Avrupa

Published on Temmuz 24th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

“Savaş Ulm’da başlayacak”

Ulm’da kurulmasına karar verilen Avrupa çapındaki Nato Kumanda Merkezi’ne hayır gösterisinde, aktivistler “Bu durumda Savaş Ulm’da başlayacak” denerek, suça ortak olmama çağrı yapıldı. Barışa dikkat çek Türkiyeli kurumlar da “Türk Ordusu Kürdistan’dan defol!” yazılı pankart da açtı.

AF (Ulm)

Ulm’da gösteri yapan barış aktivistleri, Ulm’da oluşturulmak istenen “Nato Kumanda Merkezi”ne karşı gösteri düzenlenendi. Avrupa çapındaki merkezi kumanda merkezi, kriz bölgelerine hızla asker ve malzeme göndermeden sorumlu olacak. Askerler ve malzemeler Ulm’daki askeri garnizonda konuşlandırılacak, “acil” durumda hızla sevk işlemi gerçekleştirilecek.


Ulm’dan başlamasına izin verilmemeli

Barış Girişimi ve kiliselerin yanısıra, Linke, MLPD, Yeşiller, Internationalistischee Bündnis ve çok sayıda parti, kurum ve kuruluşun çağrıda bulunduğu eyleme Türkiyeli örgütlenmelerden HDK-Ulm, ATİF, AGİF, ADHF, NAV-DEM, DİDF ve SYKP de payrak ve pankartlarıyla katıldılar. “Nato’ya hayır! – Savaşa Hayır! – Savaşa karşı barış!” yazılı HDK-A imzalı büyük bir pankart da dikkat çekti. Yine “Türk Ordusu Kürdistan’dan defol!” yazılı dev pankart da alandaydı. Türkiyeli kurumlar, yürüyüş ve mitingin örgütlenmesinde de aktif yer aldılar. Askerlerin ve malzemelerin konuşlandırılacağı garnizon olan  Wilhelmsburg-Kaserne ana kapısı önünde toplanan ve bir miting gerçekleştiren barış aktivistleri, yoğun yağmura rağmen, daha sonra şehir merkezine yürüyerek, orada da bir miting gerçekleştirdiler.

Garnizan önünde ve daha sonra şehir merkezinde Sophie-Schol-Platz’taki mitingte konuşma yapanlardan Barış Girişimi’nden Papaz Rainer Schmid ve Sol Parti milletveklili Heike Hänsel “Ulm savaşın başladığı yer olmamalı ve savaşa karşı çıkılmalı” diyerek, herkesi duyarlı olamya çağırdılar. Etkinliğe Stuttgart, Tübingen, Reutlingen, Geislingen ve Bodensee’den barış aktivistleri de geldi. Biildiri, döviz, pankart ve konuşmalarda ısrarla barışa vurgu yapılırken, paranın savaşa değil, eğitime ve sağlığa harcanması dillendirildi.

Mitingte Gizem Gözüaçık şarkılarıyla ve Lokomative Stuttgart danslarıyla renk kattı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑