fbpx

Türkiye

Published on Aralık 2nd, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Selahattin Demirtaş’ın kalp krizi geçirdiği ve bir haftadır hastaneye sevk edilmediği açıklandı!

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “siyasi rehine” olarak bulunduğu Edirne F Tipi Hapishanesi’nde kalp krizi geçirdiği, bilincinin kapandığı ve tam bir haftadır gerekli hastaneye sevk edilmediği belirtildi.

Selahattin Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygüş Demirtaş, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 26 Kasım’da tutuklu bulunduğu hapishanede kalp krizi geçirdiğini, göğüs darlığı ve nefes alamama nedeniyle bilincinin kapandığını ve gerekli tedavinin yapılması için yeterli bir hastaneye tam bir hafadır sevk edilmediğini açıkladı.

Aygül Demirtaş, ağabeyinin 26 Kasım’da bilincinin kapandığını ve yedi gündür hastaneye sevk edilmediğini de belirtirken Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman, “Demirtaş’ın tedavi hakkı engelleniyor” dedi ve Demirtaş’ın bilincinin kapanması ile sonuçlanan rahatsızlığın tekrar edebileceğini belirtti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Aygül Demirtaş, şunları kaydetti.

“26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sayın Abdullah Zeydan yapmıştır.”

“Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir. Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir.

Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik. Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir”.

“Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar.Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.”

“Doktorun “ileri tetkik gerekir” raporuna rağmen oyalanıyor”

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman ise “Cezaevi doktorunun ‘İleri tetkik gerekir’ raporuna rağmen güvenlik gerekçesiyle oyalama taktiği uygulanıyor. Çok kaygılıyız, 7 gün önceki nefes darlığı ve bilinç kaybı semptomları yeniden yaşanabilir. Demirtaş’ın tedavi hakkı engelleniyor.” açıklamasını yaptı.

Demirtaş daha önce de cezaevinde kalp spazmı geçirmişti

Selahattin Demirtaş, 17 Kasım 2015’te üst solunum yolunda yaşadığı rahatsızlık nedeniyle ameliyat olmuştu.  Dönemin HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, 2016 yılında Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde kalp spazmı geçirdiğini duyurmuştu. Kaynak: gazeteyolculuk.net


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑