fbpx

İnsan Hakları

Published on Ekim 4th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Sırrı Süreyya Önder nihayet serbest!

Önder tahliyenin ardından yaptığı ilk açıklamada “İçerdeki arkadaşlarımızın hepinize çok selamları var. Normalde insanın böyle zamanlarda sevinmesi lazım. Fakat bir yanımız hep içerde. Ne zaman ülkede demokratikleşme ve barış yolunda nitelikli bir adım atılırsa o zaman sevincimiz artacak” dedi. 

Neler Oldu, Nasıl Oldu?   

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Ankara eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 2013 yılında İstanbul Kazlıçeşme’de düzenlenen Newroz kutlamasındaki konuşmalarında ‘örgüt propagandası’ yapmak suçlamasıyla dava açılmıştı. İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Eylül 2018’de, Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, Önder’e ise 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkemenin bu kararlarını İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi (istinaf) da yerinde buldu ve cezayı kesinleştirdi. Önder 6 Aralık 2018’den beri Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde yatıyordu ama Anayasa Mahkemesine de başvuruda bulunmuştu.

AYM ‘İfade özgürlüğünün ihlali’ dedi 

Geçtigimiz gunlerde bu başvuruyu görüşen AYM, Önder’in ‘ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine’ karar verdi. Genel Kurul’da oy birliğiyle alınan kararın gerekçesini de internet sitesinden duyurdu. 

Gerekçede, başvurucunun, “demokratik açılım” olarak adlandırılan süreçte aktif rol üstlendiği, süreçte yer alan HDP heyetinin sözcülüğünü yaptığı hatırlatıldı.

Bu süreçte başvurucu ve diğer bazı kişilerin, PKK lideri Abdullah Öcalan ile de görüştüğü belirtildi. Ayrıca İmralı Adası’nda yapılan bir görüşmenin ardından 17 Mart 2013’te İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde açık hava toplantısı şeklinde düzenlenen bir Nevruz etkinliğinde başvurucunun konuşma yaptığı anlatıldı. Bu toplantıdan dört gün sonra, 21 Mart 2013’te, Öcalan’ın mektubunun Diyarbakır’da düzenlenen Nevruz etkinliklerinde okunduğu’ da hatırlatıldı

Başvurucunun, “güvenlik güçleri ile çatışmaya giren örgüt üyelerini övdüğü, terör örgütünü yücelttiği, çatışmalara doğrudan katılan güvenlik gücü mensuplarına karşı özellikle bir nefret aşıladığı veya şiddete başvurmayı cesaretlendirdiği” şeklinde değerlendirme yapılmadığına işaret edilen gerekçede, özetle şu ifadeler yer aldı:

“Hangi dil ve üslup kullanılırsa kullanılsın başvuruya konu konuşmada nihai olarak o tarihlerde çözüm sürecinin başarılı bir şekilde yürütülmesi ve sona erdirilmesi talebinin baskın olduğu değerlendirilmiştir. Dolayısıyla başvurucunun konuşmasının bir terör örgütünün siyasi veya sosyal etkinliğini artırmak, sesinin kitlelere duyurulmasını sağlamak, örgütün başa çıkılması imkansız bir güç olduğu ve amacına ulaşabileceği kanaatini toplum üzerinde oluşturmak, halkın örgüte sempatisini artırmak ve giderek aktif desteğini sağlamak amacıyla yapıldığı kabul edilmemiştir. Başvurucunun ifade özgürlüğüne yapılan müdahalenin demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır”.

‘Bu Anayasa Mahkemesi kararına direnmektir’ 

AYM’nin gerekçeli kararı yayımlanınca, ilk kararı veren yerel mahkemenin cezaevine yazı yazarak tahliye bildirimi yapması gerekirdi. Sırrı Süreyya’nın yakınları, avukatları ve HDP milletvekilleri de, bu beklenti içinde ve kendisini karşılamak üzere, Kandıra yolunu tutmuşlardı. Fakat yerel mahkemenin hakimleri, ya onu bir gün daha hapiste tutmak gibi intikamcı duygularla ya da ne yapacaklarına karar veremeyip “yüksek yerlerden” bir işaret, mesaj veya talimat beklemek gibi kaygılarla, kararı değerlendirmeden ve cezaevine yazmaları gereken yazıyı yazmadan adliyeden ayrıldılar. Bu nedenle dün (3 Ekim’de) beklenen tahliye bugüne kaldı.

Sabah erken saatlerde mahkemeye giden avukatlar tahliyenin bugün gerçekleşmesini beklediklerini ifade ederken, mahkeme heyetinin savcılıktan mütalaa istediği bilgisini paylaştı.

Önder’in avukatı Ramazan Demir, “Ne kadar geç uygulansa o kadar iyi mantığındalar herhalde. Dünden bu yana karardan haberleri var ama olabildiğince en ağır şekilde süreci ilerletiyorlar. Bu bir nevi Anayasa Mahkemesi kararına direnmektir. Dün tahliyesini bekletmekten ziyade Anayasa Mahkemesi kararı var. Kararın ardından derhal serbest bırakmaları gerekiyordu. Ama onlar keyfe keder eve gittiler. Bugün incelemeye başladılar ve savcılıktan mütalaa istediler. Mütalaadan sonra karar çıkacak” dedi.

‘Tahliye kararının infazının geçiktirilmesi de ayrı ihlal konusu’

Önder’in avukatlarından Benan Molu ise sosyal medya hesabından tahliye kararının geciktirilmesine ilişkin yaptığı paylaşımda, “Tahliye kararının infazının geciktirilmesi de ayrı ihlal konusu. İHAM, 1.5 saatlik gecikmede ihlal bulmazken (Manzoni), 11 saat için ihlal bulmuştu (Quinn). AYM 11.33’te UYAP’a düşen, 12.35’te cezaevine götürülen karardan sonra 16.25’te tahliyeyi ihlal görmemişti (Emrah Ergün)” ifadelerini kullandı.

Önder: Karar ifade özgürlüğü ihlalinden tutuklu herkes için uygulanmalı

Öte yandan Artı TV’de yayınlanan Gün Başlıyor programına telefonla katılan Önder’in avukatı Arzu Kayaoğlu, “Sırrı bey verilen karar için mutlu ama bu kararın ifade özgürlüğü ihlalinden tutuklu olan herkes için uygulanması gerektiği mesajını iletti” dedi:

“Sırrı Süreyya Önder AYM kararını televizyonların alt yazılarından gördüğü için karardan haberdardı. Sırrı bey herkes adına mutlu ama umarım bu kararın diğer arkadaşlarımız için ve özellikle ifade özgürlüğü ihlali sebebiyle böyle bir dönemde, çözüm sürecinde görev almış biri olarak böyle bir dosyadan, barışa yönelik konuşmasından dolayı hem kendisinin hem de sayın Selahattin Demirtaş’ın bu kadar ağır bir şekilde cezalandırılmasından dolayı tabii ki mutsuzdu. Ancak dünkü kararla birlikte en azından biraz daha belki hukuka aykırılıkların giderileceği bir ortam olur diye bir mesaj iletti bize.

Avukat Kayaoğlu, sürecin nasıl işlemesi gerektiğine ilişkin de bilgi verdi.

‘Derhal tahliye kararı yazısı yazılması gerekiyor’ 

“Mahkeme heyetinden bugün en azından öğlen saatlerinde ya da en geç 14:00’a kadar AYM’nin verdiği karara ilişkin bir yazı çıkmasını ve bu yazının cezaevine gönderilip Sırrı Süreyya Önder’in bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını umuyoruz.

Anayasa Mahkemesi ifade özgürlüğünün ihlaline karar verdi. Bu karara bağlı hak ihlallerinin ortadan kaldırılmasına ve [kendisinin] yeniden yargılanmasına da karar verdiği için, normal prosedüre göre, mahkemenin 2019 tarihli yeni bir dosya numarası verip derhal tahliye kararı yazması gerekiyor.

Sadece bir yazı yazılması gerekiyor. Ondan sonraki yargılama süreci, duruşma açılıp açılmaması mahkemenin takdiri. Duruşma açarak da beraat kararı verebilir, dosya üzerinden de beraat kararı verebilir.”

Tahliye kararı cezaevine gönderildi

26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi en sonunda Sırrı Süreyya Önder için tahliye kararı verdi. Sırrı Süreyya Önder, UYAP’tan çıkan ve cezaevine gönderilen tahliye kararı cezaevi yönetimin eline geçtikten sonra saat 16:00 dolaylarında tahliye edildi.

Artı Gerçek / Siyasi Haber / Avrupa Forum

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑