fbpx

Kültür Sanat

Published on Ocak 29th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Sabahattin Ali Basel’de anılacak

Türkçe Edebiyatın en önemli yazarlarından olan Sabahattin Ali Basel’de belgesel gösterimi ve bir konserle anılacak.

Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf gibi yapı taşı eserleri ile Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden biri olan Sabahattin Ali, “Aldırma Gönül”, “Leylim Ley”, “Ben sana vurgunum” gibi çok sayıda bestelenmiş şiirin de yazarı.

Etkinlik 9 Şubat 2020 Pazar günü saat 13:00 – 19:00 arası Basel UNION salonunda (Klybeckstrasse 95, 4057 Basel) gerçekleşecek. Organizasyonda imzası olan ise bir Sabahattin Ali sever olan Hüsniye Karababa.

Nebil Özgentürk’ün “Aldırma Gönül” şiirine atıfla “Başın Öne Eğilmesin” adını verdiği belgeselinin gösterileceği etkinlikte, Soner Olgun ve Burçin Buke de Sabahattin Ali’Nin bestelenmiş şarkılarını seslendirecekler.

Belgesel gösteriminin ardından yönetmen Nebil Özgentürk ve araştırmacı yazar Erdoğan Aydın’la bir söyleşi düzenlenecek.

Sabahattin Ali kimdir?

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907’de Gümülcine’de doğdu. Eğitim hayatı 7 yaşında, Füyûzâtı Osmâniye Mektebi’nde başladı. Zabit olan babası Ali Selahattin Bey’in tayininin Çanakkale’ye çıkmasıyla birlikte ailecek taşındılar. Eğitimine Edremit İptidaî Mektebi’nde devam etti.

Okulu bitirip İstanbul’a dayısının yanına dönen Sabahattin Ali bir yıl dayısıyla yaşadıktan sonra 1922-1923 ders yılında Balıkesir Muallim Mektebi’ne kaydoldu. Şiir ve hikâye deneyimleri bu zamanlarda ortaya çıkarken çeşitli dergi ve gazetelere yazılar göndermeye başladı. Bunlardan biri Balıkesir’de yayımlanan Irmak dergisidir. Sonrasında okul naklini İstanbul İlköğretmen Mektebi’ne aldıran Sabahattin Ali, okulu bitirdikten sonra Yozgat’ta öğretmenlik yaptı.

1928 yılında dil eğitimi amacıyla Almanya’ya gönderildi. 1930 yılında Türkiye’ye geri döndü. Sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Müdürlüğü’nde memurluk, Devlet Konservatuarı’nda dramaturgluk yaptı. Bu yıllarda Sabahattin Ali, öykücülüğe yeni bir soluk getirmeye, gerçekçi akımda örnekler vermeye başlamıştı.

Bir Orman Hikâyesi 1930 yılında Resimli Ay dergisinde yayımlandı, ilk öykü kitabı Değirmen ise 1935 yılında Remzi Kitaphanesi tarafından yayımlandı.

2 Kez cezaevine girdi

1932 yılında Konya’da bulunduğu sırada okuduğu bir şiir yüzünden “Atatürk’e hakaret” suçlamasıyla tutuklandı ve mahkûm oldu.

1934 yılında Bakanlık Neşriyat Müdürlüğü’nde görev aldı.

1935 yılında Aliye Hanım’la evlenen Sabahattin Ali’nin 1937 yılında kızı Filiz Ali dünyaya geldi.

1938 yılında yeniden öğretmenliğe başladı. 1945 yılında görevden alındı. Aynı yıl İstanbul’da yayımlanan siyasi mizah gazetesi Markopaşa’da yazıları yayımlandı. Bu yazılardan dolayı hakkında çeşitli davalar açıldı. 1948 yılında üç ay tutuklu kaldı.

Yurtdışına çıkarken öldürüldü

Kendisine pasaport verilmeyen Sabahattin Ali üzerinde bitip tükenmek bilmeyen siyasi baskıdan ve takibattan kurtulmak için Bulgaristan sınırından Avrupa’ya geçmek üzere Kırklareli civarında yoldayken, 2 Nisan 1948’de öldürüldü.

Sabahattin Ali’nin eserleri

Ölümünden önce yayımlanmış dokuz kitabı ve Varlık dergisinde tefrika edilmiş Esirler (1936) oyunu ayrıca yetmişten fazla şiiri ve Türkçeye kazandırdığı kitaplar vardır.

Eserleri birçok dile çevrilerek yayımlanan Sabahattin Ali’nin eserlerinden bazıları şunlardır:

  • Değirmen, 1935
  • Kağnı, 1936
  • Ses, 1937
  • Yeni Dünya, 1943
  • Sırça Köşk, 1947
  • Kuyucaklı Yusuf, 1937
  • İçimizdeki Şeytan, 1940
  • Kürk Mantolu Madonna, 1943

Sabahattin Ali yazdığı Şiirlerden bestelenen 10 Meşhur Şarkı

1- Aldırma Gönül – Seslendiren: Edip Akbayram / Beste: Kerem Güney

2- Leylim Ley – Zülfü Livaneli

3- Çocuklar Gibi – Seslendiren: Sezen Aksu / Beste: Ali Kocatepe

4- Göklerde Kartal Gibiydim – Seslendiren: Volkan Konak / Beste: Ali Ekber Eren

5- Ben Sana Vurgunum – Seslendiren: Nükhet Duru / Beste: Ali Kocatepe

6- Dağlar – Seslendiren: Sezen Aksu / Beste: Ali Kocatepe

7- Geçmiyor Günler – Seslendiren: Ahmet Kaya / Beste: Kerem Güney

8- Melankoli – Seslendiren: Nükhet Duru / Beste: Ali Kocatepe

9- Bir Yürek Kaldı Avucumda – Grup Çağrı

10- Kara Yazı – Ahmet Kaya

AF Bern

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑