fbpx

Fransa

Published on Aralık 8th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Sarı Yelekliler, işçiler, öğrenciler eylemde

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformuna yönelik protestolar ve grevler 3. gününde devam ederken Sarı Yelekliler 56’ıncı hafta eylemine öğrenciler destek verdi, çatışmalar yaşandı.

AF (Paris)

Fransa’da neoliberal politikalara ve vergi adaletsizliğine karşı başlayan Sarı Yelekliler eylemi 56’ıncı haftada devam ediyor.
Sarı Yelekliler’in istikrarlı olarak her Cumartesi günü ülke çapında yürüttüğü eylemlerde Macron’un istifası ve neoliberal politikaların terk edilmesi isteniyor. Eylemlerin 56’ıncı haftasında herkesin eylemlere katılması için çağrıda bulunan Sarı Yelekliler ‘’Bize bakmayı bırakın , bize katılın ve Paris ayağa kalk ‘’sloganlarını attı.
Paris Bercy önünde toplanan Sarı Yelekliler’e öğrenciler kitlesel katılırken , Sendikalarda eylemde yer alarak ‘’ Hepimizin talebi aynı ve mücadelemizde ortak ‘’dedi.
Sarı Yelekliler bu haftaki kitlesel eyleminde Fransa genelinde 5 Aralık’ta başlayan ve devam eden grev ve direnişin katığı moral üstünlüğünün etkisi kendini gösterdi. Eylemciler ‘’ Macron istifa ‘’, ‘’ Devrim’’, ‘’ Anti kapitalizm’’, ‘’İşçilerin onuru ve güzel bir dünya için buradayız’’ sloganları attı.
Yürüyüş hattı boyunca çevreden büyük destek alan eylem kolu Monparnasse meydanında CGT ‘nin geleneksel örgütlediği ‘’işsizliğe ve yoksulluğa ‘’ karşı yaptığı eylemle bütünleşmek istemesi üzerine barikat kuran polis Sarı Yelekliler’e gazla saldırdı. Kısa süreli arbade yaşandı.
Sarı Yelekliler emeklilik reformu protestolarına destek için akşam saatlerinde Paris’in meşhur Les Halles AVM sini işgal etti. Eylemde ‘’ çalış ,tüket’’sloganı atarak aşırı üretim , tüketim ve kölece çalışmayı protesto etti.

56. hafta eylemleri bir çok kente yapılırken Nantes, Marsilya, Montpellier, Toulouse ve Bordeaux kentinde ki gösteriler polis saldırdı çatışmalar yaşandı.
Cumartesi grevin 3. gününde Sarı Yelekliler bir çok noktada blokaj eylemi yaptı. Otoyol gişelerde arabalara ücretsiz geçiş yaptırdı.
Son yılların en etkili ve büyük katılımlı grevi devam ederken sendikalar, 10 Aralık Salı günü “tüm sokaklarda yeniden buluşma” randevusu verdi.
Başbakan Edouard Philippe’in ise gelecek Çarşamba günü emeklilik reformuna ilişkin bir açıklamada bulunması bekleniyor.

GREVE KİMLER KATILIYOR?
Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑