fbpx

Türkiye

Published on Temmuz 28th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Sedat Peker aleyhine yapılan paylaşıma ‘terör propagandası’ davası açıldı

Sosyal medya hesabından Mihraç Ural’ın suç örgütü lideri Sedat Peker’e yönelik “Akademisyenlere kabadayılık taslama” ifadelerinin yer aldığı haberi paylaşan Şükriye E’ye “terör örgütü propagandası” davası açıldı. İddianamede, THKP-C için “Örgüt yok ama aynı felsefeyi benimsemiş örgütler var” denildi.

‘Suriye Mukavemeti-Liva İskenderun Halk Kurtuluş Cephesi’ liderlerinden Mihraç Ural’ın suç örgütü lideri Sedat Peker’e yönelik “Akademisyenlere kabadayılık taslama Türkmen Dağı’na gel” ifadelerin yer aldığı haberi sosyal medya hesabında paylaşan Şükriye E.’ye “THKP/C Acilciler terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı ve Şükriye E.’ye “terör örgütü propagandası yapma” suçlamasının yöneltildiği iddianame, Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi.

URAL THKP-C LİDERİ SAYILDI

İddianamede, Mihraç Ural’ın 1970’te Mahir Çayan tarafından kurulan THKP-C’nin lideri olduğu iddia edilerek, Şükriye E.’nin “Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesine (terör örgütü propagandası yapma) muhalefet ettiği anlaşılmıştır” denildi.

EMNİYET: ÖRGÜT YOK, AYNI KÖKTEN GELENLER VAR

Duruşmada, mahkemenin bir önceki celse Ankara Emniyeti’ne yönelttiği, “THKP-C Lideri Mihraç Ural ve bahse konu yapı ile ilgili gerekli araştırma yapılarak terör örgütü olup olmadığı, Türkiye ve yurt dışında herhangi bir silahlı eyleminin olup olmadığının ayrıntılı araştırma tutanağının gönderilmesi” talebine yanıt geldi.

Bu talep üzerine Ankara Emniyeti mahkemeye iki bilgi notu gönderdi. İlk bilgi notunda, “Mevcut anayasal düzeni kaldırarak yerine komünist bir sistem kurmayı amaçlayan ve bu doğrultuda öncü savaşını esas alan THKP/ACİLCİLER terör örgütünün Terörle Mücadele Kanunu hükümleri çerçevesinde, halen silahlı eylem ve faaliyetlerini sürdüren bir terör örgütü olduğu değerlendirilmektedir” denildi.

Kaynak : Birgün

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑