fbpx

Almanya

Published on Temmuz 24th, 2018 | by Avrupa Forum 20

0

Sığınma Hakkı, Temel İnsan Hakkıdır – İnsanları Kurtarmak Suç Olamaz

“Herkes için toprak, ekmek, deniz, kitap, şarkı, ev, barış istiyoruz” istemli çağrıyla dün Stuttgart şehir merkezinde bir miting gerçekleştirildi.

AF (Stuttgart)

Barış Kültürü Derneği (Gesellschaft Kultur des Friedens) tarafından dün düzenlenen ve ölümlere dikkat çekilen mitingde mültecileri kendi olanaklarıyla kurtarmaya çalışan bir kaptan ve bir bot da hazır bulundu. HDK-Stuttgart, AGİF, DİDF ve SYKP de “Herkes için toprak, ekmek, deniz, kitap, şarkı, ev, barış istiyoruz” eylemine destek verdi.

Hiç kimse kendi vatanını gönüllü olarak terk etmez!

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin birçok şehrinde sivil toplum kuruluşları Avrupa ülkeleri arasında Akdeniz’de kurtarılan göçmenlerin korunması konusunda bir simgesi haline gelen Lıfe Line çalışanları ile birlikte mitingler yaptılar.

Alman halkının yogun katılımı ile gerçekleşen bu mitinlerin iki tanesi de geçtiğimiz Cumartesi ve dün Stuttgart’ta yapıldı. Cumartesi günü beş yüzün üzerinde dün ise yaklaşık yüz kişinin katılımı ile bir miting gerçekleştirildi. Bu mitingte gemi çalışanları İtalya, Akdeniz’de sığınmacıları kurtaran Alman yardım kuruluşlarına ait iki gemiye İtalyan limanlarına yanaşmaları hâlinde el koyacaklarını ,kendilerine sığınmacıları kurtarmamaları için yasak getirildiğini ve gemilerini malta limanını terk etmesinin yasaklandığını açıkladılar.

Gemi kaptanı Avrupa hükümetlerinin avrupayı bir kale haline getirip mültecilerin bu ülkelerde güvenlik aramalarını engellemek istiyorlar ama bu duruşla asla başarılı olamayacaklarını savundular. Bunun yerine sığınmacıların kendi ülkelerinde yaşam alanlarının güvenli olması yönünde çabalarıyla daha başarılı olabilecklerini kimsenin durup dururken herşeyini bırakıp başka ülkelere kaçmayacağını vurlagulayıp Avrupa ülkelerinin bu yanlış tutumlarından vaz geçmeleri yönünde çağrı yaptılar.

Ayrıca Avrupa ülkelerinde yaralı bir insana ilk yardım yapılmadığı takdirde bireylere hapis cezası bile verilirken, kendilerine boğulmakta olan insanlara yardım etmemeleri için yasak getirilmesinin insani olmadığını, savunulur bir tarafınının da olmadığını ve kendilerinin bu yasağa uymayacaklarınıda ifade ettiler.

Konuşma yapan gemi çalışanları İnsanları Kurtarmak Suç Olamaz diyerek Avrupa’nın bu tutumunun kabul edilebilinir tarafı olmadığını haykırdılar. Elleriyle denizden ölü çocukları çıkardıklarını hiçbir zaman bir insanın bir diğerinden daha değerli olamayacağını yaşam hakkının sınırsız bütün insanlar için gerçerli olduğunu ve sığınmacıların kaçtıkları ülkelere silah yardımı dışında hiçbir yardım yapılmadını bunun ise kabul edilir olamayacağını söylediler.

Schlossplatz’da aynı zamanda 147 kişinin hayatını kurtardıklarırken kulandıkları plastik bot da sergilendi.

“Tayfalar” yerlere ceset torbalarını serip oradan geçen insanların tepkilerini gözlemlerken, gösterilen vurdum duymazlıgın kendilerinde hayal kırıklığı yarattıgını bunun ise son dönemlerde yapılan ırkçı siyasetlerle alakalı olduğunu anlattılar.

Özellikle Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Stuttgart Kadın Girişimi’nden kadınlar, duyarlı davranıp konuyla ilgili tüm etkinliklerde yer almaları dikkat çekiyor.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑