fbpx

Yazarlar

Published on Ekim 15th, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

Rusya’nın hamleleri ve alınması gereken tedbirler – Cemal Özçelik

Rusya satranç oyununda uzman. Siyaset ve savaş satrancı için de geçerlidir bu durum. Son günlerde yaptığı hamlelerle üstünlüğü iyice eline geçirdi. Kürtlerin Rusya’nın ne yapmak istediğini bilip, ona göre konum belirlemelerinde yarar vardır.

Rusya esas amacını gizlemiyor zaten. Sahada fikirlerini en net ortaya koyan, ne yapmak istediğini en iyi bilen bir ülkedir. Daha işin başından beri Suriye’deki mevcut sistemi korumayı kendisine hedef seçti. Adım adım bu amacına doğru ilerlemekte.

Bu hedefe ulaşmada önündeki önemli engellerden biri de Rojava’ydı. Rojava için özerkliğe de karşı olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Şimdi ise Rojava yönetimini teslimiyete zorlamak için, Türkiye’yi bir silah olarak kullanıyor.

Ama bunu yaparken, Türkiye’nin de bölgede çeteler üzerinden hâkimiyet kurmasını engellemek istiyor. SDG ile yapılan sözleşme de zaten Türkiye’nin bölgede yerleşme isteğine darbe vurulması amacıyla yapılmıştır.

Yani Rusya, Türklere yeşil ışık yakarak önce Kürtleri zor duruma düşürdü, akabinde de Kürtlerle Esad’ı belli noktalarda bir araya getirerek Türkiye’yi zora soktu. Ancak bu, onun Türkiye karşıtı bir rotaya evrildiği anlamına gelmiyor. Türkiye ile ittifakını devam ettirmek istiyor. Bunu yaparken, Türkiye’ni Rojava’ya ilişkin stratejisini kendisine göre dizayn etmeyi amaçlıyor elbette.

Türkiye’nin Rojava’ya ilişkin iki farklı planı mevcut. Birincisi, bölgeyi işgal yoluyla tahakkümü altına almak, ikincisi ise eğer birinci hedefin gerçekleşme olasılığı kalmazsa Rojava sisteminin dağıtarak Kürtlerin statü elde etmemelerini engellemek.

Şimdi Türkiye ve çeteler var güçleriyle birinci plan üzerinde çalışmaktalar. Rusya, bu planı çökertmek için Kürtlerle Suriye yönetimini yakınlaştırdı. Ancak Türkiye’yi de kaybetmek istemiyor. Çünkü Türkiye’nin ikinci planı ile Rusya ve Suriye’nin asıl amaçları örtüşmekte: Rojava yönetimi ve kazanımlarına son verilmesi!

Türkiye ilk planında şansını denemeye devam edecektir muhtemelen. Ta ki, tüm umutlarını yitirene dek. Başarılı olamaması durumunda ise birliklerini Fırat’ın Batısından çekip, denetimindeki yerleri Suriye’ye devretmek zorunda kalacak. CHP ve Kılıçdaroğlu’nun istediği ‘’Çözüm’’ de tam budur. Kılıçdaroğlu da Esad ile birleşip, Kürt haklarını yok edelim diyor.

Kürtlerin tutumu ne olmalı?

Bu tablo ve hamleler içinde Kürtlerin tutumu ne olmalı?

Her şeyden önce Kürt siyaseti de esas amacını net bir biçimde belirlemeli ve aşamalı bir biçimde ona doğru yönelmeli.

İşgale karşı geliştirdikleri yeni hamle dengeleri bozdu. Türkiye hayal kırıklığı, Batılı devletler şaşkınlık içindeler. Türkiye, artık asıl planlarını gerçekleştirme olasılığının azaldığını bilmenin verdiği öfkeyle saldırıya devam ediyor. Ancak gittikçe uluslararası planda izole olmakta. Orta vadede çetelerden vazgeçip, Esad’a sarılabilir.

Batı ise şaşkınlığın yanında Kürtlere biraz ‘’kırgın’’. ‘’Bunu sizden beklemiyorduk’’ der gibi bir halleri var. Bu durum biraz da Kürtlerin yararınadır. Kürtleri seçeneksiz saydıkları için kendilerine karşı hayıflanma içindedirler. Çünkü Rusya siyasetinin başarısı, Batının bütünüyle devreden çıkması anlamına gelecektir. Denklemin içinde kalabilmek için ise sahada Kürt hareketinden başka dayanacakları bir güç yok.

Kürt siyaseti bu durumu iyi değerlendirmeli. Nasıl ki Rusya, değişik güçleri birbirleriyle dengeleyerek, onları manipüle edebiliyorsa, Kürtlerin de tek bir ata oynamamaları gerekiyor.

Rusya ve Suriye’nin esas amaçlarını asla gözden uzak tutulmamalı. Kâğıt üzerindeki anlaşmaların anında yırtılıp, unutulabileceğini aklımızda tutmalıyız.

Rusya ile içine girilen hamle, Batı’nın tekrar bölge üzerinde yoğunlaşmasını sağlayabilir. Bu bağlamda, Kürt hareketi nasıl ki Türkiye’yi dengelemek için Rusya-Suriye ile ortak bir hamle attıysa; bu sefer de Rusya-Suriye ikilisini dengelemek ve yerine göre etkisiz kılmak için de Batı ile ilişkileri tekrar güçlendirmenin yoluna bakmalıdır.

Cemal Özçelik

15.10.2019

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑