Fransa

Published on Haziran 23rd, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Sarı Yelekliler tekrar blokaj eylemlerine başladı

Sarı Yelekliler Macron hükümetinin yıkım politikalarına karşı 32. hafta da sokaklardaydı. Dünkü gösterilerde, kavşaklarda barikatlar kuruldu, gişeler bloke edildi, izinsiz eylemler yapıldı.

AF (Paris)


 Fransa’da Sarı Yelekliler, gösterilerin 32. haftasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı tepkilerini göstermek için bir kez daha sokağa çıktı. Eylemler yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Paris’te eylemcilerin Bercy Mahallesi’nden Estiennes-d’Orves Meydanı’na kadar yürüdüğü gösteride yere yer kavşaklarda eylemciler durarak trafiği engellediler. Eylemde ‘’Macron istemese de biz buradayız. İşçilerin onuru ve güzel bir gelecek için buradayız’’ sloganı ile yüründü ve Macron’un istifası istendi.

Paris Disneyland Parkında (Seinet-et-Marne) yüzlerce Sarı Yelekli yaptıkları eylemle ziyaretçilerin ücretsiz park hizmetinde yararlanması sağlandı.

Marseilles kentinde Vieux-Port’ta başlayan yürüyüş kortejine polis plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz ile saldırdı. Eylemde 12 kişi gözaltına alındı.

Charleville-Mezieres’deki eylemde bir mağazanın camları kırıldı ve 15 kişi gözaltına alındı.

Nimes’deki gösteride de bir kişi gözaltına alındı. Laxou’da ise protestocular otoyolda blokaj eylemi yaptı.

Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi’nin lideri Jean-Luc Melenchon, Hükümetin kesinti programından etkilenen Belford’daki General Electric çalışanlarının direnişine katıldı. Sarı Yeleklileri’nde katıldığı eylemde sanayi bölgesinde paletler yakılarak direniş ateşi harlandı.

Charleville-Mézières’te (Ardennes) izin alınmadan yapılan eylemde çatışmalar yaşandı. Eylemciler ve polis arasında yaşanan yoğun çatışmaların ardından 13 eylemci gözaltına alındı.

Hérault ve Oise’de Sarı Yelekliler tarafından kavşaklar tutuldu. Otoyol gişeleri önünde yapılan blokajlarla “ücretsiz geçiş “sağlandı.

Saint-Malo limanında eylem yapan Sarı Yelekliler feribotların limana girmesini ve açılmasını engelledi. Eylem alanına gelen jandarma 6 kişiyi tutukladı.

Saint-Avold (Moselle) kavşağında Sarı Yelekliler’in kurduğu barikatın ve eylemcilerin üzerine arabasını süren bir şoför gözaltına alındı. Bir eylemci hafif yaralandı.

Ülke genelindeki eylemlere İçişleri Bakanlığına göre 11 bin 800, Sarı yelekliler’e göre ise 25 bin 553 kişi katıldı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑