fbpx

Almanya

Published on Şubat 4th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

Şenol’un “Irkçısın” dediği polis davayı kaybetti

Mahkeme, Afrin protestolarını takip eden, AF çalışanlarından gazeteci Hüseyin Şenol’un makinasına el koyarak görevini engelleyen, fotoğraflarını silip “Beğenmiyorsan aşağıya (Türkiye’ye) git” diyen polisi hatalı buldu.

AF (Ulm)

Avrupa Forum (AF) çalışanlarından Hüseyin Şenol hakkında polisin açtığı dava ve neticesinde paraya çevrilen 20 günlük ceza, itiraz nedeniyle bir üst mahkemede görüldü. Cezayı haksız bulan Şenol, bir üst mahkemeye başvurarak haklılığını ispatladı. Hakim, polisin gazetecilik görevini yapan birinin kamerasını alamayacağını ve hele hele “beğenmezsen aşağıya git (Türkiye’ye)” diyemeyeceğine karar verdi.

Polisin bu sözü üzerine de Şenol, polisin ırkçılık yaptığını yüzüne vurarak “Irkçısın” demişti.

2018 Ocak ayında meydana gelen olay sonrası polis hakkında şikayetçi olan Şenol’a, her zaman olduğu gibi ve gözdağı vermek için, polis de karşı dava açtı. İki yıl süren soruşturmanın sonucunda, tarafların gıyabında mahkeme, Şenol’un açtığı davada takipsizlik kararı verdi. Karara şu da eklenmişti: “Polisin tavrında hata da var, ama biraz da ortamın gerginliğini de hesaplamak gerekir”. Bu da sadece kameranın alınmasıyla ilgiliydi. Irkçılığa ise değinilmemişti.

Bu karardan bir hafta sonra, Ulm Polisi’nin açtığı karşı davada da duruşma yapılmadan karar verilmiş ve Hüseyin Şenol’a, polise “Faşist” dediği için 20 gün ceza veya 800 euro para cezası verilmişti. Şenol bu karara itiraz ederek bir üst mahkemeye başvurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Ulm Mahkamesi’nde gerçekleştirlilen itiraz duruşmasında hakim, polisin hem Şenol’un makinasına el koyarak görevini engellemesini hem de fotoğrafları silmesini ve “Beğenmiyorsan aşağıya (Türkiye’ye) git” sözünü sarfetmesini hatalı buldu.

Basın özgürlüğünün çiğnendiğini de belirten Şenol, mahkemede “faşist” demediğini, “ırkçı” dediğini kabul ederek ve savunarak, “Bu sözü sarfeden ırkçıdır” dedi.

Hüseyin Şenol, cezayı ödemeyeceği gibi, mahkeme masrafları da Ulm Polisi tarafından ödenecek.

Afrin için gösteriydi

İki sene önce Ocak ayında, Avrupa’nın pek çok merkezinde olduğu gibi Almanya’nın Ulm şehrinde de Afrin’e yönelik saldırıları protesto etmek için sokağa çıkan kitleye polis saldırmış ve dört kişiyi gözaltına almıştı.

Ulm’da AGİF, SKB, Partizan, NAV-DEM, ADHF, HDK-A ve SYKP tarafından oluşturulan Edi Bese Platformu bileşenlerinin yanısıra, MLKP, MLPD ve DİDF’in de yer aldığı gösteriye 400’den fazla kişi katılmıştı.

Bu olaydan sonra da devam eden günlerde eylemler yapılmış, 26 Ocak’taki ilk eylemde hem Afrin saldırısı lanetlenmiş, hem de Ulm Polisinin provokatif tavrı protesto edilmişti. Polisin tavrını kınayan büyük bir pankartın kortejin en önünde yer aldığı eyleme ise çok daha fazla kişi katılmıştı.

AF çalışanlarından Hüseyin Şenol, takip ettiği olayların haberlerini ANF, SiyasiHaber, ETHA, Merhaba, AHM, Özgür Gelecek, MedyaTV, Yeni Hayat gibi birçok medya kuruluşuna da geçiyor.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑