fbpx

Ekoloji

Published on Haziran 21st, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Sibirya’da hava sıcaklığı 37 dereceyi görerek rekor kırdı

Kuzey Kutup Bölgesi haftalardır sıcak hava dalgasıyla kavruluyor. Cumartesi Rusya’nın en kuzeydeki bölgelerinden biri olan Sibirya’da bir kasabada termometrenin 37 dereceyi görmesiyle hava sıcaklığı rekor seviyeye ulaşmış oldu.

Her ne kadar verilerin doğrulanmasına ihtiyaç duyulsa da, CBS’nin meteoroloji uzmanı Jeff Berardelli Twitter’da yaptığı paylaşımda, bunun muhtemelen Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde kaydedilen en yüksek sıcaklık olduğunu söyledi. 

Rekor sıcaklık düzeyinin kaydedilmesi üzerine, veriler meteorologlar ve İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg tarafından da paylaşıldı ve sosyal medyada viral hale geldi.

Rusya’da 2019’da rekor sıcaklıklar kaydedilmişti. Ama bu yıl, geçen yılın ötesine geçebileceği tahmin ediliyor. 

Geçen ay, Sibirya’da hava sıcaklıkların yılın bu zamanına nazaran yaklaşık 4 derece daha fazla olduğu belirtilmişti. 

Yaklaşık bin kişilik nüfusu olan Verkhoyansk, dünyadaki en büyük sıcaklık aralıklarının bulunabileceği yerlerden biri olma özelliği taşıyor.

Her ne kadar bölgede sıcaklık Cumartesi akşamı 26 dereceye kadar gerilese de, burada sıcaklıkların genel olarak 0’ın altında seyrettiği ifade edildi. Kaydedilen en düşük sıcaklıksa -67 derece. 

Öte yandan geçen ay deniz buzu düzeyinin mayısta kaydedilen en düşük seviyeye indiği ifade edilmişti.

Geçen yıl da dünyanın pek çok farklı yerinde rekor düzeyde sıcaklıklar kaydedilmiş ve iklim aktivistleri acilen harekete geçilmesi konusunda çağrıda bulunmuştu.

Kaynak: Independent Türkçe

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑