre’de PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim ile görüştü. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Gatilov 13-14 Ocak’ta Suriye muhalefetinden önemli isimlerle bir araya geldi.

Gatilov, Müslim’in yanı sıra Demokratik Suriye Konseyi Eş Başkanı Heysem Menna ve Suriye Demokratik Forumu’nun kurucusu Samir Aita ile birer görüşme yaptı.


‘SİYASİ ÇÖZÜM YANLISI MUHALİFLER MÜZAKERE MASASINDA OLMALI’

Bakanlığın verdiği bilgiye göre, taraflar 25 Ocak’ta Cenevre’de Şam yönetimi ile Suriye muhalefeti arasında yapılması planlanan müzakerelerle ilgili durum değerlendirmesi yaptı. Gatilov ve Suriyeli muhalifler, Viyana’da alınan kararlar ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 No’lu kararına bağlı olarak Suriye muhalefetini temsil edecek kapsamlı bir heyet oluşturmanın gerekliliğini vurguladı.

Bununla birlikte taraflar, müzakerelerde Suriye toplumundaki her kesimin çıkarlarının gözetilmesi için Suriye muhalefeti içinde siyasi çözüm isteyen grupların masada bulunmasının önemli olduğunun altını çizdi.

 

Sputnik

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑