fbpx

Brezilya

Published on Haziran 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Salgının ağır kayıplar verdirdiği Brezilya’da Bolsonaro ‘ticareti açın’ dedi

Latin Amerika’nın en büyük ülkesi olan ve nüfusu 211 milyonu aşan Brezilya’da, Covid-19 salgınında 51 bin 271 kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki ağır tablo devam ediyor.

Koronavirus (Covid-19) salgınını ciddiye almaması ve tedbirsizliği ülkede ağır kayıplar verilmesine neden olduğu için eleştirilen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, tedbirler kapsamında kapalı olan ticaret merkezlerinin yeniden açılması çağrısında bulundu.

Brezilya basınında çıkan habere göre Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, katıldığı bir televizyon programında, ülkesinde 50 binden fazla kişinin hayatına mal olan Covid-19 salgını için “Belki de Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı hatalar nedeniyle bu sorun biraz abartıldı” savunmasını yaptı.

YEREL YÖNETİMLERE ‘TİCARİ AÇILMAYA BAŞLAYIN’ ÇAĞRISI

Bolsonaro, ekonominin ülke için önemine vurgu yaparak “Kırsal kesim durmadı ama birçok şehir ve eyalet durdu. Ekonomiyi iyileştirmek kolay olmayacak. Bu yüzden valilere ve belediye başkanlarına, elbette sorumlu bir şekilde, ticari açılmaya başlama çağrısında bulunuyoruz” dedi.

SALGINDA 50 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Dünyada Covid-19 salgınından en çok etkilenen ikinci ülke olan Brezilya’da Devlet Başkanı Bolsonaro, salgının başlangıcından bu yana virüsü küçümseyen tavırları nedeniyle eleştirilerin odağında yer aldı.

Başlarda Covid-19’u ‘küçük bir grip’ olarak niteleyen Bolsonaro, kendi tutumunu benimsemeyen tıp doktoru iki sağlık bakanını peş peşe değiştirmişti.

Artı Gerçek


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑