Emek

Published on Şubat 14th, 2019 | by Avrupa Forum 8

0

Sarı Yelekliler eylemlerinde toplamda 8 bin 400 gözaltı

Fransa’da Sarı Yelekliler’in gösterilerinde çıkan olaylarda 8 bin 400 kişi gözaltına alındı. Eylemlerde sert polis müdahalesi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı, bin 796 kişiye ise hapis cezası verildi.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yaptığı açıklamada, hükümetin Sarı Yelekliler’e karşı affı olmadığını, şiddet olayları çıkaranların cezanlandırılacağını belirtti.


Eylemlerin başladığı günden bu yana 8 bin 400 kişinin gözaltına alındığını kaydeden Castaner, gösterilerde bin 300 polisin yaralandığını bildirdi.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, iki gün önce yaptığı açıklamada, Sarı Yelekliler eylemleri başladığından bu yana bin 796 kişiye hapis cezası verildiğini ve bin 422 kişinin duruşmasının henüz yapılmadığını açıklamıştı.

Akaryakıt zamlarına tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşıtlığa dönüşen eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Gösterilerde 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı, bin 796 kişiye hapis cezası verildi.

Protestolarda polisle eylemciler zaman zaman çatışmış, kamu kurumlarına saldırılar düzenlenmiş, mağazalar yağmalanmış, araçlar ve çöp bidonları yakılmış, polis eylemcilere sert müdahalede bulunmuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑