Ekoloji

Published on Ağustos 2nd, 2019 | by Avrupa 5

0

Şirince’de mermer ocağına karşı imza kampanyası !!

Şirince’deki Matematik Köyü’ne 1 kilometre uzaklıkta mermer ocağı projesinin başlatılacağının öğrenilmesi üzerine imza kampanyası başlatıldı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Prof. Dr. Ali Nesin, “Matematik Köyü’ne yapı izni vermeyenler, engellemeye çalışanlar, doğayı tahrip edenlere, rant peşinde koşanlara tüm kapıları açıyorlar” dedi.  

Prof. Dr. Ali Nesin, İzmir Şirince’deki Matematik Köyü’nün 1 kilometre uzağına mermer ocağı açılacağını duyurdu. Kararı sosyal medya hesabından duyuran Ali Nesin, şu paylaşımı yaptı: “Matematik Köyü’nün 1 km uzağına mermer ocağı yapma kararı almışlar. Bu karar Şirince’nin, zeytinciliğin, turizmin ve Köyümüzün güzelliğinin, belki de kendisinin sonu demektir. Matematik Köyü’ne yapı izni vermeyenler, okul kurmamızı engellemeye çalışanlar, doğayı tahrip edenlere, rant peşinde koşanlara tüm kapıları açıyorlar.”  


İmza kampanyası başlatıldı  

Change.org’da da mermer ocağı açma planının durdurulması için imza kampanyası başlatıldı. Kampanya metninde mermer ocağının Şirince’ye 2 bin, Matematik Köyü’ne bin metre uzaklıkta olacağı belirtildi. Mermer ocağının olumsuz etkilerine işaret edilen imza metninde şu ifadelere yer verildi: “Zeytin ağaçlarıyla dolu bu alanda planlanan proje, yerleşim yerine ve ormanlık alanlara yakın olması sebebiyle doğal ve kültürel mirasımız için tehlikelidir. Böyle bir projenin yaşama geçmesi bölgenin ekosistemini yerle bir edecektir. “Geçimini tarımdan sağlayan aileler büyük bir tehditle karşı karşıyadır. Verimli tarım alanları, çevreye zararı inkar edilemez olan bu projeyle yok olacaktır. Kimyasal atıkların bir diğer etkisi yeraltı suları üzerinde görülecektir. Atıklar sızarak yeraltı sularını kirletip içme suyunun zehirli hale gelmesine neden olacaktır. Tüm bu mağduriyetler dikkate alınarak yapılmak istenen ‘Mermer Ocağı Projesi’nin bir an önce durdurulması gerekmektedir.”

Kaynak:Jinnews

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑